Wybór (subiektywny) najciekawszych wypowiedzi z prezentacji i paneli dyskusyjnych prowadzonych w ramach konferencji NetEvents EMEA IT Spotlight 2019 w Barcelonie na początku maja br. Również kilka słów o ciekawym start-upie HotShot wykorzystującym technologię geofencingu w aplikacji zapewniającej bezpieczeństwo komunikacji przy przesyłaniu wiadomości.

JoeBaguley, wiceprezes i CTO EMEA VMware:

 • Co dziś jest nie tak z bezpieczeństwem? Jednym z głównych problemów jest fakt, że koncentrujemy się na ściganiu zagrożeń. Większość naszych inwestycji dotyczy reaktywnych modeli bezpieczeństwa, ale oczywiste jest, że musimy inwestować więcej w modele prewencyjne.
 • Nie chodzi już o infrastrukturę, ale o aplikacje. Konieczne jest Inne spojrzenie na sieci. Aplikacje dyktują podejście. Obecnie aplikacje to sieć.

Roark Pollock, CMO, Ziften:

 • Fundamentalne założenia dotyczące cyberbezpieczeństwa pozostają takie same, natomiast zmieniła się ocena ryzyka (risk assessment).
 • Brak dowodów (występowania cyberzagrożeń) nie jest dowodem na ich nieobecność.

Ian Keene, wiceprezes ds. badań Gartnera:

 • Dosyć hype’u wokół 5G, czas na więcej konkretów. 5G może być dobrym powodem, żeby inwestować w nową sieć szkieletową.
 • Dla konsumentów 5G to przede wszystkim: więcej pasma w przeciążonych sieciach w miejskich aglomeracjach, lepsza jakość aplikacji wideo oraz lepszy stały dostęp szerokopasmowy.
 • Z kolei przedsiębiorstwom 5G obiecuje kastomizowane usługi klasy enterprise dzięki warstwowaniu sieci.
 • Największe atrybuty 5G to: większą przepustowość sieci, massive IoT, małe opóźnienia, edge computing, network slicing, massive MIMO.

Michael Kagan, CTO Mellanox:

 • Dane to nowe złoto, ale przechowywanych jest 80%, tylko 3% strukturyzowanych, a 0,5% generuje informacje. 99,5% danych jest marnowane…

Atchison Frazer, szef marketingu w firmie Versa Networks:

 • Rozległe sieci definiowane programowo SD-WAN (Software-defined wide area network) zyskują popularność, ponieważ coraz więcej firm na świecie wykorzystuje technologię optymalizacji i usprawniania dostępu do aplikacji w chmurze. 
 • Frazer przedstawił też wstępne wyniki najnowszego raportu firmy Futuriom dotyczącego rozwiązań SD-WAN. Są one obecnie używane nie tylko do poprawy dostępu do korporacyjnej łączności WAN, lecz są uznawane przez organizacje globalne jako strategiczna platforma korporacyjna dla aplikacji sieciowych w chmurze.

Podczas majowej konferencji NetEvents 2019 swoje rozwiązanie prezentował amerykański start-up Hotshot, którego współzałożycielem i dyrektorem generalnym jest Aaron Turner. Oferuje on aplikację zapewniającą bezpieczeństwo komunikacji przy przesyłaniu wiadomości, która wykorzystuje mechanizm szyfrowania oparty na czasie i lokalizacji. W ramach aplikacji użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, przy czym każda transmisja jest chroniona przez szyfrowanie typu end-to-end. Chociaż jest to standard w większości aplikacji służących do przesyłania wiadomości, to rozwiązanie Hotshot (prezentacja wideo) różni się tym, że ograniczenia są narzucone przez administratora wykorzystującego technologię geofencingu.

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek