
– Nie o to chodzi aby przewidzieć przyszłość, ale aby być na nią przygotowanym. Mając na uwadze te słowa Peryklesa z V wieku p.n.e., warto poznać prognozy na 2016 rok dotyczące rynku i technologii teleinformatycznych. Co w swoich „kryształowych kulach” zobaczyli analitycy wiodących firm badawczych – IDC, Forrester i Gartner? Najbliższe pięć lat przyniesie ogromne zmiany w branży IT, transformacja cyfrowa i migracja na tzw. 3. platformę ICT nabierze tempa w przedsiębiorstwach, światy fizyczne i wirtualne coraz bardziej będą się łączyć i przenikać, zamiast kupowania sprzętu firmy chętniej będą zamawiać usługi z chmury – mówią zgodnie eksperci.
Zacznijmy od syntezy najważniejszych pięciu prognoz z raportów IDC i Forrestera. Przed dotychczasowymi dostawcami rysuje się raczej ponura przyszłość. Według IDC do 2020 r. ponad 30 proc. producentów IT w wyniku postępującej konsolidacji rynkowej nie będzie funkcjonować w postaci takiej jak obecnie. Innymi słowy niemal jedna trzecia z nich zniknie z rynku, wykupywanych kawałek po kawałku lub łączonych w ramach fuzji, co mogliśmy już obserwować w 2015 roku, żeby wymienić tylko dwa najbardziej spektakularne przypadki – podział HP na dwie firmy czy przejęcie EMC przez Della. A wygląda na to, że to dopiero początek i zaledwie rozgrzewka przed kolejnymi przetasowaniami i roszadami.
Analitycy Forrester przewidują, że główni dostawcy chmury publicznej, tacy jak Amazon, IBM SoftLayer i Microsoft będą się rozwijać, zwiększając swoje udziały w rynku biznesowych usług cloud. Pomimo posiadania doskonałej technologii i ogromnej skali działalności, Google dopiero w 2016 r. na dobre zacznie rozwijać biznesową ofertę dla dużych przedsiębiorstw.
Gartnera technologiczne prognozy 2016 multimedialnie
Rozwiązania big data – odmieniane w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki – staną się jeszcze bardziej „big”. A według IDC to dopiero początek zawrotnej kariery big data. Obecnie tylko 1 proc. wszystkich aplikacji korzysta z usług kognitywnych, do 2018 roku będzie to już 50 proc. Analityczne funkcje będą osadzane w każdej aplikacji, która ma zapewniać funkcjonalność i wygodę. Jednym z głównych wyzwań związanych z narzędziami analitycznymi big data są ich duże wymagania wobec pamięci masowych. Tu pojawia się ogromna szansa rynkowa dla dużych dostawców platform cloud.
Przedsiębiorstwa odwracają się od tradycyjnych producentów hardware’u, spoglądając przychylnie ku dostawcom usług chmurowych. Coraz częściej wykorzystują też rozwiązania open source i stają się bardziej „software’owe”. Analitycy IDC przewidują, że pod koniec 2017 r. dwie trzecie CEO firm z listy Global 2000 umieści cyfrową transformację w centrum swoich korporacyjnych strategii. Duży nacisk będzie kładziony na możliwość rozwijania własnego oprogramowania i usług.
Do 2017 roku ponad 50 proc. wydatków firmowych na IT będzie przeznaczana na technologie, rozwiązania i usługi tzw. 3. platformy ICT (budżety corocznie będą zwiększane o 13%), a do 2020 r. urosną one do ponad 60 proc. Eksperci podkreślają, że cyfrowa transformacja (określana przez IDC jako DX – Digital Transformation) w przypadku większości istniejących przedsiębiorstw będzie miała charakter bardziej ewolucyjny niż rewolucyjny.
A do budowy „cyfrowego przedsiębiorstwa” potrzebni są fachowcy. Dlatego możemy spodziewać się też brutalnej wojny o developerów i utalentowanych badaczy danych (data scientists).
Systemy kognitywne, robotyka, druk 3D, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, bezpieczeństwo nowej generacji i miliardy przedmiotów podłączonych do Sieci – zdaniem analityków IDC będą siłami napędowymi transformacji cyfrowej (pełna lista prognoz: IDC Worldwide IT Industry 2016 Predictions).
Niesamowite technologie 2016
Na koniec futurystyczne projekty i technologie, w tym m.in. rysowanie 3D, projekt Google o nazwie Jacquard (wykorzystywane analogie między strukturą tkanin i ekranów dotykowych), okulary Microsoft HoloLens, wyświetlacze holograficzne, rozszerzona rzeczywistość, robot domowy itp. – jedne mniej, drugie bardziej pożyteczne – jednym słowem wizje SF, które w 2016 roku mają stać się rzeczywistością. Obejrzyjcie koniecznie.
Pozostaw komentarz