Czwartek na konferencji re:Invent 2018 bez wątpienia należał do developerów, którzy otrzymali wiele nowych narzędzi programistycznych, które m.in. pozwolą rozwijać strategię serverless computing.

Podczas 2-godzinnej prezentacji wyraźnie skierowanej do programistów Amazon CTO, dr Werner Vogels ogłosił, że AWS zaoferuje zarządzaną wersję open-source’owej usługi Kafka do streamingu danych. Umożliwia ona analizowanie i przetwarzanie strumieni danych wykorzystywanych w aplikacjach, służących do przesyłania wiadomości lub narzędziach do monitorowania infrastruktury.

Vogels ogłosił też rozszerzenie strategii serverless computing poprzez dostarczenie większej liczby narzędzi programistycznych. Programiści budujący aplikacje bezserwerowe w oparciu o usługę AWS Lambda będą teraz mogli korzystać ze swoich ulubionych środowisk programistycznych i języków programowania.

Zestawy narzędzi AWS Toolkits będą teraz wspierały trzy popularne środowiska programistyczne: PyCharm, IntelliJ i VS Code. Zestawy narzędzi pozwolą programistom na tworzenie i wdrażanie aplikacji bezserwerowych w znanym sobie środowisku. Będą one udostępniane w ramach licencji Open Source Apache 2.0.

Serverless computing to rozwijająca się technika programistyczna, która umożliwia developerom pisanie kodu aplikacji bez konieczności posiadania wiedzy o sprzęcie, na którym uruchamiana jest ta aplikacja. AWS należy do liderów bezserwerowej strategii, wprowadzając w 2014 roku uslugę Lambda i dodając nowe funkcje i usługi od tamtej pory.

CTO AWS zaprezentował także kilka przyjaznych programistom funkcji, w tym osiem dodatkowych usług AWS do AWS Step Functions. Ogłosił również, że AWS API Gateway umożliwi programistom korzystanie z Websockets do tworzenia aplikacji bezserwerowych, które mogą korzystać z dwukierunkowej komunikacji między użytkownikiem końcowym a serwerem aplikacji bez konieczności ponownego ładowania aplikacji.

Napisane przez Stefan Kaczmarek