Globalny rynek infrastruktury hiperkonwergentnej osiągnie wartość ok. 358 mld USD do końca 2035 roku (w 2022 r. był wart ok. 13,9 mld USD), rosnąc średniorocznie (CAGR) na poziomie 31,10% w latach 2023-2035, prognozują analitycy firmy Research Nester w raporcie “Hyper-Converged Infrastructure Market”. Według nich, rozwój rynku HCI można m.in. przypisać rosnącej dbałości o bezpieczeństwo danych.
Każda infrastruktura musi obejmować ochronę danych jako krytyczny element. Plan bezpieczeństwa danych musi obejmować wszystkie warstwy infrastruktury teleinformatycznej. Cechy te zostały naturalnie włączone do systemów IT od czasu pojawienia się HCI.
HCI oferuje ujednoliconą, bezpieczną platformę do zarządzania danymi, która ułatwia wdrażanie zasad bezpieczeństwa i ochronę przed naruszeniami danych. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa wbudowywane w systemy HCI, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe i szyfrowanie, pomagają zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do krytycznych danych. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na infrastrukturę hiperkonwergentną zapewniającą odpowiedni poziom ochrony danych.
Kolejny czynnik napędzający wzrost rynku HCI to rosnąca liczba centrów danych. Według szacunków Research Nester globalnie działa około 8 tys. centrów danych (około 30% data center znajduje się w USA). Wzrost korzystania z internetu przyczynia się do rozwoju centrów danych, co też napędza rozwój rynku HCI.
Około 15% firm na świecie działa obecnie całkowicie zdalnie. Dzięki infrastrukturze VDI (virtual desktop infrastructure) pracownicy mogą uzyskiwać bezpieczny dostęp do swoich pulpitów, programów i danych z niemal każdego urządzenia i z dowolnego miejsca. Tradycyjne VDI stwarza jednak wiele wyzwań – skalowanie odizolowanej infrastruktury wymaga specjalistycznej wiedzy. W rezultacie VDI oparte na infrastrukturze hiperkonwergentnej zyskuje na znaczeniu. Pamięć masowa, sieć i przetwarzanie danych są zintegrowane w ramach jednego, prostego w zarządzaniu systemu HCI.
Czynniki wzrostu
Rosną inwestycje w sztuczną inteligencję (AI – artificial intelligence). W 2020 r. korporacje zainwestowały w AI na całym świecie ponad 67 mld dolarów, przy czym inwestycje prywatne stanowiły około 41 mld dolarów z tej kwoty.
Wzrost liczby płatności online. Przewiduje się, że w 2023 r. na całym świecie około 2 mld ludzi będzie korzystać ze zbliżeniowych płatności mobilnych, w porównaniu z około 949 mln w 2019 r. Dzięki infrastrukturze hiperkonwergentnej płatności online stały się bezpieczniejsze.
Gwałtowny wzrost popularności usług chmurowych. W 2022 r. usługi chmurowe były wykorzystywane przez około 93% firm w USA, podczas gdy w 2020 r. chmura obsługiwała około 40% obciążeń korporacyjnych.
Wzrost penetracji internetu. W styczniu 2023 r. z internetu korzystało około 4 mld ludzi, co stanowi około 63 proc. światowej populacji.
Wyzwania
Wysokie zapotrzebowanie na moc. Przetwarzanie danych, funkcje sieciowe i wszystkie urządzenia pamięci masowej są zawarte w architekturach hiperkonwergentnych. Wymaga to zapewnienia większej mocy niż w przypadku tradycyjnych data center, ponieważ zestaw HCI musi obsługiwać duże obciążenia na niewielkim obszarze, podkreślają eksperci Research Nester. Dlatego, aby temu zaradzić, niektóre obciążenia muszą zostać przeniesione do pamięci masowych w chmurze, co wymaga więcej sprzętu i mocy. Zapotrzebowanie na dużą moc hamuje ekspansję rynkową. Ponadto rozwiązania hiperkonwergentne muszą zapewniać wystarczające chłodzenie i moc, aby obsłużyć większe zapotrzebowanie na obciążenia. Może wiązać się to z dodatkowymi opłatami.
Pozostałe dwa wyzwania związane z HCI, to problemy ze zgodnością oraz niedostateczne inwestycje w HCI.
Wśród dostawców dominujących na globalnym rynku HCI analitycy Research Nester w swoim raporcie wymieniają m.in.: Dell Technologies, VMware, IBM oraz Hewlett Packard Enterprise. Raport zawiera najważniejsze informacje dotyczące wielkości i segmentacji rynku HCI, aktualnych trendów oraz prognozy rozwoju rynku HCI.
(grafika tytułowa – źr. VMware)
Pozostaw komentarz