Co motywuje firmy w Polsce do przenoszenia swoich zasobów i aplikacji biznesowych do platform chmurowych? Jakie obawy mają wobec nich, czy są zadowolone po wdrożeniu usług chmurowych? Wolą korzystać z jednego czy wielu dostawców chmury obliczeniowej? Na takie m.in. pytania odpowiadali szefowie IT w dużych firmach w ramach badania przeprowadzonego przez ICAN Research na zlecenie Deloitte.

Z rozwiązań chmury obliczeniowej korzysta 31 proc. polskich firm, a kolejne 22 proc. zamierza je wdrożyć w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z badania Deloitte i ICAN Institute, zrealizowanego przy wsparciu Google Cloud. Wnioski z badania przedstawiono w raporcie Chmura publiczna w Polsce.

Najczęściej wskazywaną przez ankietowanych korzyścią z migracji zasobów do chmury jest skalowalność i elastyczność infrastruktury (docenia to 68 proc. badanych). Połowa szefów IT wymienia również uproszczenie zarządzania infrastrukturą (50 proc.), nieco mniej (46 proc.) optymalizację kosztową i uproszczenie architektury (44 proc.).

(źr. Deloitte)

Polski rynek do adopcji chmury podchodzi jednak cały czas ostrożnie. Rzeczywiste wykorzystanie w Polsce jest jeszcze w początkowej fazie. Choć sprawy zaczynają nabierać tempa, to jako kraj jesteśmy jeszcze na początku tej drogi – podkreślił Jakub Garszyński, lider usług cloud w Deloitte na wstępie webinaru „Jak polski biznes korzysta z chmury publicznej”, podczas którego omówiono wyniki badania Deloitte.

Pełne omówienie raportu Deloitte w serwisie TELKO.in.

Napisane przez Stefan Kaczmarek