Niskie opóźnienia i bezpieczeństwo transmisji danych oraz duże przepustowości zapewniane przez światłowody decydują o tym, że są one niezbędnym komponentem infrastruktury telekomunikacyjnej, zwłaszcza w kontekście wdrażania sieci 5G. Kable optyczne są też podstawowym budulcem szkieletu globalnej sieci internetowej. Rozwój rynku technologii optycznych dodatkowo napędza rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie danych w ramach Internetu Rzeczy, do którego podłączanych jest coraz w więcej urządzeń.

Innowacje, takie jak sieć 5G, architektura FTTH (Fibre to the Home) i FTTB (Fibre to the Building), zwiększyły znaczenie systemów szerokopasmowych, które zapewniają szybkie przesyłanie danych oraz dostarczanie usług konsumentom. FTTH i FTTB to wiodące architektury sieci szerokopasmowych, które wymagają wdrażania sieci światłowodowych na dużą skalę.

Internet światłowodowy jest uważany za bardziej niezawodny i mniej podatny na awarie podczas przerw w dostawach prądu, ponieważ infrastruktura wymaga mniej zasilania. Ponadto kable światłowodowe są wyjątkowo bezpieczne, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych kabli miedzianych. Technologii optycznej nie dotyczy problem pola elektromagnetycznego, więc danych nie można przechwytywać, spowalniać ani mieszać z innymi sygnałami. Z drugiej strony, wysokie koszty wdrożeń i trudniejsza instalacja, to główne czynniki ograniczające dynamikę rozwoju rynku kabli światłowodowych.

Więcej w artykule „Światłowody kluczowym komponentem infrastruktury telko i internetu” opublikowanym w serwisie TELKO.in.

Napisane przez Stefan Kaczmarek