Intel poinformował o pojawieniu się na polskim rynku nowej generacji Intel Compute Stick – komputera PC wielkości pendrive’a. Urządzenie umożliwia zamienienie dowolnego telewizora lub ekranu z portem HDMI w pełni funkcjonalny komputer. Natomiast firma AMD pochwaliła się tym, że najnowsze serwerowe karty graficzne AMD FirePro S9300 będą wspierać pracę klastra obliczeniowego używanego w ramach projektu CHIME przez kanadyjskich naukowców do tworzenia trójwymiarowej mapy wszechświata.

Minikomputer w pendrivie

Intel_Compute_Stick_Atom_frontPierwsze komputery z pendrive’a napędzane przez procesory Intel Core, Intel wprowadził do swojej oferty w zeszłym roku. Nowy model urządzenia dostępny także w polskich sklepach oparto na najnowszym, czterordzeniowym procesorze Intel Atom x5-Z8300. W komputerze wielkości paczki gumy do żucia zamknięto ponadto 2 GB pamięci RAM, dwa gniazda USB (3.0 i 2.0), moduły Wi-Fi i Bluetooth. Intel Compute Stick oferuje 32GB przestrzeni dyskowej, z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD. Multimedia obsługują układy Intel HD Graphics oraz Intel HD Audio.

Intel_Compute_Stick_bokIntel Compute Stick działa pod kontrolą systemu Windows 10. Może być obsługiwany m.in. za pomocą bezpłatnej aplikacji Intel Remote Keyboard, zainstalowanej na dowolnym smartfonie lub tablecie. Urządzenie można kupić już za 679 zł. W najbliższym czasie na rynku pojawią się również modele Intel Compute Stick z procesorami Intel Core M szóstej generacji.

Przed intelowskimi na rynku pojawiły się podobne urządzenia działające pod kontrolą systemów Android i Chrome OS. Według szacunków firmy analitycznej ABI Research, do 2021 roku na rynek dostarczanych będzie 5 mln sztuk tego rodzaju minikomputerów.

Karta graficzna do tworzenia trójwymiarowej mapy wszechświata

Naukowcy pracujący przy kanadyjskim projekcie CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experimentkartowanie nasyceniem wodorowym) badają zjawisko rozszerzenia się wszechświata, tworząc największą trójwymiarową mapę wszechświata. Do zbierania danych z kosmosu wykorzystują niekonwencjonalne teleskopy, a do analizy danych – klaster obliczeniowy z nowymi serwerowymi kartami graficznymi AMD FirePro S9300 x2 (tzw. akceleratory graficznych obliczeń pojedynczej precyzji). Zebranie i analiza ogromnych ilości danych ma pozwolić stworzyć nową, bardzo szczegółową trójwymiarową mapę obiektów we wszechświecie.

Fot. CHIME

Fot. CHIME

Projekt CHIME powstał, aby zbadać zjawisko rozszerzania się wszechświata i potwierdzić, czy rzeczywiście proces ten przyspiesza zamiast zwalniać. W ramach projektu naukowcy zamiast tradycyjnych antenowych radioteleskopów wykorzystują cztery 100-metrowe, cylindryczne reflektory, zajmujące powierzchnię ponad pięciu lodowisk hokejowych. Za pomocą technologii podobnych do tych, które można znaleźć w domowych radioodbiornikach, teleskop przechwytuje fale radiowe, jakie przemierzały kosmos 11 mld lat, a następnie zamienia je na dane, które są przekazywane do superkomputera. Zgromadzone dane są analizowane w klasterze wyposażonym w karty graficzne AMD FirePro S9300 x2.

AMDFirePro_S9300_x2_BirdseyeAngle_RGB_5inchDotychczas bariera kosztów uniemożliwiała stworzenie systemu z dużą liczbą odpowiednio wydajnych analizatorów, które były wymagane do weryfikowania rozszerzenia się wszechświata. Układy AMD FirePro mają pomóc stworzyć bardzo szczegółową mapę, która przedstawi intensywność radiacji wodoru z miliardów galaktyk, a przy tym da naukowcom wiedzę o rozszerzeniu się wszechświata. Serwerowa karta graficzna AMD FirePro S9300 x2 oparta na trzeciej generacji architektury Graphics Core Next (GCN) oferuje przepustowość pamięci na poziomie 1 TB/s i zapewnia 13,9 TeraFlopsa mocy w obliczeniach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji.

Napisane przez Stefan Kaczmarek