Firma VMware podczas tegorocznej konferencji VMworld 2021 (zorganizowanej w formule online) ogłosiła wprowadzenie wielu nowości w ramach platformy VMware Cloud pokazując swoje aspiracje do stania się  jednym z wiodących dostawców rozwiązań dla infrastruktury multi-cloud. Najważniejsze zaprezentowane na VMworld 2021 nowości to: portfolio zarządzanych usług Kubernetes służących do modernizacji aplikacji w VMware Cloud, funkcjonalności usprawniające uruchamianie aplikacji dla przedsiębiorstw w VMware Cloud oraz inicjatywa VMware Sovereign Cloud.

Jak wynika z raportu Cloud Security Alliance dziś przeciętna organizacja wykorzystuje niemal 500 aplikacji, które są rozproszone w wielu chmurach. Podejście oparte na wielu chmurach (model multi-cloud) zwiększa szybkość aplikacji i innowacyjność, jednocześnie zapewniając elastyczność oraz niezależność od jednego dostawcy usług chmurowych. Z drugiej strony środowisko wielochmurowe jest o wiele bardziej zróżnicowane, złożone i rozproszone.

Dyrektor generalny VMware, Raghu Raghuram, powiedział, że „jest jasne, że multi-cloud będzie modelem, którego będziemy używać przez następne 20 lat”, powołując się na wewnętrzne badania, które wykazały, że 75 proc. klientów VMware polega na co najmniej dwóch chmurach publicznych, a 40 proc. z trzech lub więcej. „Idąc dalej, multi-chmura jest środkiem ciężkości we wszystkim, co robimy” – dodał. Raghuram zaznaczył, że firma koncentruje się na innowacjach w zakresie pięciu podstawowych elementów na arenie wielochmurowej, w tym: platformach aplikacyjnych, infrastrukturze chmury, zarządzaniu chmurą, bezpieczeństwie i sieciach oraz pracy brzegowej i zdalnej.

(źr. VMware)

Usługi cross-cloud dla wszystkich aplikacji

Nowy pakiet usług Cross-Cloud obejmuje: platformę aplikacyjną Tanzu, która została wcześniej wydana w wersji beta i oferuje programistom możliwość tworzenia i uruchamiania aplikacji na Kubernetes; Project Arctic, który ustanawia chmurę hybrydową jako domyślny model operacyjny na platformie vSphere VMware oraz Project Ensemble, ujednoliconą płaszczyznę kontroli dla VMware Cloud.

(źr. VMware)

Usługi VMware Cross-Cloud mają pomóc w przyspieszeniu procesów migracji do chmury oraz dać możliwość elastycznego budowania, uruchamiania i zabezpieczania aplikacji w dowolnej chmurze.

VMware zapewnia, że jego usługi Cross-Cloud będą działać we wszystkich głównych środowiskach chmury publicznej, w tym Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, IBM Cloud, Oracle i Alibaba, a także w chmurach prywatnych, telekomunikacyjnych, suwerennych i brzegowych.

Nowości zapowiedziane podczas VMworld 2021 obejmujące usługi VMware Cross-Cloud, w tym:

 • Infrastruktura i zarządzanie w chmurze: Innowacje multi-cloud ułatwiające migrację do chmury, przyspieszające modernizację aplikacji i wdrażanie modelu operacyjnego opartego na chmurze.
 • Aplikacje: Udoskonalenia w portfolio VMware Tanzu w celu zapewnienia deweloperom autonomii w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji w dowolnej chmurze.
 • Edge: portfolio produktów VMware Edge, które mają umożliwiać uruchamianie i zarządzanie aplikacjami typu edge-native w wielu chmurach. 
 • Bezpieczeństwo sieci: rozwiązania zapewniające kompleksową architekturę Zero Trust wewnątrz i na zewnątrz środowisk chmurowych i aplikacji.

Kontenery oparte na Kubernetes i infrastruktura jako usługa

VMware Cloud with Tanzu to nowe portfolio usług zarządzanych Kubernetes służących do modernizacji aplikacji, które będą dostępne bez dodatkowych opłat w ramach VMware Cloud na AWS począwszy od trzeciego kwartału 2022 r. Administratorzy IT będą mogli użyć interfejsu VMware vCenter do ujednolicania zarządzania maszynami wirtualnymi i kontenerami na wspólnej platformie oraz udostępnienia klastrów Kubernetes w ciągu kilku minut.

Suwerenna chmura

Większość danych ze świata zachodniego jest obecnie przechowywana w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też coraz częściej podkreśla się konieczność posiadania rozwiązań w chmurze, które zapewniają pełną kontrolę jurysdykcyjną nad danymi, na czym szczególnie zależy m.in. Unii Europejskiej. Dobrym przykładem budowy europejskiego ekosystemu multicloud jest Gaia-X. Jest to europejski projekt „na rzecz rozwoju wydajnej i konkurencyjnej, bezpiecznej i godnej zaufania federacji infrastruktury danych i dostawców usług dla Europy”. Jego celem jest stworzenie europejskich standardów funkcjonowania usług opartych na chmurze hybrydowej, które mają stanowić przeciwwagę dla usług amerykańskich potentatów, którzy zdominowali branżę cloud computingu. Polski hub Gaia-X został oficjalnie otwarty 2 września br.

Przedstawiona podczas VMworld 2021 inicjatywa określana jako Vmware Sovereign Clouds ma na celu ochronę i wydobywanie wartości z krytycznych danych (np. danych krajowych, korporacyjnych i osobistych) zarówno przez organizacje z sektora prywatnego, jak i publicznego. „Suwerenne chmury” zaprojektowano i zbudowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do danych, które spełniają surowe wymagania regulowanych branż i lokalnych przepisów dotyczących miejsca przechowywania danych, dostępu i kontroli. Sovereign Clouds mają za zadanie chronić i kontrolować poufne lub zastrzeżone dane (bazowe dane klientów i usługi lub dane związane z kontem), zapewniając zarówno odpowiednie miejsce przechowywania/lokalizacji danych, jak i suwerenność danych. Te funkcje pomagają zapewnić zgodność ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi prywatności danych. Wśród pierwszych partnerów tej inicjatywy VMware są m.in. OVH Cloud, Telefonica i Swisscom. „Suwerenność to nie protekcjonizm, systemy lock-in czy systemy zamknięte, ale wolność wyboru!” – komentował cytowany w komunikacie  Michel Paulin, dyrektor generalny OVHcloud.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo-Integrakom-biale-tlo.jpg
PARTNER TEMATU

Edge

Jeżeli chodzi o przetwarzanie na brzegu sieci (edge computing), to VMware zaoferuje VMware Edge – portfolio produktów, które ma umożliwić uruchamianie, zarządzanie i zabezpieczanie aplikacji edge-native w wielu chmurach, w dowolnym miejscu. Składa się ono: z VMware Edge Compute Stack, VMware SASE i VMware Telco Cloud Platform. VMware definiuje brzeg jako rozproszoną infrastrukturę cyfrową do uruchamiania obciążeń w wielu lokalizacjach, umieszczoną blisko użytkowników i urządzeń wytwarzających i zużywających dane.

(źr. VMware)

Pozostałe nowości i aktualizacje ogłoszone podczas VMworld 2021:

 • VMware Cloud on AWS Outposts będzie dostępny do nabycia w III kwartale 22 r.; umożliwi większą kontrolę nad danymi i aplikacjami dzięki infrastrukturze on-premise dostarczanej jako usługa.
 • Dell Technologies APEX Cloud Services with VMware Cloud to usługa typu  Infrastructure-as-a-Service zarządzana przez firmę Dell, która wnosi rozwiązania VMware do ekosystemu APEX. Obecnie znajduje się w fazie testów, jest planowana na IV kwartał 2021 r. Usługa umożliwia organizacjom wdrażanie wstępnie skonfigurowanych instancji chmury w ich centrach danych, lokalizacjach brzegowych czy obiektach kolokacyjnych.
 • Ulepszenia VMware vRealize Cloud Management mają umożliwić: dostarczanie usług w chmurze, proaktywne monitorowanie, optymalizację pojemności i kosztów, rozwiązywanie problemów z uwzględnieniem aplikacji oraz pełną widoczność sieci we wszystkich środowiskach chmury. Nowa funkcja Skyline Advisor Pro prewencyjnie zapobiega problemom przed ich wystąpieniem, pomagając uniknąć nieplanowanych przestojów IT.
 • VMware Marketplace otrzyma funkcje, które umożliwią szybsze tworzenie i dostarczanie aplikacji poprzez prywatny katalog usług, który obejmuje oprogramowanie open-source (Bitnami), rozwiązania VMware oraz ISV.
 • VMware NSX tapless NDR, Secure Workload Access oraz Elastic Application Security Edge to nowe rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo wewnątrz i na zewnątrz środowisk VMware Cloud.
 • Usprawnienia VMware Cloud Disaster Recovery przyspieszają odzyskiwanie danych po ransomware i pomagają przywrócić usługi i dane.
 • Carbon Black Cloud Workload, NSX Advanced Firewall oraz NSX Advanced Load Balancer pomagają VMware Cloud on AWS zmniejszyć obszar ataku, poprawić dostępność i czas działania aplikacji oraz zwiększyć efektywność operacji bezpieczeństwa.

VMware ogłosił również kilka nowości w programie partnerskim, zgodnych ze strategią “customer first” i “partner-led”, w tym VMware Cloud Universal dla resellerów oraz VMware Success 360, która umożliwia partnerom z kompetencjami Master Services Competencies (MSC) po raz pierwszy zaoferować własne usługi w zakresie obsługi klienta na wszystkich etapach podróży z rozwiązaniami VMware.

Napisane przez Stefan Kaczmarek