Kto najwięcej skorzysta na inwestycjach w sieci 5G, przed którymi stoją operatorzy na całym świecie? Wystawcy na barcelońskich targach Mobile World Congress 2019 starali się przekonywać, że są już doskonale przygotowani do nadchodzącej mobilnej rewolucji, tj. mają już odpowiednie kompetencje, rozwiązania i pomysły na wdrażanie nowej technologii.

„Jesteśmy w pełni gotowi do wdrażania sieci 5G”, „5G staje się rzeczywistością”  –brzmiał kongresowy przekaz niemal jednym chórem wyrażany przez dostawców i operatorów obecnych w ubiegłym tygodniu w Barcelonie na największym na świecie show technologii mobilnych – Mobile World Congress 2019. Według GSMA Intelligence, do końca br. będzie działać ponad 10 mln łączy 5G na 21 rynkach. Najbliższe kilkanaście miesięcy pokaże, jak w praktyce (aukcje pasma radiowego, wybory dostawców sprzętu) będzie wyglądał proces uruchamiania 5G.

Technologia piątej generacji była obecna na stoiskach niemal każdego wystawcy  MWC 2019 w najróżniejszych postaciach: komponentów infrastrukturalnych (stacje bazowe, anteny), premierowych smartfonów (także składanych czy z pięcioma obiektywami, jak Nokia 9 Pure View) oraz przykładowych zastosowań – zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych.

Wyraźnie zauważalna była ogromna determinacja w udowodnieniu, że w 2019 roku 5G to już:

  • seryjne smartfony (premiery m.in. Samsunga – Galaxy Fold, Huawei – Mate X, LG – V50 ThinQ, Xiaomi – Mi MIX 3 5G), choć na razie dostępne były głównie w szklanych gablotach…,
  • działające systemy 5G (np. demo transmisji wideo 4K w sieci Vodafone Spain z wykorzystaniem smartfonów 5G Huawei, czy transmisja na żywo po łączach 5G Vodafone z operacji chirurgicznej przeprowadzanej w barcelońskim szpitalu i konsultowanej zdalnie przez chirurgów znajdujących się w audytorium na terenie MWC),
  • urządzenia i aplikacje (czasem dosyć specyficzne, jak sterowane przez sieć 5G roboty grające na perkusji i pianinie na stoisku ZTE),
  • a także rozwiązania dla IoT (tutaj wśród pożytecznych zastosowań można wymienić urządzenia do lokalizacji dzieci/seniorów, zwierząt czy bagażu w podróży) oraz dla Przemysłu 4.0 (m.in. stoiska Nokii, Ericssona, SK Telecom).

Z całą pewnością można powiedzieć, że wdrażanie systemów 5G jeszcze bardziej pogłębi konwergencję świata IT i telekomunikacji. O coraz bardziej zaawansowanym procesie integracji w ramach 5G świadczy także duże zaangażowanie w rozwój nowego ekosystemu takich dostawców, jak chociażby VMware Cisco, dotychczas kojarzonych głównie ze środowiskiem IT.

Strategie wdrażania 5G powinny uwzględniać automatyzację i wirtualizację sieci oraz przetwarzanie na brzegu sieci (ang. edge computing), zwłaszcza w kontekście Internetu Rzeczyprzekonywał Pat Gelsinger, CEO VMware podczas briefingu prasowego.

Pełne podsumowanie MWC19 „Barceloński show przed rewolucją 5G” w serwisie TELKO.in.

GALERIA

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek