
W pierwszym wpisie 2025 roku podsumowanie III kwartału 2024 r. na rynku serwerów i pamięci masowych oraz 3 z 10 prognoz dotyczących rynku telekomunikacyjnego w Polsce, przygotowanych przez redakcję TELKO.in.
Rynek serwerów i pamięci masowych odbudowuje się
Rynki serwerów i pamięci masowych ogólnego przeznaczenia odzyskiwały siły, osiągając dwucyfrowy wzrost przychodów w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2024 r., czytamy w kwartalnym raporcie Dell’Oro Group Data Center IT Capex Quarterly Report. Inwestycje w infrastrukturę AI spowodowały 82-procentowy wzrost nakładów inwestycyjnych na hiperskalowe centra danych w III kw. 2024 r.
Dell znalazł się na szczycie listy producentów OEM pod względem przychodów ze sprzedaży serwerów w III kw. 2024 r., a IEIT Systems i HPE plasowały się tuż za nimi. Analitycy Dell’Oro szacują, że serwery obsługujące systemy do akceleracji obliczeniowej (ang. accelerated servers) stanowiły 40 proc. przychodów z serwerów OEM w tym kwartale. Producenci serwerów typu white-box zdominowali rynek accelerated servers, zdobywając ponad 60% udziału w przychodach, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony hiperskalowych centrów danych.

Serwer PowerEdge XE9680
(źr. Dell)
Według Dell’Oro, globalne nakłady kapitałowe na centra danych wzrosły o 44% w 2024 r., napędzane utrzymującym się popytem zarówno na infrastrukturę wspierającą sztuczną inteligencję, jak i tę niezwiązaną z AI.
Inwestycje w sztuczną inteligencję pozostaną kluczowym czynnikiem wzrostu, choć oczekuje się, że wzrost nakładów inwestycyjnych na centra danych w 2025 r. ulegnie spowolnieniu, ponieważ część dostawców hiperskalowych usług chmurowych czasowo wstrzyma swoje ekspansyjne działania.
– Accelerated servers, głównie przeznaczone do obciążeń związanych z trenowaniem sztucznej inteligencji, stanowiły większość wydatków wśród amerykańskich i chińskich hiperskalowych dostawców usług chmurowych w 2024 roku – powiedział cytowany w komunikacie Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.
Prognozy 2025 dot. polskiego rynku telekomunikacyjnego
Jako dodatek do dzisiejszego wpisu dołączam trzy swoje prognozy z 10 opublikowanych dzisiaj przez redakcję TELKO.in, w ramach których staramy się przewidzieć zjawiska, biznesowe decyzje i rynkowe porozumienia na rynku telekomunikacyjnym.
Telekomunikacyjne kable światłowodowe (podmorskie i lądowe) celem wojny hybrydowej
Biorąc pod uwagę tegoroczne incydenty związane z uszkodzeniami kabli na Bałtyku i w Skandynawii, przewidujemy, że w 2025 r. możemy zakładać, że w związku z aktualną sytuację geopolityczną w naszym regionie, to się nie skończy.
Wiele wskazuje, że te incydenty należy traktować jako działania sabotażowe w ramach hybrydowych działań Rosji wymierzonych w kraje europejskie. Niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, w rozmowie z radiem Deutschlandfunk 5 grudnia 2024 r., porównał napięcia między Rosją a Zachodem w regionie Bałtyku do czasów zimnej wojny. Taka sytuacja potęguje obawy przed kolejnymi aktami sabotażu, które mogą zakłócać funkcjonowanie infrastruktury krytycznej.
Kluczowe incydenty w 2024 roku
- 18 listopada: Fińska firma Cina Oy zgłosiła awarię kabla między Niemcami (Rostock) a Finlandią (Helsinki), gdzie głównym podejrzanym okazał się chiński statek towarowy.
- 19 listopada: Przedstawiciel Telia Lithuanian Broadcasting Corporation LRT poinformował o uszkodzeniu podmorskiego kabla komunikacyjnego między Litwą a Szwecją.
- 2 grudnia: Doszło do uszkodzenia dwóch odcinków światłowodowego kabla firmy Global Connect łączącego Finlandię ze Szwecją, co spowodowało przerwy w dostępie do internetu dla około 6 tys. gospodarstw domowych i 100 klientów biznesowych w Finlandii. Awaria dotyczyła odcinka lądowego w Finlandii.
- 25 grudnia: Elisa Eesti i CITIC Telecom, operatorzy działający w Estonii, odnotowali przerwy w transmisji danych przez podmorski kabel łączący Estonię i Finlandię.
Wszystkie ww. incydenty budzą podejrzenia o celowe działania sabotażowe. Ze względu na strategiczne znaczenie kabli światłowodowych dla przesyłu danych i komunikacji, mogą one stanowić cel kolejnych ataków w ramach działań hybrydowych. Kraje europejskie muszą zintensyfikować współpracę w zakresie monitorowania i ochrony infrastruktury krytycznej, zwłaszcza w kontekście wzrostu napięcia w regionie Bałtyku.
Sprzedaż TVN i Netflix z reklamami w Polsce
Kolejne dwie prognozy dotyczą branży TV i streamingu. Coraz więcej wskazuje na to, że gigant medialny Warner Bros. Discovery ostatecznie wystawi stację TVN na sprzedaż i taka też transakcja wydaje się bardzo prawdopodobna, choć trudno obstawiać, kto będzie kupcem…
Ponadto przewidujemy, że Netflix wreszcie wprowadzi w Polsce opcję tańszej usługi z reklamami (AVOD).
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2025 Roku!
(grafika tytułowa – źr. Pixabay)
Pozostaw komentarz