Technologie 5G i edge cloud mają ogromny potencjał, aby zapewnić znaczącą jakościową zmianę w sposobie dostarczania i konsumowania treści rozrywkowych poprzez streaming wideo. 5G to nie tylko znacznie większa prędkość dostępu do sieci, ale także infrastruktura sieciowa umożliwiająca obsługę mobilnej chmury brzegowej (ang. mobile cloud edge).

5G może zapewnić wydajność i przepustowości, które nie były dotychczas dostępne w sieciach komórkowych, podczas gdy chmura brzegowa – bardzo niskie opóźnienia, co razem będzie napędzać nowe formy spersonalizowanej i wciągającej interaktywnej rozrywki.

Wdrażanie sieci 5G jest przełomem w dystrybucji wysokiej jakości wideo dla urządzeń mobilnych. Technologia 5G znacznie przyspiesza transmisje na żywo dzięki 10-krotnemu zmniejszeniu opóźnień, 20-krotnie większej prędkości i większej przepustowości. Dzięki temu streaming na żywo w urządzeniach mobilnych może stać się szybszy, płynniejszy i bardziej wciągający dla widzów. W rzeczywistości transmisja na żywo 5G jest również bardziej opłacalna (dzięki niskiemu stosunkowi kosztu w przeliczeniu na GB).

(źr. STL)

Edge zwiększy popyt na mobilny streaming
Jak wynika z badań rynkowych, ponowne buforowanie filmów pozostaje najbardziej frustrującym aspektem oglądania wideo online – 43 proc. widzów na świecie najbardziej skarży się na to, a 66 proc. rezygnuje z oglądania filmu po dwóch przypadkach rebuforowania. Inną przyczyną frustracji w przypadku transmisji wydarzeń na żywo są opóźnienia, większe w porównaniu z tradycyjnymi transmisjami telewizyjnymi.

Integracja technologii 5G i przetwarzania brzegowego (ang. edge computing) może wnieść sporo korzyści dla oglądania wideo online w urządzeniach mobilnych.

Oprócz skalowalności ważna jest również przepustowość sieci szkieletowej. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest lokalne buforowanie treści przy użyciu technologii Mobile Edge Computing (MEC) w środowisku 5G.

Cały artykuł 5G i edge napędzą popyt na mobilny streaming wideo w serwisie TV Trend.

(Grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek