Społeczność cloud computing z regionu Europy Centralnej i Wschodniej mogła zdobywać wiedzę o budowie aplikacji opartych na usługach i funkcjonalnościach dostarczanych przez Amazon Web Services (AWS) podczas po raz pierwszy zorganizowanej w Polsce technologicznej konferencji z cyklu AWS Summits, która odbyła się 30 maja na terenach Expo XXI w Warszawie. Nauczanie maszynowe (machine learning), Internet rzeczy, migracja baz danych oraz bezpieczeństwo były wiodącymi tematami całodniowego szczytu chmurowego w stolicy, gdzie również powstaje AWS Global Competency Center.

Konferencje AWS Summits są cyklicznie organizowane przez największego globalnego dostawcę chmury obliczeniowej w dużych miastach na całym świecie i skupiają specjalistów ze wszystkich branż i na różnych poziomach zaawansowania w zakresie platform cloud computing.

W trakcie otwierającej prezentacji „AWS Warsaw Summit” Glenn Gore, Chief Architect AWS dokonał przeglądu technologii, najważniejszych usług i funkcjonalności oferowanych przez AWS. Podkreślał znaczenie w erze cyfrowej takich rozwiązań, jak: strumieniowa analityka w czasie rzeczywistym (real time streaming analytics), techniki rozpoznawania obrazów oparte na deep learning oraz mechanizmy machine learning używane m.in. w Amazon PrimeAir (obsługa dronów), Amazon Alexa (interakcje sterowane głosem) czy Amazon Go (samoobsługowe sklepy). Przyszłość należy do chmurowych repozytoriów danych (data lakes), przekonywał główny architekt Amazona.

O inwestycjach AWS w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, gdzie AWS ma obecnie ponad 800 partnerów, mówił Przemek Szuder, dyrektor regionu CEE (Central Eastern Europe). Poinformował m.in., że w Warszawie rozpoczyna działalność AWS Global Competency Center, które ma specjalizować się w takich technologiach i rozwiązaniach, jak: IoT, serverless, machine learning, DevOps, analityka danych oraz usługi profesjonalne.

AWS DeepLens – pierwsza na świecie kamera z funkcjami deep learning dla deweloperów

O rozwoju działającego od 6 lat AWS Development Center w Gdańsku zajmującego się rozwijaniem technologii do syntezowania mowy, w tym m.in. platformą text-to-speech Amazon Polly oraz asystentką głosową Alexa, mówił Rafał Kukliński, dyrektor Amazon Development Center Poland. W gdańskim ośrodku R&D pracuje obecnie 600 osób.

Podczas całodziennej konferencji ponad 2,5 tys. uczestników mogło wybierać spośród 25 warsztatów podzielonych na pięć ścieżek tematycznych, obejmujących szeroki zakres tematów – od nowych usług i architektury AWS po wydajność i funkcjonalności oferowane poprzez platformy cloud computing.

Więcej o AWS Warsaw Summit oraz wywiad z Glennem Gore, głównym architektem Amazon Web Services o teraźniejszości i przyszłości platform chmurowych oraz demokratyzacji dostępu do technologii przez AWS – w lipcowym wydaniu miesięcznika IT Professional

Relacja wideo przygotowana przez LCloud

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek