Organizacje, które decydują się na wielochmurową strategię, stają wobec rozmaitych dylematów. Zastanawiają się na przykład, czy z funkcjonowania w ekosystemie multicloud wynika więcej wyzwań czy korzyści, jak dostosować firmę do środowiska wielochmurowego, aby uzyskać jak najlepsze efekty, oraz co decyduje o sukcesie przy wdrażaniu rozwiązań multicloud.

Badania pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na model multicloud. To dla nich najlepszy sposób na rozwiązanie problemu wysokich kosztów mocy obliczeniowej, a także mapowanie odpowiedniej platformy chmurowej do odpowiedniej aplikacji w zależności od potrzeb. To rozsądna decyzja – również ze względu na przepisy dotyczące danych.

Według definicji IDC chmury – jako miejsca docelowe dla obciążeń, model operacyjny i zestaw technologii – to kluczowe środki, za pomocą których firmy osiągają cyfrową transformację. IDC prognozuje, że światowy rynek sieci wielochmurowych dla przedsiębiorstw osiągnie wartość 2,19 mld dolarów w 2026 r., rosnąc średniorocznie w tempie 75% (CAGR). To właśnie przedsiębiorstwa różnej wielkości są potencjalnie najbardziej zainteresowane środowiskiem wielochmurowym, chociaż pierwszymi użytkownikami były międzynarodowe organizacje działające w chmurze.

(źr. IDC)

Jednak koncepcja wielu chmur wymaga zastosowania uproszczonego, zintegrowanego modelu zarządzania wieloma środowiskami, dzięki któremu można wydobyć więcej z posiadanych danych. Pozwala to zapewnić suwerenność danych, zarządzać zdecentralizowanymi operacjami i złożoną infrastrukturą. Niezbędne w środowisku multicloud są również niezawodne i bezpieczne sieci.

Korzyści z multicloud

Badania IDC przeprowadzone wśród przedsiębiorstw na całym świecie pokazały, że sieci wielochmurowe, które jeszcze nie tak dawno były nieznanym rozwiązaniem, zyskują popularność. Eksperci VMware uważają, że strategia multicloud powinna stać się modelem dla przedsiębiorstw cyfrowych, gdyż dzięki niej można efektywniej zarządzać danymi – gdy obciążenia są rozproszone bardziej niż kiedykolwiek. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez VMware, liczba organizacji stosujących podejście wielochmurowe wzrosła do 87% (73% wynosiła rok temu).

(źr. IDC)

Multicloud redefiniuje parametry centrum danych

Rosnąca popularność hybrydowych i wielochmurowych modeli IT na nowo zdefiniowała parametry centrum danych, a także sieci, uważa Brad Casemore, wiceprezes ds. badań, centrów danych i sieci w chmurze w IDC. Aby móc obsługiwać coraz bardziej rozproszone obciążenia, ‘centrum przetwarzania danych’ i jego sieć muszą rozszerzyć swój zasięg, obejmując również lokalne centra danych i chmury publiczne. W rezultacie mamy hybrydową i wielochmurową sieć dla rozproszonego centrum danych, zapewniającą spójne usługi sieciowe i bezpieczeństwo rozproszonym aplikacjom.

Od kiedy obciążenia zaczęły przenosić się do chmury, wszystko się zmieniło. Zaobserwowaliśmy zmiany w zakresie architektury, infrastruktury i procesów operacyjnych, które obsługują obciążenia biznesowe. Centrum danych jest teraz jednostką rozproszoną, która rozciąga się od danych lokalnych po chmury publiczne. I dlatego sposób, w jaki łączymy to wszystko, jest tak ważny”, podkreśla Casemore.

Cały artykuł Wyzwania związane z modelem multicloud w marcowym wydaniu miesięcznika „IT Professional”.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

= = =

O wyzwaniach i technologiach wymaganych do tworzenia sieci hybrydowych i wielochmurowych oraz o korzyściach, jakie z tego wynikają, dyskutowali eksperci chmurowi podczas zorganizowanego przez NetEvents webinarium „Solving the cloud migration challenge”.

Napisane przez Stefan Kaczmarek