Hewlett Packard Enterprise ogłosił podczas swojej flagowej konferencji HPE Discover 2023 w Las Vegas, że wchodzi na rynek rozwiązań sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) dostępnych w chmurze. Platforma HPE GreenLake zostanie rozszerzona o tzw. duże modele językowe, dostępne na żądanie za pośrednictwem chmury dla wielu użytkowników. Superkomputery HPE umożliwią trenowanie, dostrajanie i wdrażanie wielkoskalowych modeli AI za pośrednictwem nowej usługi chmurowej.

Jesteśmy w momencie generacyjnej zmiany w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przyniesie ona równie ważną transformację, jak pojawienie się sieci www, urządzeń mobilnych czy chmury. W przeszłości AI była dostępna jedynie dla dysponujących odpowiednimi budżetami instytucji państwowych i globalnych gigantów chmurowych. Obecnie, dzięki HPE, sztuczna inteligencja będzie dostępna dla wszystkich, najpierw w formie dużych modeli językowych, działających na sprawdzonych, ekologicznie zasilanych superkomputerach HPE – zapewnia cytowany w komunikacie Antonio Neri, prezes i CEO HPE.

Konferencja HPE Discover 2023 w Las Vegas, 20-22 czerwca 2023 r. (źr. HPE)

HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs) to pierwszy element z serii planowanych przez HPE rozwiązań AI projektowanych pod kątem konkretnych branż i scenariuszy. Usługa zostanie udostępniona we współpracy z Aleph Alpha, niemieckim startupem z obszaru AI. Gotowe do użycia rozwiązanie LLM ma umożliwić przetwarzanie i analizę tekstu i obrazów.

W przyszłości HPE planuje wsparcie dla zastosowań, takich jak: modelowanie zmian klimatu, opieka zdrowotna i nauki biologiczne, usługi finansowe, produkcja i transport. HPE GreenLake for LLMs daje dostęp do Luminous – wstępnie wytrenowanego, dużego modelu językowego firmy Aleph Alpha, działającego w kilku językach (angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim). Model ten pozwala klientom na wykorzystanie własnych danych do trenowania i dostrajania spersonalizowanych modeli językowych i wyciągania wniosków.

Usługa HPE GreenLake for LLMs będzie dostępna na żądanie przy wykorzystaniu HPE Cray XD – światowej klasy superkomputerów HPE, zasilanych niemal w 100 proc. energią odnawialną.

W Stanach Zjednoczonych nowa usługa ma być dostępna jeszcze w tym roku, w Europie – na początku przyszłego.

Więcej o nowościach HPE ogłoszonych podczas konferencji HPE Discover 2023 na stronie Integrakom, partnera bloga it-filolog.pl.

Napisane przez Stefan Kaczmarek