Wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy oraz nabierające kształtów sieci 5G – to trendy i technologie, które będą miały największy wpływ na transformację sektora telekomunikacyjnego w 2018 r. – przekonywali podczas styczniowej sesji webcastowej analitycy IDC European Telecoms & Networking Group, prezentując swoje prognozy dotyczące perspektyw rozwoju europejskich telekomów na bieżący rok i kolejne lata. Uwzględnili takie aspekty, jak: optymalne strategie transformacji dla operatorów, innowacyjne technologie i sprzęt sieciowy oraz nowe usługi dla użytkowników końcowych, które mogą zapewnić wzrost przychodów z biznesu telekomunikacyjnego.

Proces transformacji cyfrowej nie omija sektora telekomunikacyjnego w Europie. Aby przejść udaną metamorfozę – z operatorów tradycyjnych usług telekomunikacyjnych w dostawców usług cyfrowych – telekomy coraz chętniej i częściej uwzględniają w swoich strategiach innowacyjne technologie. Celem inwestycji w modernizację infrastruktury sieciowej jest budowa elastycznych, zorientowanych na usługi platform.

źr. IDC

W 2018 r. możemy spodziewać się kolejnej fali zmian związanych z dopracowywaniem standardów i testami systemów 5G oraz podłączaniem do Sieci coraz większej liczby urządzeń i sensorów w ramach ekosystemu Internetu Rzeczy. Wdrażanie technologii „sieci definiowanych programowo” SDN (Software-Defined Networking) i SD-WAN (Software Defined WAN) spowoduje najważniejsze od wielu lat przemiany rynkowe w segmencie enterprise, a także w architekturach sieciowych.

Pełne omówienie 10 prognoz telekomowych analityków IDC na 2018 r. i kolejne lata – w moim artykule IDC: dziesięć prognoz dla rynku telko opublikowanym w serwisie Telko.in

Napisane przez Stefan Kaczmarek