Infrastruktura hiperkonwergentna HCI (Hyperconverged infrastructure) i przetwarzanie na brzegu sieci (edge computing) to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się segmentów rynku ICT, które mają ogromny potencjał, aby zapewnić impuls do przyspieszenia transformacji cyfrowej. Eksperci branży ICT zwracają uwagę na wyraźną synergię i synchronizację między tymi dwoma trendami.

Znaczenie edge computing rośnie w dużej mierze, ponieważ organizacje i dane stają się coraz bardziej rozproszone i zróżnicowane, co stwarza zapotrzebowanie na bardziej wydajne rozwiązania IT, które są umieszczane bliżej miejsca generowania danych.

W ankiecie przeprowadzonej przez Evaluator Group, ponad 70 proc. organizacji stwierdziło, że używa lub planuje korzystać z rozwiązań HCI. Jako główne motory napędowe wzrostu HCI wskazywane są nowe zastosowania w zakresie edge computing, chmury hybrydowej i Kubernetes.

Globalny rynek edge computing będzie średniorocznie rosnąć w tempie 34,1 proc. (CAGR) do 2025 roku, osiągając wartość ponad 15 mld dolarów, prognozują analitycy Research and Markets. Z kolei IDC przewiduje 800-proc. wzrost liczby aplikacji funkcjonujących na brzegu sieci do 2024 r., a do 2023 r. ponad 50 proc. nowej infrastruktury korporacyjnej zostanie wdrożone na brzegu sieci.

Lokalne przetwarzanie danych może przynieść znaczne korzyści biznesowe oraz w zakresie wydajności. Dane wyjściowe są szybciej dostępne w ośrodku brzegowym, ponieważ są przetwarzane lokalnie i nie muszą „podróżować” do i z centralnego centrum danych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo-Integrakom-biale-tlo.jpg
PARTNER TEMATU

HCI wydaje się optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o dostarczanie odpowiedniej mocy obliczeniowej, wydajności, pojemności, prostoty, zapewnienie obsługi chmury hybrydowej i innych komponentów potrzebnych do stworzenia odpowiedniego środowiska dla przetwarzania danych na obrzeżach sieci. Przydają się tutaj bardzo takie zalety HCI, jak kompaktowość (= potrzebna niewielka przestrzeń fizyczna), mniejsze zużycie energii oraz możliwości integracji z chmurą hybrydową. Dzięki temu mogą być wdrażane rozwiązania, które mogą zapewnić większą wydajność bez zwiększania złożoności infrastruktury IT lub poświęcania innych ważnych korzyści.

Synergia HCI i edge computing

Hiperkonwergencja szybko stała się popularną opcją dla infrastruktur IT, bez względu na wielkość firmy czy branżę. Użytkownicy doceniają prostotę i „chmurowe doświadczenie”, jakie oferują najbardziej zaawansowane rozwiązania HCI. Co więcej, kilku dostawców pracuje obecnie nad ofertami, które mają zapewniać podobne wrażenia użytkownika w wielu środowiskach, w tym na głównych platformach chmur publicznych, co ma pomóc klientom w funkcjonowaniu środowiskach hybrydowych i wielochmurowych.

Rozwiązania w zakresie infrastruktury hiperkonwergentnej przeznaczone do wdrożeń w dużych przedsiębiorstwach oraz te zaprojektowane specjalnie z myślą o małych i średnich firmach (MSP), i zastosowaniach na brzegu sieci (edge), choć różnią się, to mają wiele wspólnych cech charakterystycznych. Rozwiązania HCI przeznaczone do zastosowań edge są często wybierane przez dostawców usług internetowych w celu zapewnienia swoim klientom infrastruktury zarządzanej zdalnie lub lokalnie.

Użytkownicy poszukujący HCI na brzegu sieci muszą zwracać uwagę na kluczowe kryteria, takie jak: integracja edge-core-cloud, automatyzacja, analityka i usługi ochrony danych, pamiętając przy tym, że najważniejszymi wskaźnikami oceny w tym przypadku są elastyczność i wydajność – radzi analityk GigaOm Enrico Signoretti, współautor raportu “GigaOm Radar for Hyperconverged Infrastructure: Small-to-Medium Enterprises and Edge”, w którym m.in. zestawiono dostępne na rynku rozwiązania HCI.

HCI w zastosowaniach edge stają się coraz ważniejszym segmentem rynku. Istnieje coraz więcej rozwiązań, w większości bardzo różniących się od siebie. Oferty liderów rynkowych są również mocno zróżnicowane, ponieważ w przypadku tego typu infrastruktury koszt, wydajność, automatyzacja, łatwość użytkowania i narzędzia do zarządzania – są przedkładane nad bogate zestawy funkcji i skalowalność wydajności w jednym centrum danych, czytamy w raporcie GigaOm.

Według analityków, liderzy rynkowi w segmencie HCI dla przedsiębiorstw nie mogą zbytnio skalować swoich rozwiązań brzegowych, jeśli chcą zachować pełną zgodność z rozwiązaniami dla data center. Różnią się oferowanymi usługami i integracją, aby poprawić wskaźnik TCO infrastruktury. Z kolei mniejsi gracze optymalizują swoje rozwiązania pod kątem wydajności i kosztów na brzegu sieci, podchodząc do poprawy TCO z innej perspektywy.

(źr. GigaOm)

Z punktu widzenia zarządzania integracja z chmurą brzegową staje się kluczowa w celu uproszczenia infrastruktury, ale także zapewnienia zestawu usług w zakresie infrastruktury i ochrony danych w celu dalszej optymalizacji ogólnej architektury i operacji systemowych oraz zapewnienia lepszego wskaźnika TCO.

Według analityków GigaOm, w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy zapotrzebowanie na tego typu infrastrukturę wzrośnie, częściowo ze względu na zmieniające się wymagania wywołane pandemią COVID-19. Tam, gdzie to możliwe, użytkownicy reorganizują swoje infrastruktury, aby świadczyć usługi w mniejszych, oddalonych biurach, jednocześnie wykorzystując chmurę do usług podstawowych. Dotyczy to zwłaszcza średnich organizacji, które chcą obniżyć koszty, jednocześnie budując elastyczną infrastrukturę, która jest w stanie szybko reagować na zmieniające się potrzeby.

(Grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek