Postępująca cyfryzacja powoduje, że coraz szerszy strumień danych spływa zarówno do systemów pamięci masowych w firmach, jak i do domowych multimedialnych bibliotek (muzyka, zdjęcia, filmy itp.). Sprzyja to inwestowaniu w urządzenia typu NAS (Network Attached Storage) i stwarza idealne warunki dla rozwoju rynku storage’owego. Pojawiają się nowe trendy i funkcjonalności, a producenci często oferują zupełnie nowe podejście do rynku macierzy dyskowych. 

Backupowa praktyka i świadomość

Obecnie większość biznesowych i prywatnych użytkowników sprzętu elektronicznego przechowuje kopie zapasowe swoich danych na dyskach zewnętrznych. Badanie firmy Kroll Ontrack pokazało, że tradycyjne zewnętrzne dyski twarde znajdują się na pierwszym miejscu wśród rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia kopii zapasowych (51 proc. – spadek o 17 proc. w stosunku do 2015 r.), ale już 23 proc. ankietowanych rozważa backup w chmurze (wzrost o 5 proc.).

Przeważająca liczba przedsiębiorców badanych przez Kroll Ontrack przyznała, że wykonuje kopie zapasowe. Pomimo tego luki w procedurach backupowych bywają kosztowne. Aż 86 proc. respondentów dysponowało stacjonarną kopią zapasową w momencie utraty danych, ale nie zadziałała ona prawidłowo. Spośród nich 16 proc. korzysta obecnie z backupu w chmurze, 58 proc. używa zewnętrzne dyski twarde, 8 proc. archiwa taśmowe, a 11 proc. sięga po NAS. Aż 48 proc. respondentów deklaruje, że wykonują kopie zapasowe codziennie, 26 proc. robi to co tydzień, natomiast 22 proc. raz w miesiącu.

Prognozy i trendy rynkowe NAS

hard-37122_1280W latach 2015-2019 globalny rynek konsumenckich urządzeń NAS według szacunków Research and Markets będzie rosnąć rocznie o 14,09% (CAGR). Pełnienie przez NAS funkcji media serwera (w tym streaming multimediów) staje się kluczowym trendem rynkowym. Domowe NAS służą do backupowania podłączonych urządzeń oraz jako swego rodzaju mediateki do przechowywania multimedialnych treści. Pozwalają także na dostęp i przesyłanie plików między dowolnymi urządzeniami podłączonymi do domowej sieci (pecety, laptopy, drukarki itp.). Kamery również zyskują na znaczeniu w domach oraz w środowisku biznesowym. Systemy nadzoru wideo to kolejny ważny trend rynkowy zwiększający popyt na systemy NAS.

Przechowywanie danych w chmurze znajduje zwolenników zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednak dostawcy treści CSP (Content Service Providers) bezpłatnie oferują tylko ograniczoną ilość miejsca. Ponadto, przechowywanie w chmurze jest na ogół postrzegane jako mniej bezpieczne, zwłaszcza w chmurze publicznej. Tu pojawia się szansa dla urządzeń NAS – pełnienia roli prywatnej w chmury dla użytkowników końcowych.

Jeszcze kilka lat temu typowy serwer NAS był urządzeniem „jednofunkcyjnym” – sieciowym magazynem danych i niczym więcej. Ten segment rynku szybko się jednak rozwija. Oczywiście, ich podstawowa funkcja pozostała zachowana – wciąż doskonale sprawdzają się jako serwery plików, umożliwiające backupowanie, magazynowanie i wymianę danych między różnymi urządzeniami i platformami. Jednak ich siła tkwi w dodatkowych funkcjach, zapewnianych przez oprogramowanie.

Więcej o tym:

  • do czego może służyć NAS używany przez użytkowników domowych i sektor SOHO?
  • jak wybierać optymalne urządzenie NAS do potrzeb firmy?
  • że nowoczesny NAS to coś dużo więcej niż tylko sieciowy magazyn danych,
  • o technologiach wykorzystywanych w urządzeniach NAS,
  • o 4 motorach rynkowych NAS dla małych i średnich firm, czyli: macierzach hybrydowych, zwiększonym wykorzystaniu pamięci flash, NAS opartych na chmurze oraz ewolucji narzędzi analitycznych big data,

– w artykule “NAS – więcej niż sieciowy magazyn danych” (którego jest współautorem), opublikowanym w kwietniowym numerze miesięcznika “IT Reseller”, s. 40.

Napisane przez Stefan Kaczmarek