Na jakim etapie budowy środowiska chmurowego jesteśmy? Jeśli uwzględnimy to, że jako AWS oferujemy obecnie 166 usług chmurowych w 21 regionach świata nie można powiedzieć, że dopiero startujemy z chmurą. Natomiast, biorąc pod uwagę to, w jakim kierunku możemy dalej pójść z tymi technologiami oraz oczekiwania naszych klientów, a także przyszłe obciążenia, to można powiedzieć, że dopiero rozpoczynamy bardzo długą podróż do chmury i do innowacji. Istotne jest, że rozszerza się demokratyzacja dostępu do zaawansowanych technologii – mówił m.in. Glenn Gore, główny architekt AWS w rozmowie przeprowadzonej podczas  po raz pierwszy zorganizowanej w Polsce technologicznej konferencji z cyklu AWS Summits, która odbyła się 30 maja w Warszawie..

Będziemy potrzebowali nowych metod przechowywania danych IoT i tutaj pewnym rozwiązaniem mogą być repozytoria danych (tzw. data lakes), które tworzą przedsiębiorstwa. W miarę wypełniania tych „jezior danych” coraz większą ilością informacji, do ich przetwarzania niezbędne będą coraz większe i wydajniejsze systemy analityczne. Biznes będzie potrzebował dostępu do analityki w czasie rzeczywistym, czyli rozwiązań typu real time streaming analytics. Więcej danych wymaga więcej analityki, która z kolei zapewnia lepszy wgląd w procesy biznesowe – to swego rodzaju koło zamachowe innowacji. Tym co najbardziej lubię, jeżeli chodzi o rolę, którą pełnię (głównego architekta AWS – przyp. red.), jest nieustające zdziwienie, na jak wiele sposobów klienci potrafią wykorzystywać nasze technologie, często w zastosowaniach, o których nigdy nie pomyślelibyście. Misją AWS jest dostarczanie możliwie najlepszych narzędzi developerom tworzącym aplikacje dla swoich organizacji. Robimy to poprzez demokratyzację dostępu do technologii.

źr. AWS

Glenn Gore, jako główny architekt AWS odpowiada za tworzenie najlepszych praktyk architektonicznych i współpracuje z klientami w zakresie wykorzystywania przez nich chmury i innowacji do transformacji własnego biznesu. Glenn ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologicznej. Pracował na kierowniczych stanowiskach inżynierskich R&D, współpracując z takimi klientami, jak Facebook, Twitter czy NASA, m.in. przy takich projektach, jak Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider), sieci międzyplanetarne i duże systemy rozproszone.

Cała rozmowa z Glennem Gore o teraźniejszości i przyszłości chmury – w lipcowym wydaniu miesięcznika IT Professional.

Napisane przez Stefan Kaczmarek