Ryzyko awarii w systemach IT podkreśla potrzebę regularnego tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania krytycznych danych. Analitycy Gartnera przewidują, że do 2028 roku 75% przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych za pomocą usług SaaS (software-as-a-service) jako wymóg krytyczny (w porównaniu do 15% w 2024 r.).
Aplikacje oparte na rozwiązaniach SaaS stają się preferowanym wyborem w przypadku nowych wdrożeń, a dane generowane przez te aplikacje mają być jednymi z najszybciej rosnących zestawów krytycznych danych przedsiębiorstwa w ciągu najbliższych 5 lat. Według najnowszej prognozy Gartnera, globalne wydatki użytkowników końcowych na rozwiązania SaaS w 2024 r. wzrosną o 20% do poziomu 247,2 mld USD, a w 2025 r. zwiększą się do prawie 300 mld USD.
– Ponieważ firmy coraz chętniej korzystają z technologii SaaS, kluczowe staje się zapewnienie, że dane przetwarzane w ramach SaaS są zarówno chronione, jak i odzyskiwalne. Biorąc pod uwagę podatność danych SaaS na błędy, cyberataki i wpadki dostawców, solidne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych są również niezbędne – powiedział cytowany w komunikacie Michael Hoeck, starszy dyrektor analityk w Gartner.
– Integracja usługi BaaS (Backup as a Service) jest niezbędna do ochrony obciążeń w chmurze i utrzymania ciągłości operacyjnej. Ponadto przedsiębiorstwa muszą zrozumieć model współdzielonej odpowiedzialności za dane w aplikacjach SaaS i potrafić ocenić środki ochrony danych dostarczane przez swoich dostawców. Jeśli okażą się one niewystarczające, należy rozważyć rozwiązania innych firm, aby zagwarantować kompleksową ochronę danych – powiedział Hoeck.
Rynek kopii zapasowych aplikacji SaaS szybko rośnie. Początkowo kluczową rolę odgrywały na nim wyspecjalizowane startupy, a obecnie aktywne są na nim również dostawcy oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych dla przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji. Gartner przewiduje, że do 2028 r. 75% dużych przedsiębiorstw wdroży rozwiązania BaaS wraz z narzędziami lokalnymi do tworzenia kopii zapasowych obciążeń lokalnych i w chmurze.
(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)
Pozostaw komentarz