Muzeum Narodowe we Wrocławiu i IBM ogłosiły dziś w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej uruchomienie projektu CoArt, który wykorzystuje sztuczną inteligencję IBM Watson Assistant i publiczną chmurę IBM Cloud. Aplikacja, powstała przy współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, umożliwia zwiedzającym interakcję z obrazem „Raj” Michaela Willmanna, który jest częścią czasowej wystawy „Willmann. Opus Magnum”, liczącej ponad sto dzieł sztuki.
Zwiedzający mogą skorzystać ze smartfonu z zestawem słuchawkowym, na którym znajduje się aplikacja CoArt. Umożliwia ona zadawanie pytań dotyczących obrazu i otrzymywanie natychmiastowych odpowiedzi w języku polskim. Aplikacja powstała w wyniku trwającej ponad rok współpracy zespołu IBM Services ze specjalistami i historykami sztuki Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz wykładowcami i studentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy zajmowali się budową bazy wiedzy o obrazie. Zespół IBM Services był odpowiedzialny za „algorytmy”, czyli budowę rozwiązania, utrzymanie i rozwój aplikacji w chmurze IBM, i we współpracy z wrocławskim Client Innovation Center, szkolenie Watsona w zakresie udzielania odpowiedzi na pytania w języku polskim.
— Wspólnie z IBM Polska wprowadziliśmy pionierską formę interakcji widzów z dziełem sztuki – podkreśla dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Podobne projekty opierające się na sztucznej inteligencji IBM Watsona i umożliwiające zwiedzającym interakcję z dziełem sztuki IBM zrealizował w Meksyku i Brazylii, gdzie – jak podkreślił Krzysztof Grzęda, lider projektu CoArt w IBM Polska – „było łatwiej, ponieważ Watson obsługuje język hiszpański i portugalski, a w przypadku wrocławskiej aplikacji trzeba było opracować całe słownictwo od początku”.
Wystawa „Willmann. Opus magnum” będzie prezentowana w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu do 26 kwietnia 2020 r. Dzieła Michaela Willmanna – określanego mianem śląskiego Rembrandta – wypożyczono z licznych kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych.
Pozostaw komentarz