5 G posiada odpowiedni potencjał do tego, by zapewnić prawdziwą konwergencję sieci, ponieważ wykorzystuje istniejące już rozwiązania technologiczne oraz może współpracować z technologiami i urządzeniami poprzednich generacji” –  piszą analitycy Frost & Sullivan w swoim najnowszym raporcie „Strategie operatorów oraz perspektywy dla technologii 5G związane z rynkami wertykalnymi, prognoza do roku 2024”. Według nich, kluczową rolę w popularyzacji technologii 5G odegra współpraca z partnerami działającymi na rynkach wertykalnych.

Źr. Frost & Sullivan

Istniejące obecnie sieci 4G okazują się niewystarczające w stosunku do zapotrzebowania na szerokopasmowe łącza internetowe usług, takich jak: transmisje multimedialne, wideo konferencje czy zakupy online. W związku z tym operatorzy sieci komórkowych przywiązują coraz większą wagę do możliwości wprowadzania do swojej oferty technologii 5G.

Rozwiązanie nowej generacji ma zapewnić bezproblemową łączność nawet w okresach szczytowego natężenia transmisji danych, oferując jednocześnie prędkość wymaganą przez takie usługi, jak szerokopasmowy internet mobilny czy Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things).

Przyszła sieć powinna uwzględniać istniejące technologie i być kompatybilna z już działającymi urządzeniami. Sieci będą musiały być w stanie obsługiwać usługi o zróżnicowanych wymaganiach, z których główne dotyczą bardzo małych opóźnień transmisji, wysokiej stałej niezawodności połączeń i zdolności do obsługi milionów urządzeń bez nadmiernego zużycia energii.

Więcej w artykule 5G szansą na prawdziwą konwergencję sieci opublikowanym w serwisie TELKO.in.

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek