Przychody ze sprzedaży pamięci masowych do centrów danych (data center storage) solidnie wzrosną do poziomu 103 mld dolarów do 2028 r., m.in. dzięki wzrostowi średnich cen sprzedaży pamięci masowych, przewidują analitycy Omdia. Prognoza obejmuje przychody z zewnętrznych pamięci masowych do centrów danych pochodzące zarówno ze sprzedaży macierzy, jak i rozszerzeń serwerów.

Rynek data center storage w 2023 r. doświadczył spadku, głównie z powodu wyzwań gospodarczych i zmniejszonych wydatków na IT. Według szacunków Omdia, całkowity roczny przychód ze sprzedaży pamięci masowych wyniósł 53 mld USD, co oznacza spadek o 16% w ujęciu rok do roku.

Badania przeprowadzone przez Omdia wykazały, że przychody producentów typu ODM (original design manufacturers – producent projektuje towar według wzoru dostarczonego przez importera) spadły o ponad 30% w 2023 r., ponieważ wydatki na sprzęt storage’owy do centrum danych tymczasowo zmniejszyły się. Natomiast dostawcy OEM, skupiający się na tradycyjnych pamięciach masowych, wykazali się większą odpornością, pomimo niewielkiego jednocyfrowego spadku rok do roku.

źr. Omdia

W 2023 r. dostawy chmurowych pamięci masowych napotkały ograniczenia, ponieważ dostawcy usług chmurowych przeznaczali znaczną część swoich budżetów na zakup kosztownych procesorów graficznych. Jednak rynek pamięci masowych jest gotowy na odrodzenie, dzięki kilku kluczowym czynnikom. Omdia przewiduje, że trwająca transformacja cyfrowa, szybki wzrost wolumenów danych, postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji i pilna potrzeba modernizacji pamięci masowych będą napędzać odnowiony wzrost. W miarę jak branże stają się coraz bardziej zależne od danych, spadek na rynku pamięci masowych prawdopodobnie będzie krótkotrwały. Czynniki te łącznie ożywią rynek pamięci masowych, zapewniając powrót na ścieżkę wzrostu.

Dostawcy pamięci masowych obecnie uwzględniają modele chmurowe, przyjmując podejście płatności typu pay-per-use i koncentrując się na ogólnych potrzebach dotyczących danych, a nie tylko na samych rozwiązaniach storage’owych. Ochrona przed ransomware i tworzenie zestawów danych opartych na sztucznej inteligencji stają się niezbędnymi cechami rozwiązań pamięci masowych – podkreśla Dennis Hahn, główny analityk ds. przechowywania danych w Omdia.

Analitycy Omdia uważają, że przechowywanie i zarządzanie danymi stanowią strategiczne elementy nowoczesnych przedsiębiorstw cyfrowych, co zapewni dalsze, długoterminowe inwestycje w rozwiązania storage’owe.

źr. Omdia

Dostawcy ODM utrzymali czołowe pozycje, mając łącznie 32-proc. udział w przychodach na rynku pamięci masowych; za nimi uplasowali się Dell EMC (20%) i Huawei (7%). NetApp zapewnił sobie czwarte miejsce (5%), a Lenovo piąte (4%).

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek