Wiele wskazuje na to, że budowlańcy staną się także instalatorami infrastruktury sieciowej. Ściany nowych domów mieszkalnych będą miały wbudowywane czujniki sprawdzające wady konstrukcyjne, pojawiającą się pleśń lub problemy związane z instalacją elektryczną. 55 procent użytkowników smartfonów wierzy, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie mieszkać w takich domach.

Według konsumentów biorących udział w badaniu Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2016 przeprowadzonego przez Ericsson ConsumerLab, czujniki rozszerzające zakres działania internetu rzeczy mogą być w przyszłości umieszczane bezpośrednio w cegłach, z których budowane są domy mieszkalne.

domyInternet może nam służyć nawet do poprawy powietrza, którym oddychamy przebywając w domu. Obecnie 54 proc. użytkowników smartfonów jest zainteresowanych posiadaniem czujników optymalizujących jakość powietrza w domu. Według 66 proc. respondentów, w ciągu najbliższych 5 lat internet będzie powszechnie wykorzystywany do sterowania wentylacją i oknami w domu.

W przyszłości czujniki w inteligentnych budynkach będą potrafiły odzwierciedlać warunki panujące poza domem. 64 proc. użytkowników smartfonów wierzy, że do roku 2021 budynki będą w stanie odwzorować  we wnętrzu nasłonecznienie występujące na zewnątrz domu. Każda cegła wyposażona w czujniki  będzie mogła przekazywać informacje dotyczące otoczenia zewnętrznego i adaptować je wewnątrz budynku.

Wszystko to powoduje, że internet stanie się nieodłączną częścią domu, tak jak instalacja wodno-kanalizacyjna czy instalacja elektryczna. Konieczne zatem stanie się opracowanie nowej definicji tzw. inteligentnych budynków.

Więcej o trendach konsumenckich 2016 we wpisie z 15 grudnia

Napisane przez Stefan Kaczmarek