Generatywna sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i technologie chmurowe, to według ekspertów firmy Forrester kluczowe czynniki napędzające wzrost wydatków na technologie teleinformatyczne w 2025 roku.

Według raportu „Global Tech Market Forecast, 2024 To 2029”, globalne wydatki na technologie teleinformatyczne wzrosną o 5,6% w 2025 r., osiągając 4,9 bln USD (w porównaniu do 4,7 bln USD w 2024 r.). To znaczące przyspieszenie w porównaniu do dynamiki na poziomie 4,6% w minionym 2024 r. Jako kluczowe czynniki wzrostu wskazywane są: szybkie wdrażanie oprogramowania, usług informatycznych, generatywnej sztucznej inteligencji (#GenAI) i technologii chmurowych #cloud.

Kluczowe sektory napędzające wzrost

Według prognoz Forrester, oprogramowanie i usługi IT stanowić będą 66% globalnych wydatków na technologie w 2025 r., napędzane inwestycjami w cyberbezpieczeństwo oraz modernizację starszych systemów. Sam rynek oprogramowania wzrośnie w tempie 10,5% rocznie i do 2029 r. będzie odpowiadał za 60% globalnego wzrostu wydatków na ICT, co czyni go najszybciej rozwijającym się sektorem technologicznym.

Inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję (GenAI) będą kluczowym motorem wzrostu w wielu branżach. Przedsiębiorstwa z sektorów finansowego, handlu detalicznego oraz mediów coraz częściej wdrażają narzędzia AI, aby poprawić doświadczenia klientów i zwiększyć wydajność operacyjną.

Perspektywy dla Europy

W Europie wydatki na ICT wzrosną o 5% w 2025 r., po raz pierwszy przekraczając 1,5 bln USD. Do 2029 r. oprogramowanie i usługi IT będą stanowić 78% europejskich wydatków na ICT (wzrost z 68% w 2016 r.). Główne obszary inwestycji obejmują chmurę, cyberbezpieczeństwo, GenAI i rozwój gospodarki cyfrowej. Ponad 40% wydatków na technologie cyfrowe w Europie przypada na usługi finansowe, media i informację oraz sektor usług profesjonalnych i biznesowych.

Wyzwania związane z AI

Chociaż generatywna sztuczna inteligencja jest postrzegana jako jeden z głównych motorów wzrostu rynku ICT, eksperci Gartnera ostrzegają, że do 2027 r. ponad 40% naruszeń danych związanych z AI będzie wynikać z niewłaściwego jej wykorzystania. Szybkie wdrażanie technologii GenAI przez użytkowników końcowych wyprzedza rozwój narzędzi do zarządzania danymi i ich ochrony.

Brak globalnych standardów i najlepszych praktyk w zakresie AI oraz zarządzania danymi może prowadzić do fragmentacji rynku, ograniczając możliwości globalnej ekspansji operacyjnej oraz pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek