Do roku 2022 liczba nowych abonentów usług mobilnych sieci szerokopasmowych wzrośnie o 2,6 miliarda, rosnąc średnio ponad milion dziennie. W 2018 roku dominującą technologią mobilną będzie LTE (4G), co czyni ją najszybciej rozwijającą się technologią mobilną w historii. To najważniejsze prognozy z opublikowanej w połowie czerwca najnowszej edycji Ericsson Mobility Report.
Między I kw. 2016 r. a I kw. 2017 r. łączny ruch w sieciach komórkowych wzrósł o 70 proc. Eksperci firmy Ericsson przewidują do 2022 roku ośmiokrotny wzrost ilości przesyłanych danych w sieciach komórkowych. Ruch ten odpowiada na przykład całej populacji Hiszpanii oglądającej film w rozdzielczości HD strumieniowo przez 24 godziny na dobę przez cały miesiąc.
W ciągu najbliższych sześciu lat do mobilnych sieci szerokopasmowych zostanie podłączonych blisko 2,6 mld nowych abonentów – wystarczy, by wypełnić 50-tys. europejski stadion piłkarski 20 razy dziennie. Najnowsze statystyki dotyczące wzrostu liczby abonentów i ruchu danych w sieciach telefonii komórkowej przedstawione w czerwcowym wydaniu Ericsson Mobility Report pokazują najwyższy od 2013 r. globalny wzrost przesyłu danych komórkowych.
Korzystanie ze smartfonów i łatwy dostęp do mobilnych usług internetowych odpowiadają za znaczną część ruchu. Do końca 2022 r. łączna ilość przesyłanych danych przy użyciu smartfonów wzrośnie 9-krotnie, osiągając poziom 66 eksabajtów miesięcznie.
Rok 2018: więcej LTE niż GSM
W 2018 r. LTE (4G) prześcignie GSM i stanie się największą technologią dostępową pod względem liczby abonentów. Szybkość z jaką technologia ta została wdrożona i przyjęta, jest bezprecedensowa. W ciągu zaledwie 5 lat technologia LTE objęła swym zasięgiem 2,5 mld osób. Dla porównania, technologiom WCDMA/HSPA oraz 3G zajęło to 8 lat. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku dodano 250 mln nowych subskrypcji LTE.
Chociaż rynek LTE jest napędzany głównie przez niemalejący apetyt użytkowników na coraz szybsze sieci obsługujące aplikacje nowej generacji, to rozwój 5G będzie również wynikał z zapotrzebowania na zwiększone możliwości komórkowego internetu szerokopasmowego, potrzebne do obsługi rozwiązań przemysłowych i automatyzacji. 5G będzie jedną siecią, która będzie wspierać pełną różnorodność przypadków użycia. Oczekuje się, że do 2022 r. aktywowanych zostanie ponad pół miliarda abonamentów 5G, nie licząc tych dotyczących IoT. Oczekuje się, że zasięg 5G obejmie wtedy około 15 proc. światowej populacji.
Pozostaw komentarz