5G to wyjątkowa szansa dla operatorów komórkowych i dostawców usług komunikacyjnych, która pojawia się tylko raz w ciągu jednego pokolenia” – napisał Pat Gelsinger, CEO VMware na swoim koncie LinkedIn we wpisie poprzedzającym Mobile World Congress 2019.

Pat Gelsinger, CEO VMware

Szef VMware zapytany podczas briefingu prasowego w Barcelonie, która technologia jest kluczowa w strategii VMware dla operatorów telekomunikacyjnych, przekonywał, że zamiast tradycyjnej architektury wykorzystywanej obecnie przez większość operatorów telekomunikacyjnych, potrzebna jest oparta na oprogramowaniu architektura „telco-cloud”, która umożliwia szybsze opracowywanie i wdrażanie nowych usług przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Przytoczył też wyniki badań rynkowych, z których wynika, że 8 na 10 dostawców usług wskazuje przetwarzanie i analizę na brzegu sieci (edge computing) oraz IoT jako najważniejsze obszary zastosowań, stwarzające potencjalnie największe możliwości uzyskania nowych źródeł przychodów.

Wykorzystując wspólną architekturę chmury telekomunikacyjnej jako podstawę do wdrażania nowych usług, dostawcy usług komunikacyjnych zyskują możliwość uproszczenia swojej infrastruktury i dzięki temu zyskania oszczędności. Elastyczna i wysoce rozproszona architektura chmury telco pozwoli też odpowiedzieć na wyzwania związane z bezpieczeństwem 5G – chroniąc zarówno podstawową sieć, jak i aplikacje na niej działające. To, co jest wymagane w świecie 5G, to nowy rodzaj architektury zabezpieczeń w chmurze, zapewniający ochronę krytycznych aplikacji i danych, obejmującej wiele rodzajów chmur – w tym prywatne, publiczne, telekomunikacyjne i brzegowe.

Podczas MWC19 VMware ogłosił aktualizacje i nowe usługi wirtualizacyjne (m.in. rozwiązanie Smart Assurance 10), w tym dedykowaną 5G platformę chmurową VMware Telco Cloud. Mają  one pomóc firmom telekomunikacyjnym we wdrażaniu sieci 5G. Nowe funkcjonalności i rozszerzenia platformy NSX (NSX-T Data Center 2.4 i NSX Cloud) mają też znacząco podnieść poziom automatyzacji i bezpieczeństwa programowo-definiowanych sieci.

VMware ogłosił również aktualizację do wersji 3.0 swojego systemu operacyjnego o nazwie Photon. Ten lekki system oparty na Linuksie przystosowano do obsługi aplikacji w chmurze i zaprojektowano, aby wspierać najpopularniejsze formaty kontenerów. Photon 3.0 zintegrowany obecnie z platformą VMware Pulse IoT (służącą do zarządzania infrastrukturą Internetu Rzeczy) ma poprawić zarządzanie i zabezpieczanie złożonych i heterogenicznych środowisk wykorzystujących inteligentne urządzenia.

Gelsinger we wpisie zwrócił również uwagę, że wielu operatorów budujących swoje sieci 5G zastanawia się, czy powinni postrzegać dostawców chmury publicznej (takich jak AWS, Azure, Google czy Alibaba Cloud), jako przyjaciół czy wrogów? W ciągu ostatniego dziesięciolecia dostawcy chmur publicznych łączyli siły z wiodącymi graczami rynku OTT, takimi jak Netflix, Spotify i WhatsApp. Według CEO VMware, obecnie wykraczamy już daleko poza relatywnie uproszczony schemat myślenia relacjach biznesowych: „przyjaciel czy przeciwnik”. Ewoluujemy do bardziej dynamicznego i zniuansowanego ekosystemu chmurowego, w którym spotyka się wielu dostawców usług chmurowych tworząc innowacyjne partnerstwa, aby dostarczać usługi i doświadczenia następnej generacji, których wymagają klienci. W przypadku dostawców usług komunikacyjnych bardziej istotne staje się pytanie: „Który model biznesowy powinienem zastosować, aby wykorzystać konkretną inwestycję lub okazję?”

Pat Gelsinger uważa, że operatorzy telekomunikacyjni mogą dowolnie kształtować swoją strategię i decydować, które optymalne dla siebie modele wykorzystać. Część może zdecydować się na samodzielne budowanie i dostarczanie usługi OTT, inni połączą siły z różnymi graczami, wśród których mogą być byli konkurenci, jak na przykład w przypadku partnerstwa Vodafone/Netflix czy współpracy Airtel/Amazon Prime.

Bez wątpienia są to fragmenty puzzli 5G, które wciąż jeszcze wymagają dopasowania. I na pewno istnieje bardzo realne ryzyko, którym trzeba się zająć. A pociąg 5G właśnie opuszcza stację – pisze w podsumowaniu szef VMware.

Napisane przez Stefan Kaczmarek