Utrzymanie giganta chmurowego na szczycie piramidy obliczeniowej poprzez dodawanie kolejnych usług technologicznych i funkcjonalności, obniżanie kosztów dla klientów (AWS obniżył ceny 75 razy od 2006 r.) i zwiększanie zaangażowania w szybko rozwijającą się sieć partnerów AWS – takie strategiczne cele określił Andy Jassy, CEO Amazon Web Services w swoim wtorkowym wystąpieniu, które w tym roku zaczęło się od motywu z piosenki Queen “Don’t stop me now”.

Fot. AWS

Od kilku lat zespół rockowy występujący na żywo wspiera Jassy’ego w jego wystąpieniach na konferencji re: Invent. Jest on zapalonym fanem muzyki, bierze udział w wyborze piosenek, których teksty są powiązane z jego keynotowymi tematami i ogłaszanymi nowościami.

Do podróży w przyszłość cloud computingu zaprosił 65 tys. partnerów i klientów uczestniczących w tegorocznej konferencji AWS re: Invent 2019 w Las Vegas, gdzie Amazon ogłosił nowe produkty chmurowe, partnerstwa i inicjatywy technologiczne. CEO AWS na wstępie zaznaczył , że re:Invent to nie konferencja sprzedażowo-marketingowa, lecz edukacyjno-szkoleniowa.

Fot. AWS

Amazon Web Services to obecnie firma o wartości 36 miliardów dolarów. Według szacunków Gartnera AWS ma 47,8% globalnego rynku usług IaaS (Infrastructure as a Service), co stanowi około dwukrotność łącznego udziału jego najbliższych dwóch konkurentów, Microsoft i Alibaba. Strategiczny cel giganta chmurowego to utrzymanie tej pozycji. Jak zaznaczył Jassy, nadal 97 proc. wydatków na infrastrukturę IT dotyczy własnych data center, a tylko 3 proc. wydawane jest na cloud computing! Zatem dostawcy chmury mają jeszcze sporo rynku do zagospodarowania.

AWS obecnie oferuje około 200 usług chmurowych. Oferta  obejmuje niemal wszystko – od dodatkowych funkcji sieciowych dla podstawowej platformy Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) po nowe funkcje dla szybko rozwijającej się oferty kontenerów AWS Fargate. Obejmuje także następną generację bezserwerowych możliwości AWS Lambda i nową funkcjonalność dla nowych technologii, takich jak dedykowane chmurowe bazy danych i robotyka.

Andy Jassy, CEO of Amazon Web Services

Podczas swojego trwającego dwie i pół godziny wtorkowego wystąpienia, Jassy zaprezentował serię nowych technologii AWS dla baz danych, wykrywania oszustw (Fraud Detector), automatyzacji weryfikacji kodu (Code Guru), wyszukiwania korporacyjnego i wielu innych scenariuszy, z dużym naciskiem na uczenie maszynowe (ML- Machine Learning) jako kluczową technologię dla tworzenia nowych możliwości.

Amazon ogłosił ogólną dostępność AWS Outposts, hybrydowej usługi chmurowej, która pozwala firmom uruchamiać usługi AWS we własnych centrach danych na tym samym sprzęcie, z którego korzysta Amazon, we współpracy z VMware. Amazon przed rokiem zapowiadał wprowadzenie Outposts.

Szef AWS zaprezentował usługę o nazwie Local Zones, nowy typ infrastruktury oferujący redukcję opóźnień poprzez umieszczenie obliczeń, baz danych i pamięci masowych w pobliżu dużych miast w celu zmniejszenia opóźnień doświadczanych przez firmy i użytkowników. Pilotażowy projekt zostanie uruchomiony w Los Angeles.

Local Zones mają być też dostępne w Europie i Polsce, powiedział Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager AWS, nie podając konkretnych dat.  “Local Zones to nowy koncept infrastruktury chmurowej, czyli kompleksy serwerowni w miastach, rozmieszczane bliżej klientów, oddalone od regionalnych dużych centrów danych AWS. Ma to ułatwić firmom, które chcą wykorzystywać chmurę, przetwarzanie i przechowywanie swoich danych bliżej swoich lokalizacji. W Local Zones nie będą oferowane wszystkie usługi AWS” – wyjaśnia Tomasz Stachlewski.

Jassy mówił także o większych „przeprowadzkach technologicznych” – od tradycyjnych komputerów mainframe i baz danych do przetwarzania w chmurze. Szczególny entuzjazm publiczności wzbudziła grafika, na której pokazane zostały loga IBM, Oracle i Microsoftu na “pudłach  przeznaczonych do wyprowadzki z domu”, a z drugiej strony – pudła z urządzeniami AWS czekające na wniesienie 🙂  CEO AWS mówił również o firmach przechodzących z Windows na Linuksa w chmurze.

Dyrektor generalny Verizon dołączył na scenie do Andy Jassy’iego, CEO AWS, by wspólnie ogłosić nową usługę o nazwie AWS Wavelength, która wprowadza technologie chmurowe do powstających sieci 5G i urządzeń mobilnych (Więcej w serwisie TELKO.in).

Spośród kilkudziesięciu nowości ogłoszonych podczas tegorocznego re:Invent to środowisko pracy dla deweloperów opracowujących rozwiązania wykorzystujące sztuczna inteligencję jest szczególnie przydatne z pespektywy polskich deweloperów –- powiedział Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS i dodaje: – Tutaj największe zainteresowanie budzi usługa Cloud Guru umożliwiająca sprawdzanie kodów i aplikacji przygotowywanych przez wiele lat – na ile są dobre, co wymaga w nich poprawy. Dzięki wprowadzonym przez AWS rozwiązaniom osoby bez większego doświadczenia i wiedzy w zakresie sztucznej inteligencji mogą rozpocząć pracę ze sztuczną inteligencją, budować modele AI i je wdrażać. Spośród 10 nowości związanych z SageMaker ogłoszonych podczas tegorocznego re:Invent, dla mnie szczególnie interesujące są środowisko pracy Studio oraz Auto Pilot, który upraszcza wykorzystywanie sztucznej inteligencji w niestandardowych rozwiązaniach.

Podsumowując swoje wystąpienie, Jassy nazwał migrację do chmury „najbardziej gigantyczną zmianą, jaką widzieliśmy w technologiach w ciągu naszego życia” – ostrzegając, że firmy, które się nie dostosują pozostaną w tyle.

Przegląd nowości AWS ogłoszonych we wtorek, 3 grudnia
 • AWS Outposts GAhybrydowa usługa chmurowa, która pozwala firmom uruchamiać usługi AWS we własnych centrach danych na tym samym sprzęcie, z którego korzysta AmazonWięcej tutaj.
 • Amazon Managed (Apache) Cassandra Services – Skalowalna, wysoce dostępna i w pełni zarządzalna usługa bazy danych, która obsługuje obciążenia Cassandra. Więcej tutaj.
 • Współpraca AWS i Verizon w zakresie 5G Edge Cloud Computing nową usługę o nazwie AWS Wavelength, która wprowadza technologie chmurowe do powstających sieci 5G i urządzeń mobilnych.
 • AWS Wavelength nowa usługa, która wprowadza technologie chmurowe do powstających sieci 5G i urządzeń mobilnych.
 • Nowe funkcjonalności SageMaker sześć nowych możliwości Amazon SageMaker, w tym Amazon SageMaker Studio, pierwsze w pełni zintegrowane środowisko programistyczne do uczenia maszynowego, które ułatwia programistom tworzenie, debugowanie, szkolenie, wdrażanie, monitorowanie i obsługę niestandardowych modeli uczenia maszynowego. Pozostałe updates: Amazon SageMaker Notebooks, Amazon SageMaker Experiments, Amazon SageMaker Autopilot, Amazon SageMaker Debugger i Amazon SageMaker Model Monitor – więcej tutaj.
 • AWS Local Zones usługa zapewniająca nowy typ infrastruktury oferujący redukcję opóźnień poprzez umieszczenie obliczeń, baz danych i pamięci masowych w pobliżu dużych miast w celu zmniejszenia opóźnień doświadczanych przez użytkowników. Więcej tutaj.
 • AWS Fargate for Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS) funkcja serverless container ma ułatwić klientom wdrażanie, zarządzanie i skalowanie obciążeń Kubernetes w AWS.
 • Nowe  umiejętności w zakresie Machine Learning pięć nowych usług sztucznej inteligencji (AI), które mają na celu zwiększenie dostępności rozwiązań ML uczenia maszynowego dla większej liczby twórców aplikacji i użytkowników końcowych – bez konieczności uczenia maszynowego. Nowości to: Amazon Kendra, Amazon CodeGuru, Amazon Fraud Detector, Amazon Transcribe Medical i Amazon Augmented Artificial Intelligence.
 • Amazon Contact Lens for Amazon Connect Nowa funkcja analityczna oparta na uczeniu maszynowym, umożliwiająca klientom lepszą ocenę kontaktów telefonicznych.
 • 9 nowych innowacji obliczeniowych i sieciowych dla Amazon EC2 w tym m.in. instancje (M6g, C6g, R6g) oparte na zaprojektowanych przez AWS procesorach Graviton2, machine learning instancje (Inf1) opartena Inferentia chips.
 • Nowe analityczne funkcjonalności kilka nowych funkcji Redshift, które zapewniają ponad dwukrotnie wyższą wydajność zapytań oraz większą elastyczność, a także skalowalna, oszczędzająca koszty warstwa pamięci dla usługi Amazon Elastisearch.
 • Nowa oferta w zakresie bezpieczeństwa nowe usługi i funkcjonalności w tym: Amazon Detective, AAWS IAM Access Analyzer i AWS Nitro Enclaves.
 • Nowości w zakresie pamięci masowych więcej tutaj.

Andy Jassy, CEO AWS keynote 

Dr. Werner Vogels keynote. Pakiet nowości dla deweloperów oraz przykładowe zastosowania usług AWS, klienci, w tym: chmura przemysłowa koncernu Volkswagen, firma inwestycyjna Vanguard, startup Saildrone zajmujący się eksploracją oceanów za pomocą pływających dronów zasilanych energią słoneczną, Woodside (dostawca energii) oraz Climate Corporation.

Napisane przez Stefan Kaczmarek