W 1. połowie 2024 r. globalne nakłady inwestycyjne na centra danych (CAPEX) wzrosły o 38% rok do roku, wynika z analiz rynkowych Dell’Oro przedstawionych na firmowym blogu. Analitycy tak duży wzrost tłumaczą głównie wzrostem w segmencie accelerated servers (serwery obsługujące systemy do akceleracji obliczeniowej), niezbędnych do obsługi aplikacji GenAI. Oznacza to czwarty z rzędu kwartał 3-cyfrowego wzrostu przychodów r/r z dostaw accelerated servers.

Serwery z procesorami GPU Nvidia Hopper i niestandardowe akceleratory, takie jak TPU Google i Trainium Amazon, zyskują popularność wśród dostawców hiperskalowych usług chmurowych, zaznaczają analitycy Dell’Oro. Przedsiębiorstwa i dostawcy chmury Tier 2 również przyczynili się do tego silnego popytu coraz częściej wdrażając technologię AI w różnych branżach.

Po fazie korekty w 2023 r. rynek serwerów ogólnego przeznaczenia systematycznie się odradza, notując dwa kolejne kwartały wzrostu przychodów r/r. Wyższe ceny surowców odegrały rolę w tym odbiciu, ale rynek odnotował również pozytywny impuls w zakresie sprzedaży jednostkowej. Modernizacje serwerów, w szczególności do platform CPU 4. i 5. generacji, były od dawna oczekiwane i pomimo trwającej globalnej niepewności gospodarczej, popyt na te systemy wzrośnie, przewiduje Dell’Oro.

Sprzedaż przełączników do centrów danych, która stanowi znaczną część całkowitych przychodów z infrastruktury sieciowej centrów danych, pozostała na niezmienionym poziomie rok do roku w 1. półroczu 2024 r., pomimo znacznego ożywienia w 2. kw. 2024 r. Zwiększone inwestycje w sztuczną inteligencję, szczególnie wśród dostawców usług chmurowych dla sieci opartych na prędkościach portów 200, 400 i 800 Gb/s, nie były w stanie zrównoważyć spadku w pozostałej części rynku, który wciąż przechodzi cykl trawienia, czytamy na blogu Dell’Oro.

(źr. Dell’Oro Group)

Rynek infrastruktury fizycznej centrów danych (DCPI – data center physical infrastructure) przewyższył oczekiwania w 1. połowie 2024 r. Po krótkim okresie „trawienia zapasów” w 1. kw. 2024 r. przychody wzrosły o wartości dwucyfrowe w 2. kw. 2024 r. Wzrost w dużej mierze przypisano budowie nowych centrów danych uwzględniających zmiany konstrukcyjne związane z obsługą aplikacji AI.

Rekordowo wysokie przychody z komponentów serwerowych i systemów storage’owych

Przychody ze sprzedaży komponentów serwerowych i systemów pamięci masowej osiągnęły rekordowe poziomy w pierwszych dwóch kwartałach 2024 r. Szybki wzrost liczby akceleratorów, w tym procesorów graficznych i niestandardowych akceleratorów, a także pamięci i dysków pamięci masowych, był kluczowym czynnikiem stojącym za tym wzrostem przychodów. Głównymi czynnikami napędzającymi przyspieszony popyt na serwery były aplikacje generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Wyższe ceny towarów, w szczególności pamięci i dysków pamięci masowych, również przyczyniły się do wzrostu przychodów.

Nvidia w 1. połowie br. wyrosła na lidera pod względem przychodów z komponentów IT do centrów danych, odpowiadając za prawie połowę przychodów, dzięki poprawie dostaw procesorów Hopper GPU. Samsung również odnotował wzrost swojego udziału w rynku, dzięki wyższym cenom pamięci i zwiększonym udziałem w dostawach pamięci HBM (high-bandwidth memory). Z drugiej strony Intel odnotował spadek udziału w rynku z powodu słabego ożywienia rynku procesorów serwerowych i konkurencji ze strony AMD oraz wolniejszej adopcji swoich produktów akceleracyjnych.

Serwery AI i infrastruktura napędzają przyszły wzrost

Patrząc na cały rok 2024, analitycy Dell’Oro przewidują, że nakłady inwestycyjne na centra danych wzrosną o 35 proc. do ponad 400 mld USD, przy czym wydatki na serwery i infrastrukturę AI będą największe. Hiperskalowi dostawcy usług chmurowych rywalizują, m.in. rozszerzając swoją ofertę AI, co tworzy silny popyt na te wyspecjalizowane systemy. Odbudowa rynku serwerów ogólnego przeznaczenia również przyczyni się do wzrostu, zwłaszcza że ceny komponentów serwerowych nadal rosną, uważają analitycy Dell’Oro.

Przychody z komponentów mają się podwoić w 2024 r., napędzane zwiększonym wdrażaniem wyspecjalizowanych procesorów, takich jak akceleratory i inteligentne karty sieciowe. Dell’Oro prognozuje, że ceny komponentów towarowych, takich jak pamięci i dyski pamięci masowych, wzrosną znacząco w ciągu roku, co jeszcze bardziej zwiększy wzrost przychodów. Ponadto analitycy przewidują, że wzrost jednostkowy komponentów będzie się stale poprawiał, ponieważ popyt na serwery ogólnego przeznaczenia wzrośnie w drugiej połowie 2024 r.

Dell’Oro przewiduje, że ożywienie na rynku przełączników Ethernet będzie napędzane przez inwestycje hiperskalowych dostawców usług chmurowych, zarówno w sieciach do obliczeń ogólnego przeznaczenia, jak i w klastrach AI. Jednak szerszy rynek nadal stoi w obliczu znacznej korekty zapasów, która może trwać przez kilka kolejnych kwartałów.

Według prognoz Dell’Oro, wzrost przychodów w segmencie DCPI utrzyma dynamikę w 2024 r., a tempo wzrostu przyspieszy w drugiej połowie roku. Struktura zamówień dostawców przesunęła się z infrastruktury do obsługi ogólnych obciążeń – na infrastrukturę o wyższych wymaganiach obsługującą obciążenia typu accelerated computing.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek