Amazon udostępnił bezpłatny dostęp do szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, a Barracuda, dostawca rozwiązań do zabezpieczania usług chmurowych, udostępnił e-book Don’t pay the ransom.

Dokument przygotowany przez ekspertów Barracuda w wersji angielskiej dostępny jest TUTAJ. Opracowanie to stanowi kompendium wiedzy na temat ataków ransomware oraz zawiera zalecenia, jak chronić się przed atakami tego typu.

E-book Don’t pay the ransom składa się z następujących części:

  • Czym jest i jak się zmienia ransomware
  • Krok 1: Chroń swoje dane logowania
  • Krok 2: Zabezpiecz swoje aplikacje webowe i dostęp do nich
  • Krok 3: Rób kopie zapasowe swoich danych

Barracuda przypomina, że ataki ransomware stają się powszechne na całym świecie. Cyberprzestępcy biorą na cel samorządy lokalne, instytucje edukacyjne, opieki zdrowotnej, infrastruktury krytycznej, gwałtownie rośnie liczba ataków na inne branże. Cyberataki na przedsiębiorstwa związane z infrastrukturą, usługami turystycznymi, usługami finansowymi oraz firmy z innych branż stanowiły 57 proc. wszystkich ataków ransomware w okresie od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r., w porównaniu z zaledwie 18 proc. w badaniu Barracuda z 2020 r.

(źr. Barracuda)

W ciągu ostatnich 12 miesięcy eksperci Barracuda zidentyfikowali i przeanalizowali 121 incydentów ransomware, odnotowując 64-proc. wzrost liczby ataków rok do roku. Ataki na korporacje i firmy stanowiły 57 proc. wszystkich ataków ransomware. 8 proc. incydentów dotyczyło żądania okupu poniżej 10 mln dolarów, a 14 proc. incydentów dotyczyło żądania okupu wyższego niż 30 mln dolarów. Ofiarami ataków ransomware padają także osoby prywatne

Szkolenie w zakresie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa przygotowane przez Amazon będzie dostępne na całym świecie w kilkunastu językach, w tym również w wersji polskiej.

Szkolenie obejmuje identyfikację najczęstszych naruszeń bezpieczeństwa do jakich obecnie dochodzi. Treść zawiera m.in. sposoby zarządzania bezpieczną komunikacją, phishingiem, socjotechniką, bezpieczeństwem fizycznym i prywatnością danych.

Więcej o szkoleniu Amazona i jak w nim wziąć udział: https://learnsecurity.amazon.com/

(Grafika tytułowa źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek