Turyści odwiedzający Rzym tego lata mają okazję uczestniczyć w niezwykłym multimedialnym spektaklu „Sąd Ostateczny – Michał Anioł i Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej”, w którym połączono performance teatralny na żywo z efektami specjalnymi, osiągniętymi dzięki zastosowaniu najnowszych technologii audiowizualnych.

źr. Panasonic

60-minutowe widowisko, będące połączeniem projekcji wideo, muzyki i specjalnych efektów świetlnych, można obejrzeć w audytorium della Conziliazione. Do realizacji pokazu wykorzystano 30 profesjonalnych projektorów laserowych firmy Panasonic (sponsor techniczny), które przenoszą widzów do wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej.

Twórcą pokazu jest Marco Balich, dyrektor artystyczny i producent ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 r. i w Rio de Janeiro w 2016 r. Widowiska zostało wyprodukowane przez Artainment Worldwide Shows. Twórcy skorzystali także z doradztwa ekspertów naukowych Muzeów Watykańskich.

źr. Panasonic

Pokaz podzielony jest na pięć sektorów. Na dwóch ścianach bocznych zamontowano 8 projektorów PT-RZ31K o jasności 31 tys. lumenów. Na sklepienie obraz rzutowano z 6 projektorów 20 tys. lumenów PT-RZ21K i 2 modeli PT-RZ31K. Na proscenium oraz na specjalnej siatce do projekcji wykorzystano po 4 projektory PT-RZ31K. Z kolei na samej scenie wykonano mapping „Dawida” Michała Anioła za pomocą 2 projektorów PT-RZ12K o jasności 12 tys. lumenów. A dodatkowo nad sceną zamontowano 4 projektory PT-RZ21K z obiektywami o krótkiej ogniskowej EL-D75LE95 do rzutowania obrazu z góry bezpośrednio na scenę.

Napisane przez Stefan Kaczmarek