W ramach bezzałogowej misji Artemis I, zaprojektowany i stworzony przez firmę Lockheed Martin statek kosmiczny Orion wyruszy w podróż wokół Księżyca i wróci na Ziemię. Jest to pierwsza z cyklu misji NASA Artemis, których celem jest powrót na Księżyc, stworzenie tam obozu, a w przyszłości wyruszenie na Marsa. W ramach tego projektu po raz pierwszy zostanie użyta technologia Callisto wykorzystująca wirtualnego asystenta Amazon Alexa, platformę do współpracy Webex i sztuczną inteligencję.

Callisto wzięło swoją nazwę od towarzyszki greckiej bogini Artemidy, która według mitu została po śmierci przemieniona w gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Na rozwiązanie składa się spersonalizowany sprzęt oraz oprogramowanie opracowane przez inżynierów Lockheed Martin, Amazon i Cisco. Callisto pozwoli na korzystanie z asystenta głosowego Alexa bez dostępu do internetu oraz platformy Webex z poziomu tabletu w oparciu o sieć NASA Deep Space Network.

(źr. Lockheed Martin)

Ponieważ Artemis I jest misją bezzałogową, twórcy Callisto oraz specjaliści z NASA pracowali wspólnie, aby stworzyć wirtualną załogę w Johnson Space Center NASA w Houston, umożliwiając operatorom znajdującym się w Centrum Kontroli Misji NASA w Houston interakcję z Callisto za pomocą terminali wideo Webex Desk Pro oraz Webex Board Pro. Na pokładzie Oriona znajdzie się specjalna wersja platformy Webex działająca na tablecie iPad. Obraz wideo i dźwięk będą przesyłane na Ziemię, co pozwoli inżynierom analizować wydajność systemów pokładowych, jednocześnie dzieląc się informacjami z opinią publiczną.

Pracownicy NASA będą mogli skorzystać m.in. z funkcji Cisco Webex, jaką jest tłumaczenie w czasie rzeczywistym z angielskiego na 108 języków (w tym polski). Przydatna może okazać się też funkcja  niwelowania kosmicznego hałasu w tle.

Technologia Callisto pozwoli entuzjastom kosmosu, ale także np. uczniom, na wzięcie wirtualnego udziału w misji Artemis I. Będą oni mogli zacząć śledzić postępy ekspedycji mówiąc jedynie „Alexa, zabierz mnie na Księżyc”.

(źr. Lockheed Martin)

Artemis I ma wystartować w wielotygodniową podróż wokół Księżyca i z powrotem na początku 2022 roku z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie. Przedsięwzięcie ma pozwolić stworzyć fundamenty dla kolejnych załogowych misji kosmicznych.

Napisane przez Stefan Kaczmarek