Do 2026 roku 30% przedsiębiorstw, wykorzystując m.in. GenAI w ramach usług I&O oraz IA, zautomatyzuje ponad połowę swoich funkcji sieciowych, co stanowi wzrost z poziomu poniżej 10% w połowie 2023 r., przewidują analitycy firmy Gartner.

Liderzy zespołów I&O (Infrastructure and Operations) odpowiedzialnych za infrastrukturę IT i operacje coraz częściej zwracają się w stronę analiz opartych na sztucznej inteligencji i rozszerzonego podejmowania decyzji, w tym inteligentnej automatyzacji (IA – Intelligent Automation), aby poprawić odporność i szybkość reakcji operacyjnej, poradzić sobie ze złożonością systemów i przetwarzać coraz większe ilości danych za pomocą automatyzacji – powiedział cytowany w komunikacie Chris Saunderson, starszy dyrektor analityków w Gartnerze.

#IA dla #I&O to zastosowanie technik sztucznej inteligencji (AI), w tym generatywnej AI (GenAI), w celu zautomatyzowania procesów podejmowania decyzji i wykonywania działań. Są one coraz częściej wykorzystywane do zwiększania tzw. zwinności biznesowej i napędzają rozwój bardziej zaawansowanych usług I&O.

IA to wschodząca technologia, która znajduje się obecnie w fazie ‘trough of disillusionment’ (‘koryto rozczarowania’, czyli zderzenie oczekiwań z ograniczeniami i wadami nowej technologii) na wykresie ‘Gartner Hype Cycle for I&O Automation, 2024’ (graficzne przedstawienie kolejnych stadiów zainteresowania oraz wykorzystania technologii). Analitycy przewidują, że IA zostanie powszechnie przyjęta w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat (por. wykres).

(źr. Gartner, wrzesień 2024)

Dodanie możliwości GenAI zwiększyło popyt na rynku platform IA, zaznaczają eksperci Gartnera. Poprzez wykorzystanie analizy i automatyzacji, IA umożliwia usprawnienie operacji oraz zwiększenie wydajności.

Wraz z IA hiperautomatyzacja odnotowała wzrost zainteresowania i popytu od czasu gorączki GenAI, która rozpoczęła się w listopadzie 2022 r. Hiperautomatyzacja obejmuje wykorzystanie wielu technologii i narzędzi, w tym m.in. sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, architektury oprogramowania sterowanego zdarzeniami i automatyzacji procesów robotycznych – powiedziała Frances Karamouzis, analityczka Gartner.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek