Kolejna technologia na literę „G” zasługująca w 2017 roku na uwagę to geofencing. Pozwala ona na wyznaczanie wirtualnego obwodu lub fizycznej bariery wokół wybranego obszaru geograficznego, wykorzystując system GPS, sieć WiFi, GSM lub identyfikację radiową RFID. Aplikacje i narzędzia do “geo-ogradzania” umożliwiają monitorowanie wyznaczonej strefy.
Jak to działa?
Geofencing umożliwia administratorowi wytyczanie wirtualnych granic oraz konfigurowanie systemu automatycznego wykrywania nowych obiektów pojawiających się na jego terenie. Gdy urządzenie mobilne przekroczy (lub opuści) terytorium zdefiniowane przez administratora, otrzymuje on powiadomienie (SMS lub e-mail).
Wiele aplikacji geofencing wykorzystuje Google Earth, dzięki czemu administratorzy mogą wyznaczać granice na określonym obszarze geograficznym na podstawie zdjęć satelitarnych. Inne aplikacje umożliwiają wytyczanie granic poprzez wprowadzanie konkretnych długości i szerokości geograficznych lub bezpośrednio na mapach tworzonych przez użytkowników oraz na mapach webowych.
Właściciel restauracji (lub sklepu) może utworzyć w swoim lokalu i wokół niego wirtualną cyfrową przestrzeń, którą może monitorować. Z łatwością odnotuje pojawianie się w wyznaczonej strefie potencjalnych klientów. Gdy posiadacz smartfona (lub tabletu) z włączoną aplikacją geofencingu będzie przechodził w pobliżu lokalu, otrzyma zaproszenie do restauracji razem z aktualnym menu w postaci powiadomienia na telefon (lub tablet). Strefa geofencingu może obejmować nawet kilkadziesiąt metrów w zależności od wykorzystanej technologii radiowej. Geofencing działa na większości mobilnych systemów operacyjnych: Android, iOS, Windows Phone, Windows Mobile i in.
Wirtualne granice w realu
Technologia lokalizacji geofencing działa w oparciu o dane GPS, GSM, WiFi, Bluetooth lub RFID, otrzymywane z nadajników mobilnych (najczęściej telefony komórkowe). Pozwala tworzyć wirtualne granice w świecie rzeczywistym na wybranym obszarze geograficznym – taką definicję podaje geofencing.pl.
Wirtualne granice geo-ogrodzenia mogą być aktywne lub pasywne. Pierwsze wymagają wyrażenia zgody użytkownika końcowego na korzystanie z usług lokalizacyjnych oraz włączenia odpowiedniej aplikacji mobilnej. Pasywny geofencing jest zawsze włączony i działa w tle w oparciu o sieci WiFi i komórkowe, zamiast systemów GPS lub RFID.
Zastosowania
Prosty przykład geofencingu to usługa lokalizowania znajomych w portalach społecznościowych. Aplikacja sprawdza, czy w zdefiniowanym promieniu od naszej aktualnej lokalizacji znajdują się nasi znajomi i powiadamia nas o tym. Geofencing jest też wykorzystywany przez reklamodawców, dostosowujących treści reklamowe do aktualnej lokalizacji klienta, który otrzymuje powiadomienia na smartfonie o aktualnych promocjach w danym centrum handlowym, albo zaproszenia do restauracji, kawiarni, kina, itp.
Przykłady praktycznych zastosowań geofencingu:
- Zarządzanie dronami. Podczas wydarzeń wymagających tymczasowego wydzielenia stref zakazu lotów można wykorzystywać geofencing, który pozwoli zapobiec wlatywaniu tam dronów.
- Zarządzanie flotą. Monitorowanie aktualnej pozycji firmowych samochodów oraz zużycia paliwa; powiadamianie dyspozytora, gdy kierowca ciężarówki zjedzie z wyznaczonej trasy.
- Zarządzanie zasobami ludzkimi. Karta identyfikacyjna pracownika (smart card) wyśle alert bezpieczeństwa, jeżeli pracownik wejdzie w „geo-ogrodzony”, nieautoryzowany obszar.
- Procedury zarządzanie zgodnością. W logach sieciowych można zapisywać przekroczenia wyznaczonego za pomocą geofencingu obszaru w celu kontroli i dokumentowania prawidłowego korzystania z urządzeń oraz dotrzymywania wyznaczonych procedur.
- Firma może przesyłać klientom, którzy wyrazili na to zgodę, kody lub kupony rabatowe, gdy smartfon klienta znajdzie się w wyznaczonym obszarze geograficznym.
- Zarządzanie zasobami. Administrator sieci może skonfigurować system tak, żeby automatycznie wysyłał alerty, kiedy np. iPad należący do szpitala znajdzie poza terenem szpitala; administrator może monitorować lokalizację urządzenia i zablokować go w razie kradzieży.
- Dozór elektroniczny. Wysyłanie powiadomień do centrum monitorowanie, gdy osoba skazana na areszt domowy zdejmie opaskę lub opuści obiekt.
- Automatyka domowa. Automatycznie otwierające się i zamykające bramy wjazdowe lub garażowe. Gdy smartfon właściciela domu znajdzie się poza wyznaczoną geofencingiem strefę wokół posesji, termostat domowy automatycznie obniży temperaturę, a gdy wykryje powracających domowników – ponownie włączy ogrzewanie.
Pozostaw komentarz