Po minimalnym wzroście w 2023 roku rynek sprzętowych modułów bezpieczeństwa (ang. Hardware Security Module – HSM) czeka kolejny słaby rok. Według szacunków analityków ABI Research z raportu Hardware Security Modules, w 2023 roku średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) wyniosła jedynie 2%, a obecny rok zapowiada się podobnie. Presja makroekonomiczna, w tym inflacja, rosnące koszty komponentów sprzętowych oraz ciągłe skutki niedoboru chipsetów, to czynniki, które wyhamowują wzrost.
– Chociaż producenci OEM HSM byli w stanie zaspokoić popyt, czasy realizacji zamówień są dłuższe, a ceny katalogowe wzrosły, aby zrekompensować te koszty. Średnie ceny sprzedaży nieznacznie wzrosły w 2023 r. i w tym roku ponownie wzrosną, ogólnie o 2-3% – mówi cytowana w komunikacie Michela Menting, starszy dyrektor ds. badań w ABI Research.
Prawdopodobnie, główny wpływ na taki stan rzeczy ma nie najlepsze przyjęcie rozwiązań HSM na rynkach, które uznano za dojrzałe w 2022 r., zwłaszcza w segmentach Internetu Rzeczy (IoT) i chmury. Zastosowanie modułów HSM w IoT stanęło w obliczu tańszych, opartych na oprogramowaniu alternatywnych rozwiązań w zakresie klucza publicznego PKI (Public Key Infrastructure) i usługi zarządzania kluczami KMS (Key Management Service). Jednocześnie migracja do chmury przebiega wolniej niż oczekiwano. Z analiz ABI Research wynika, że dostawy na rynek Cloud HSM były marne i wyniosły 4% r/r (2022–23), a jeszcze mniejsze w sektorze produkcyjnym i użyteczności publicznej (1–2%), które jak wynika z szacunków są najważniejszymi rynkami IoT.
Producenci OEM HSM, którzy przeszli na usługi oparte na chmurze, zdołali utrzymać przychody na stałym poziomie. Dostawcy usług chmurowych coraz częściej postrzegają ofertę HSM w modelu usługowym HSMaaS (HSM-as-a-Service) jako lukratywną okazję, a producenci OEM HSM mogą odgrywać ważną rolę partnerską na tym polu.
Rynek HSM funkcjonuje cyklicznie, a cykle odświeżania napędzają popyt. – Istnieje jednak również wiele możliwości rozszerzenia tego rynku, choć odbywa się to poprzez marketing tego, co HSM mogą zaoferować w zakresie zastosowań, a nie poprzez sprzedaż urządzeń HSM jako produktów samych w sobie. Niezależnie od tego, czy będą to kwantowe technologie szyfrowania, czy inne, rynek HSM odnotuje znaczny wzrost w nowych segmentach jedynie jeżeli skoncentruje się na strategii opartej na aplikacjach – podsumowuje Menting.
HSM to sprzętowe urządzenie służące do przechowywania i zarządzania kluczami szyfrującymi. Według definicji z Wikipedii, moduł HSM to urządzenie służące do przechowywania i zarządzania kluczami bezpieczeństwa do krytycznej autoryzacji i przetwarzania kryptograficznego. Taki moduł najczęściej jest dostarczony jako zewnętrzne urządzenie lub jest podłączone do płyty głównej. Niekiedy jest to też serwer wpięty do sieci.
(grafika tytułowa – źr. Pixabay)
Pozostaw komentarz