Autorzy najnowszego Ericsson Mobility Report opublikowanego na początku czerwca br., przewidują, że liczba urządzeń IoT podłączonych do Sieci może przewyższyć liczbę telefonów komórkowych już w 2018 r. Zmieniać się będą nawyki oglądania materiałów wideo – ekran telewizyjny będą zastępować smartfony, jeszcze w tym roku w sieciach LTE komercyjnie osiągalna będzie szybkość 1 Gb/s – to kolejne wnioski z raportu.

Według prognoz ekspertów Ericssona, w latach 2015 i 2021 liczba urządzeń IoT będzie rosnąć o 23 proc. rocznie, a za wzrost w największym stopniu będą odpowiadać komórkowe urządzenia IoT. W 2021 roku z łącznej liczby 28 mld urządzeń podłączonych do internetu, 16 mld będzie należało do kategorii IoT.

Infografika Ericsson

Infografika Ericsson

Liderem w zakresie wprowadzania nowych urządzeń IoT będzie Europa Zachodnia – liczba urządzeń w tym regionie wzrośnie o 400 proc. do 2021 r. Gwałtowny wzrost spowodowany jest przede wszystkim potrzebą spełnienia wymagań regulacyjnych, dotyczących m.in. inteligentnych liczników energii oraz rosnącym zapotrzebowaniem na auta podłączone do internetu i wyposażane w system eCall, który zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ma być instalowany w autach od 2018 r.

Rozwój IoT przyspiesza ze względu na spadek cen urządzeń i opracowywanie nowych, innowacyjnych sposobów na ich wykorzystanie. Sieci 5G, których komercyjne wdrożenie planowane jest na 2020 rok, będą oferować nowe możliwości, kluczowe dla rozwoju IoT. To między innymi plasterkowanie sieci i możliwość podłączenia znacznie większej ilości urządzeń niż jest to możliwe w sieciach obecnej generacji – mówi Rima Qureshi, Senior Vice President Chief Strategy Officer, Ericsson.

Liczba subskrypcji smartfonów stale rośnie. Według przewidywań, w III kwartale 2016 br. przewyższy liczbę subskrypcji tradycyjnych telefonów komórkowych. Do 2021 r. liczba abonentów posiadających smartfony ulegnie niemal podwojeniu do 6,3 mld (z 3,4 mld obecnie). Jak wynika z raportu, obecnie jest zarejestrowanych jest ogółem 5 mld subskrybentów mobilnych (unikalnych użytkowników).

Oglądnie wideo na smartfonie zamiast ekranie TV?

Grafika Pixabay

Grafika Pixabay

W raporcie Ericssona zwraca się również uwagę na drastyczną zmianę nawyków związanych z oglądaniem wideo. Ilość danych komórkowych wykorzystywanych do oglądania wideo na smartfonach wzrosła o 127 proc. w ciągu zaledwie 15 miesięcy (2014-2015). W ciągu ostatnich czterech lat (2011-2015) nastolatki spędzają o połowę mniej czasu na oglądaniu telewizji/materiałów wideo na ekranie telewizora; w tym samym okresie czas oglądania telewizji/materiałów wideo na smartfonie wzrósł o 85 proc. Wszystkie te informacje, w połączeniu z faktem, że dorastające pokolenie użytkowników mobilnych jest grupą w największym stopniu wykorzystującą transmisję danych do streamingu wideo (wliczając Wi-Fi i dane komórkowe) sprawiają, że są to najważniejsi konsumenci, których operatorzy komórkowi powinni monitorować.

Transmisje 1Gb/s w sieciach LTE

Jeszcze w 2016 roku w sieciach LTE komercyjnie osiągalna będzie szybkość 1 Gb/s. Pojawienie się urządzeń umożliwiających korzystanie z takich prędkości spodziewane jest na drugą połowę 2016 r., początkowo na rynkach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Chiny, a w nieco dalszej perspektywie na pozostałych. Użytkownicy mobilni będą mogli cieszyć się błyskawicznym dostępem do danych, pobieranie plików będzie o 2/3 szybsze niż obecnie.

Pozostałe wnioski z Ericsson Mobility Report:

  • Globalny rozwój: liczba subskrypcji mobilnego internetu w regionie EMEA wzrośnie czterokrotnie w latach 2015-2021.
  • Ruch w globalnych sieciach mobilnych zwiększył się o 60% między Q1 2015 i Q1 2016, głównie z powodu rosnącej liczby subskrypcji smartfonów i powiększającego się zużycia danych w przeliczeniu na subskrybenta. Ericsson przewiduje, że z końcem 2021 r., 90 proc. ruchu w sieciach mobilnych będą generować smartfony.
  • W ciągu ostatniego kwartału liczba subskrypcji LTE wzrosła o 150 mln i obecnie wynosi 1,2 mld.

Na tworzenie wykresów, wykorzystujących dane pochodzące z Ericsson Mobility Report pozwala narzędzie Traffic Exploration Tool.

Na koniec wideo-raport Ericsson ConsumerLab o zaletach z „sieciowego stylu życia” (choć wielu z pewnością dopatrzy się też wad).

Jakie wearables w kontekście internetu rzeczy budzą największe zainteresowanie konsumentów – w kolejnym wpisie omawiającym wyniki badania „Wearable technology and the internet of things”.

Napisane przez Stefan Kaczmarek