Wi-Fi i sieci komórkowe to dwie technologie bezprzewodowe, które odniosły największy sukces i od wielu lat doskonale się uzupełniają. Obecnie wiele wskazuje na to, że wchodzą w okres narzeczeństwa. Eksperci twierdzą, że nie można było wybrać lepszego momentu niż właśnie teraz, kiedy zapotrzebowanie na przepustowość sieci bezprzewodowej jest wysokie jak nigdy dotąd.

źr. Pixabay

źr. Pixabay

Analitycy przewidują, że najbliższe 5 lat to czas dynamicznego rozwoju i ogromnego wzrostu rynku Wi-Fi. Technologie Hotspot 2.0 i 802.11c Wave 2 stwarzają operatorom usług mobilnych MSO (Mobile Service Operators) duże możliwości generowania nowych przychodów. 802.11ac staje się standardem powszechnie używanym przez usługodawców przede wszystkim do komunikowania się inteligentnych urządzeń za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Dla dostawców usług internetowych Wi-Fi jest równie ważne, oferując nieprzerwany dostęp do internetu i usług konsumenckich. Innowacje w standardach bezprzewodowych poprawiają komfort korzystania z treści internetowych (głównie multimedialnych).

Trendy technologiczne

Pojawienie się platform chmurowych jako ekonomicznie uzasadnionej metody budowania i zarządzania usługami, przesuwa Wi-Fi coraz dalej od jej korzeni, czyli pierwotnie technologii przypisanej do sieci lokalnej (LAN) – w kierunku stanowienia de facto punktu granicznego między siecią ISP a prywatną siecią domową. Pojawienie się chmury umożliwiło wielu dostawcom usług internetowych przenoszenie do chmury inteligencji, wcześniej przypisywanej głównie routerowi.

Więcej nielicencjonowanych częstotliwości w pasmach 5 GHz i 60 GHz i nowych standardach Wi-Fi (takich jak 802.11ad i 802.11ax) będzie łączonych, aby zwiększać szybkość transmisji danych i całkowitą pojemność domowych sieci Wi-Fi, co pozwoli wykorzystywać je w całym domu do dystrybucji dźwięków i obrazów w wysokiej rozdzielczości. Łatwiej też będzie dodawać nowe urządzenia oraz  klucze sprzętowe (dongles) służące do podłączania np. telewizora do domowej sieci Wi-Fi, co umożliwi dostęp i współdzielenie treści z urządzeń, takich jak rejestratory DVR i dekodery.

Hotspot 2.0 stanie się de facto standardem dla publicznych sieci Wi-Fi, dzięki czemu użytkownicy końcowi relatywnie płynnie i bezpiecznie będą mogli przenosić się między publicznymi sieciami Wi-Fi. Obecność Hotspot 2.0 we wszystkich najważniejszych mobilnych systemach operacyjnych i dla urządzeń przenośnych przyspieszy wdrażanie tego standardu. Kolejny czynnik to operatorska usługa Wi-Fi Calling , która pozwala użytkownikom na wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych za pomocą sieci Wi-Fi zamiast korzystania z tradycyjnej sieci telefonii komórkowej. W przeciwieństwie do usług, takich jak Skype, wymagających przed wykonaniem połączenia pobrania aplikacji przez użytkownika, usługa Wi-Fi Calling pozwala użytkownikom na korzystanie z numerów swoich telefonów komórkowych przy wykonywaniu i odbieraniu połączeń telefonicznych. Zapewnia to użytkownikom łączność tam, gdzie zasięg komórkowy jest niewystarczający. Największych innowacji można sie spodziewać w obszarze określanym jako Wi-Fi + cellular cross-pollination, obejmującym technologie: 802.11ax, LAA, LWA.

źr. Pixabay

źr. Pixabay

Inne czynniki wpływające na rozwój sieci Wi-Fi:

  • wykorzystywanie analityki do badania zachowań użytkownika, optymalizacji procesów biznesowych oraz ich monetyzacji;
  • łączenie platform chmurowych i usług sieciowych z wykorzystaniem technologii bezprzewodowych;
  • bezpieczne, łatwe do zarządzania i skalowalne platformy IoT, które wykorzystują różne rodzaje czujników i bezprzewodowych protokołów;
  • ciąg dalszy wirtualizacji usług sieciowych w celu umożliwienia operatorom wydajnego skalowania i szybkiego wdrażania nowych usług.

VoWiFi, więcej homespotów i AGD podpinane do Wi-Fi

Wybór telefonu komórkowego jako podstawowego narzędzia komunikacyjnego także w domach stworzył pewne problemy dla operatorów sieci komórkowych. Obecnie niedobór wolnych częstotliwości oraz brak zasięgu wewnętrznego zmuszają operatorów telefonii komórkowej do umożliwienia używania telefonów w domowych sieciach Wi-Fi do obsługi także połączeń głosowych – czyli sięgania po rozwiązania określane jako Voice over Wi-Fi lub VoWiFi. Ma to na celu poprawę wydajności, a w niektórych przypadkach możliwość zarządzania usługami z wykorzystaniem domowej sieci Wi-Fi.

źr. Pixabay

źr. Pixabay

Inny ważny trend to stały strumień nowo podłączanych do sieci urządzeń inteligentnych. Są to: telewizory, przystawki SoundBar, lodówki, żarówki, czujniki dymu, termostaty, kamery lub inne urządzenia gospodarstwa domowego. Przemysł już dostarcza około 1 mld rocznie tych podłączanych do sieci urządzeń, a liczba ta może wzrosnąć do 3 mld urządzeń rocznie do końca 2020 r.

Możemy spodziewać się, że dostawcy szerokopasmowych usług internetowych będą przesuwać linię demarkacyjną z miejsca, w której znajduje się dziś, czyli na modemie kablowym lub routerze DSL – do „interfejsu powietrznego” na punktach dostępowych Wi-Fi w domach. W ciągu najbliższych 2-3 lat można się spodziewać, że większość ISP będzie oferować domowe sieci Wi-Fi mesh jako standardową część swoich szerokopasmowych usług. Będą one również wykorzystywane do dystrybucji usług wideo HD/4K oraz rozszerzania możliwości samodzielnego instalowania przez klienta i podłączania nowych urządzeń, takich jak punkty dostępowe, rejestratory DVR, dekodery lub urządzeń do monitoringu i zabezpieczania domu.

Więcej:

  • ile będzie wart globalny rynek Wi-Fi do 2020 roku, jak wygląda obecnie?;
  • o trendach technologicznych i nowych standardach (w tym m.in. mesh WiFi);
  • o trendach rynkowych;
  • WiFi jako przedłużenie sieci ISP;

– w artykule Wi-Fi jako strefa demarkacyjna w sieci ISP” opublikowanym w serwisie TELKO.in

Napisane przez Stefan Kaczmarek