Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do świata numizmatyki, co można było zauważyć podczas tegorocznych targów numizmatycznych World Money Fair 2025 w Berlinie. Austriacka mennica zapowiedziała premierę innowacyjnego zestawu kolekcjonerskiego, a odwiedzający po raz pierwszy mogli doświadczyć interaktywnego Centrum Doświadczeń Menniczych. Coraz bardziej widoczny staje się też wpływ algorytmów AI w numizmatyce.

Na okoliczność wizyty na największych na świecie targach numizmatycznych World Money Fair 2025 (WMF) w Berlinie powracam z tematem z pogranicza technologii ICT i numizmatyki. Na przełomie stycznia i lutego br. na trzy dni centrum kongresowe Estrel Berlin ponownie stało się mekką dla kilkunastu tysięcy kolekcjonerów monet (w tym roku targi odwiedziło 13,6 tys. osób), którzy mieli okazję zapoznać się z nowościami i innowacjami numizmatycznymi prezentowanymi przez ponad 300 wystawców z 50 krajów.

World Money Fair (c) Constanze Tillmann

Srebrna moneta niobowa z cyfrowym bliźniakiem i kryptoznaczkiem

Mennica austriacka Münze Österreich zapowiedziała w Berlinie dostępność od 12 marca 2025 r. specjalnego zestawu dedykowanego tematowi digitalizacji przeznaczonego dla kolekcjonerów i miłośników innowacyjnych technologii, który symbolizuje połączenie między światem cyfrowym i analogowym.

Zestaw 25-Euro-Silber-Niob-Münze und Crypto stamp „Digitalisierung” zawiera 22. monetę o nominale 25 euro z popularnej serii monet srebrno-niobowych wraz z jej cyfrowym bliźniakiem (digital twins), a także kryptoznaczek zabezpieczający (Crypto stamp). Do pigmentu Crypto stamp dodano trochę prawdziwego srebra, dzięki czemu błyszczy on w świetle. Zestaw zostanie wydany w limitowanym nakładzie 5000 sztuk i będzie kosztować 121,40 €. Sama moneta, ważąca 8,5 g srebra i 8 g niobu (w kolorach zielonym i fioletowym), będzie sprzedawana za 99,60 €.

Wśród trendów omawianych na Mediaforum były hybrydowe zestawy monet i unikatowych tokenów NFT (ang. non-fungible token). To połączenie fizycznie bitych monet i cyfrowych identyfikatorów opartych na architekturze blockchain wyznacza nowe trendy dla kolekcjonerów.

Minting Experience Center

W ramach interaktywnej strefy Minting Experience Center dostępne było sześć stanowisk, gdzie można było poznać z bliska poszczególne etapy produkcji monet i medali z zastosowaniem najnowszych technologii, a co najciekawsze wybić własny i unikalny medal kolekcjonerski World Money Fair 2025, zaprojektowany przez mennicę artystyczną B.H. Mayer. Interaktywna strefa Minting Experience Center powstała we współpracy z wiodącymi producentami maszyn i dostawcami dla przemysłu menniczego.

(c) Constanze Tillmann


W Minting Experience Center można było wybić własny i unikalny medal WMF 2025. Podczas targów łącznie wybito 1800 medali.

AI w aplikacjach do identyfikacji i wyceny monet

Przy okazji berlińskich targów warto też wspomnieć o rosnącej popularności aplikacji wykorzystujących AI i technologie rozpoznawania obrazu, które pomagają w identyfikacji, wycenie oraz weryfikacji autentyczności monet. Nowoczesne rozwiązania usprawniają także katalogowanie i analizę kolekcji.

Kilka wybranych aplikacji i platform służących do identyfikacji, potwierdzania autentyczności i wycen monet wskazuje m.in. serwis „Numismatic News”.

  • Coiniverse, aplikacja należąca do Mennicy Finlandii, oferuje zasoby dotyczące historii monet oraz porady dotyczące ich pielęgnacji. Posiada ponad 130 tys. zarejestrowanych użytkowników i planuje rozwijać swoje funkcje, w tym połączenia z sieciami dealerów i innymi mennicami.
  • Coinstrail.com to polska platforma oparta na AI, która oferuje: funkcję wyszukiwania obrazem monet, katalog online oraz przewodnik cenowy dla europejskich monet. Rozbudowa katalogu jeszcze trwa, obecnie do katalogu online dodano 14343 monet, głównie polskich i niemieckich.
  • Coinoscope, popularna wśród kolekcjonerów z USA aplikacja, również udostępnia możliwość rozpoznawania monet na podstawie analizy zdjęcia zrobionego smartfonem. Dostępna jest w Google Play Store oraz Apple App Store.
  • Aplikacja CoinSnap, opracowana przez Next Vision Limited, nie tylko pozwala identyfikować monety, ale również umożliwia katalogowanie kolekcji. Jest dostępna zarówno dla użytkowników systemu iOS, jak i Androida. Jednak jest opłata za to, co CoinSnap nazywa wartością „premium”.
  • Jedna z najbardziej szanowanych firm gradingowych, amerykańska Professional Coin Grading Service (PCGS), posiadająca także europejską placówkę w Paryżu, wykorzystuje AI do oceny monet i wykrywania fałszerstw. Usługa „Gold Shield”, korzystając ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (ML – machine learning), zapewnia precyzyjną identyfikację monet, pomaga w śledzeniu skradzionych lub zagubionych monet oraz eliminowaniu z rynku podróbek.

Eksperci podkreślają, że skuteczność tych narzędzi zależy od jakości zdjęć dostarczanych przez użytkowników. Choć AI znacznie ułatwia proces identyfikacji, w przypadku wartościowych monet nadal kluczowa pozostaje ekspertyza specjalistów.

Wykorzystywanie AI w numizmatyce będzie się rozwijać, wprowadzając takie funkcje, jak wyszukiwarka zdjęć w archiwach czy dostęp do rozszerzonych sieci dealerów. Niewątpliwie, aplikacje i platformy, takie jak wyżej wskazane, ułatwiają dostęp do wiedzy numizmatycznej, dostarczając kolekcjonerom coraz doskonalsze narzędzia do zarządzania i wzbogacania swoich kolekcji.

AI wspomaga też projektowanie monet

Sztuczna inteligencja nie tylko pomaga w identyfikacji, ale także rewolucjonizuje proces projektowania monet. Automatyzacja powtarzalnych zadań pozwala artystom skupić się na bardziej kreatywnych i innowacyjnych koncepcjach. AI zwiększa precyzję projektów, przyspiesza pracę mennic i umożliwia tworzenie skomplikowanych wzorów z większą efektywnością.

World Money Fair 2025 potwierdziło, że numizmatyka coraz bardziej łączy tradycję z nowoczesnymi technologiami. AI, digital twins, kryptoznaczki i inne cyfrowe technologie stopniowo stają się integralną częścią świata kolekcjonerów, wprowadzając nową jakość w identyfikacji, projektowaniu, i przechowywaniu numizmatycznych skarbów.


Gościem honorowym WMF 2025 była Mennica Federalna Swissmint, która zaprezentowała nową edycję legendarnej 100-frankowej złotej monety Vreneli w setną rocznicę powstania tej jednej z najbardziej cenionych złotych monet Konfederacji Szwajcarskiej

(grafika tytułowa – źr. Münze Österreich AG)

Napisane przez Stefan Kaczmarek