W erze eksplozji informacji wszyscy toniemy w oceanie danych. Aplikacje IoT (Internet of Things), przetwarzanie brzegowe (ang. edge computing), sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, big data i przetwarzanie w chmurze – jeszcze bardziej zwiększają zapotrzebowanie na elastyczne i wydajne pamięci masowe. Z przewidywań analityków rynku ICT wynika, że właściwym rozwiązaniem mogą tutaj okazać się macierze pamięci masowej flash.

Globalny rynek uniwersalnych pamięci flash będzie rósł w tempie 18 proc. rocznie w ciągu najbliższych sześciu lat, wynika z prognoz zawartych w Orion Market Reports. Według analityków, boom na pamięci masowe flash ogólnego przeznaczenia wynika ze zwiększonego zainteresowania urządzeniami IoT i projektami sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence). W raporcie odnotowano szczególnie wysoki wzrost zastosowań pamięci flash w obszarach technologii szybkiego przesyłania danych, elektroniki typu wearables i urządzeń, które poprawiają wydajność i zmniejszają opóźnienia.

Zarządzanie danymi stanowi najwyższy priorytet dla każdej firmy wdrażającej rozwiązania edge computing. Tego rodzaju rozwiązania wymagają odpowiedniej mocy obliczeniowej i pamięci masowej na brzegu sieci, aby zmniejszyć opóźnienia. IDC przewiduje, że dane generowane z urządzeń IoT osiągną 73 zetabajty do 2025 r., a większość z nich będzie zlokalizowana na brzegu sieci.

Analitycy Mordor Intelligence przewidują, że ogólny wzrost danych związany z migracjami do chmury spowoduje wzrost zapotrzebowania na pamięci flash. Według nich, wzrost ilości danych generowanych przez przedsiębiorstwa, w połączeniu z rosnącą popularnością technologii chmurowych, będzie napędzać rynek. Stosowanie pamięci flash w centrach danych na całym świecie stale rośnie, a korzyści w postaci zużycia energii, wydajności, skalowalności i łatwości zarządzania zwiększają tempo wdrażania. Przewiduje się, że do 2022 r. ponad 72 proc. organizacji ma migrować z lokalnych centrów danych do centrów danych w chmurze.

Każdego dnia generowane są ogromne ilości surowych danych, co prowadzi do kryzysu przechowywania danych w firmach. Według szacunków Mordor Intelligence, rynek korporacyjnych pamięci masowych flash w latach 2021-2026 będzie średniorocznie rósł o 13,67 proc. (wskaźnik CAGR). Rynek pamięci masowych dla przedsiębiorstw jest obecnie najbardziej dynamicznym obszarem, ponieważ w ciągu ostatnich kilku dekad użytkownicy pamięci masowych są nieco zdezorientowani przez powtarzający się duży szum reklamowy wokół różnych rozwiązań. Konsumenci przechodzą z dysków twardych (HDD) na dyski SSD i należy oczekiwać, że będą dalej zmierzać w kierunku macierzy all-flash (AFA – all-flash array). W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił szybki wzrost przychodów ze sprzedaży dysków flash, przy czym urządzenia pamięci masowych dla przedsiębiorstw odnotowują 50-procentowy roczny wzrost.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo-Integrakom-biale-tlo.jpg
PARTNER TEMATU

Pamięci flash ułatwiają obsługę wymagających systemów baz danych oraz aplikacji o znaczeniu krytycznym, w tym przeprowadzanie analiz w czasie rzeczywistym. Wspomagają również działanie serwerów wirtualnych, systemów finansowych, platform wirtualnych komputerów stacjonarnych oraz aplikacji do analizy danych, które gromadzą ogromne ilości danych. Dalsze udoskonalenia, takie jak NVM (Non-Volatile Memory – oznacza pamięć nieulotną, która zwykle jest pamięcią typu flash w postaci dysków SSD), pomagają w rozwoju rynku pamięci masowych flash dla przedsiębiorstw.

(Grafika tytułowa – źródło Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek