Witam!
Nazywam się Stefan Kaczmarek. W ubiegłym roku swoje pierwsze doświadczenia felietonowe zdobywałem w ramach cyklu “Wszechobecne IT” na łamach miesięcznika “IT Polska News”. Niniejszy, właśnie startujący projekt blogowy, to niejako kontynuacja tamtych prób, lecz już w nowej formule i z nowymi wyzwaniami. Tym razem, za namową i przy wsparciu sprzyjających mi osób – za co im dziękuję w tym miejscu – startuję pod szyldem “it-filolog.pl”.
Nazwa, założenia i planowana zawartość bloga wynikają wprost z mojego “backgroundu” filologiczno-wydawniczego oraz wieloletniego funkcjonowania jako redaktor, tłumacz i autor tekstów w pismach i serwisach internetowych poświęconych technologiom ICT (information and communication technologies). Przekonano mnie, że warto podjąć wyzwanie polegające na próbie stworzenia bloga B2B branży teleinformatycznej – w moim przypadku prowadzonego z perspektywy ponad 20-letniego obserwatora tego tak dynamicznie rozwijającego się rynku.
O czym?
Przyjmując konwencję felietonowo-blogową, pragnę dzielić się własnymi obserwacjami oraz zwracać uwagę na to, co istotnego się dzieje w świecie ICT w zakresie innowacyjnych rozwiązań, trendów technologicznych i rynkowych. Zamierzam także przekazywać wiedzę czerpaną ze specjalistycznych raportów oraz pozyskaną na konferencjach i targach branżowych. Wyszukiwanie ciekawych informacji, dostarczanie syntezy najważniejszych zjawisk, przytaczanie opiniotwórczych analityków, ekspertów, producentów oraz mediów – to właśnie zadania dla IT filologa.
Kim jest IT filolog?
Analogicznie do definicji badacza literatury i języka, IT filolog przejmuje rolę “researchera” najciekawszych wydarzeń i zjawisk w zakresie systemów, sprzętu, oprogramowania i rozwiązań teleinformatycznych, obecnych współcześnie w niemal wszystkich dziedzinach życia. Ponadto, próbuje on zadawać i odpowiadać na takie m.in. pytania: jakie korzyści wnoszą systemy teleinformatyczne, jak usprawniają funkcjonowanie firm i optymalizują procesy biznesowe, a także jak teleinformatyka zmienia i ułatwia codzienne życie? Celem i zadaniem IT filologa jest również prezentowanie prognoz dotyczących rozwoju branży IT oraz opis najnowszych i najciekawszych zastosowań poprzez tzw. historie klientów (customer stories). Mogą zdarzyć się też chwile refleksji IT o zabarwieniu filozoficzno-egzystencjalnym, czyli: jak odnaleźć się w cyfrowym świecie czy jak bronić się przed zalewem bombardujących nas zewsząd informacji?
Dla kogo?
Zakładam, że prezentowane tutaj treści mogą zainteresować wszystkich działających w ekosystemie teleinformatycznym (producenci, dostawcy, dystrybutorzy, resellerzy, integratorzy, a także kupujący rozwiązania ICT), dla których ważne są nie tylko parametry techniczne rozwiązań, produktów i usług ICT, lecz także szersze spojrzenie na to, jak optymalnie wykorzystywać technologie ICT oraz jak wpływają one na wszystkie dziedziny życia. Równie istotna dla nich jest analiza tendencji rynkowych i technologicznych, zastosowania narzędzi i platform ICT przy wdrażaniu nowych strategii biznesowych, a także znajomość wciąż aktualizowanych tzw. map drogowych, wyznaczających kierunki rozwoju cyfrowego świata.
W kolejnych odcinkach…
zamierzam pisać m.in.:
- o potrzebie włączania cyfrowej inteligencji do architektur IT,
- jak drony, big data i RFID mogą przydać się na farmie?
- na czym polega cyfryzacja najlepszej ligi futbolowej na świecie – angielskiej Premier League?
- co trzeba robić, żeby nie utopić się w jeziorach danych?
- a tuż przed jesiennymi wyborami – o różnych aspektach cyfrowej demokracji, oraz czy kiedyś będziemy głosować przez internet?
Zainteresowanych zachęcam do lektury moich ostatnich artykułów publikowanych w pismach i serwisach internetowych, z którymi aktualnie współpracuję:
- o technologiach tworzących przyszłą architekturę 5G
- Czy jesteśmy gotowi na produkcyjne wdrażanie IPv6?
- o repozytoriach data lakes
- IT w energetyce i transporcie – przegląd wybranych wdrożeń
- o systemie informacyjnym o Regionalnych Sieciach Szerokopasmowych
Kontakt i współpraca
Mile widziane są wszelkie inspiracje, propozycje, sugestie, pytania.
Serdecznie zapraszam do współpracy i kontaktu mailowego pod adresem it.filolog@gmail.com
Pozostaw komentarz