Telewizja, jaką dotychczas znaliśmy, wkrótce przejdzie do lamusa. Konwergencja TV z internetem będzie postępować. Wrażenia widzów będą wzbogacane przez nowości technologiczne takie, jak jakość obrazu (4K/8K), a także dzięki innowacjom, jak aplikacje rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. W czwartej części cyklu poświęconego zmianom dokonującym się na rynku telewizji kablowych przyglądamy się najważniejszym trendom technologicznym TV, między innymi: IBB, connected TV czy UHDTV.
Koncepcję Connected TV (czyli telewizja z sieci) i standard UHDTV (ang. ultra high definition television) należy uznać za szczególnie ważne zmiany w zakresie dostarczania wideo na konwergentnym rynku – czytamy w raporcie „The future of cable TV: Trends and Implications” przygotowanym przez ekspertów ITU.
Connected TV i koncepcja IBB
Połączenie technologii nadawczych (broadcast) i szerokopasmowych (broadband) należy uznać za naturalny rozwój w branży TVK. Taka kombinacja wnosi atuty, zapewniające zarówno efektywne dostarczanie treści masowych, jak i spersonalizowane usługi. Jednocześnie zintegrowane wykorzystanie łączy szerokopasmowych zwiększa uniwersalność systemu ze względu na szerokie możliwości i elastyczność. Dlatego rozwiązania IBB (ang. integrated broadband broadcasting) należy traktować, jako coś więcej niż tylko dodatkowy kanał dostarczania treści – przekonują eksperci ITU.
Chociaż pojawianie się ofert z usługami przesyłania strumieniowego od dostawców treści OTT, jak na przykład uruchomienie tej jesieni serwisu Disney+, będzie niewątpliwie stanowić duże wyzwanie dla operatorów telewizji kablowych, to wciąż pozostanie im wiele możliwości. Według Europejskiej Unii Nadawców, koncentracja na konsumencie zamiast na sieci, tworzenie treści lokalnych, współdzielenie infrastruktury – powodują, że przyszłość telewizji kablowej wygląda obiecująco.
Więcej w całym artykule “Hybrydowa przyszłość TV, czyli zintegrowany broadcast szerokopasmowy” opublikowanym w serwisie TELKO.in.
Pozostaw komentarz