W zasięgu szybkich łączy szerokopasmowych w Europie jest ponad 85 proc. wszystkich gospodarstw domowych. Niektóre kraje raportują 100-proc. zasięg nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych (z uwzględnieniem dostępu radiowego). W Polsce, jak w całej Europie, zasięg szybkich sieci rośnie, ale nasz kraj pozostaje pod tym względem poniżej średniej UE, szczególnie jeżeli chodzi o zasięg stacjonarnego dostępu szerokopasmowego na obszarach wiejskich. Powyżej średniej natomiast wypadamy w zasięgu światłowodów i nowoczesnych sieci koncentrycznych.
W połowie 2019 r. usługi dostępu szerokopasmowego nowej generacji (VDSL, wektorowanie VDSL2, Docsis 3.0, DOCSIS 3.1 i FTTP) w Unii Europejskiej były dostępne dla 85,5 proc. gospodarstw domowych, wynika z aktualizacji postępów zasięgu szerokopasmowego opublikowanej przez Komisję Europejską. W porównaniu do końca czerwca 2018 r. zasięg NGA (next-generation broadband access) zwiększył się o 3,3 punktu procentowego, czyli o 7,3 miliona dodatkowych gospodarstw domowych. To oznacza, że w połowie 2019 roku 191 milionów gospodarstw domowych miało dostęp do internetu szerokopasmowego nowej generacji.
Raport Broadband Coverage in Europe obejmuje 31 krajów w Europie i ma na celu monitorowanie postępów państw członkowskich UE w realizacji celu, jakim jest powszechny dostęp szerokopasmowy o prędkości co najmniej 30 Mb/s do 2020 r. i 50 proc. gospodarstw domowych z abonamentem szerokopasmowym o przepustowości co najmniej 100 Mb/s do 2020 r. Zebrane dane wykazały, że pod koniec czerwca 2019 r. ponad 216 mln gospodarstw domowych w UE (97,1 proc.) miało dostęp do co najmniej jednej z głównych technologii stałego dostępu szerokopasmowego a w porównaniu do końca czerwca 2018 r. prawie 1 mln nowych gospodarstw uzyskało dostęp do stacjonarnych usług szerokopasmowych.
Polska też lepiej, ale z najniższym zasięgiem fixed broadband w UE
W badanym okresie Polska odnotowała poprawę zasięgu zarówno na poziomie krajowym, jak i obszarów wiejskich. W skali kraju zasięg wzrósł o 4,2 punktu procentowego – do 83,5 proc. gospodarstw domowych, a na terenach wiejskich o prawie 10 punktów procentowych (9,5 proc.) – do 62,2 proc. Podobną poprawę odnotowano pod względem zasięgu sieci NGA, obejmującego 75,9 proc. domów na poziomie krajowym i 32,6 proc. na poziomie wiejskim. Pomimo poprawy, Polska pozostawała poniżej średniej UE dla tych kategorii i odnotowała najniższy w badaniu zasięg stacjonarnego dostępu szerokopasmowego na obszarach wiejskich.
Więcej w artykule Wzrost o 3 proc. dostępności łączy szerokopasmowych w UE opublikowanym w serwisie TELKO.in.
Pozostaw komentarz