Przegrzewające się i zajmujące dużo miejsca w centrach danych serwery, ból głowy CIO związany ze zjawiskiem BYOD (Bring your Own Device) czy mało elastyczne sieci – to tylko niektóre, najważniejsze problemy, które poprzez wirtualizację pomaga rozwiązywać VMware na przestrzeni ostatnich 20 lat, przypomniał dyrektor generalny VMware Pat Gelsinger, otwierając konferencję VMworld Europe 2018 w Barcelonie.

Pat Gelsinger, CEO VMware (fot. VMware)

Rozszerzenie partnerstwa z IBM i AWS, przejęcie firmy Heptio, rozwój programu partnerskiego VMware Cloud Provider, a także wprowadzanie innowacji technologicznych dla środowisk wielochmurowych, w tym m.in. platform Kubernetes, VMware Blockchain, Project Dimension – to najważniejsze wydarzenia i komunikaty ogłoszone podczas jubileuszowej 10. edycji technologicznej konferencji VMworld Europe. W dniach 5-8 listopada w tej gigantycznej jak na warunki europejskie imprezie zorganizowanej w konwencji amerykańskiego show, udział wzięło ponad 12,5 tys. partnerów i klientów VMware.

Tech superpowers i wyzwania multicloud

Po wirtualizacji serwerów i desktopów teraz przyszedł czas na sieci – na razie tylko 10 proc. sieci telekomunikacyjnych jest zwirtualizowanych, zaznaczył Gelsinger. VMware zaczął wirtualizować urządzenia sieciowe za pomocą rozwiązań NFV (Network Functions Virtualization) od 2014 r. Obecnie ma łącznie 120 wdrożeń NFV w sieciach 60 operatorów telekomunikacyjnych na świecie (w Europie – Vodafone i Telia) – powiedział Nigel Stephenson, marketing manager w grupie Telecommunications and NFV, VMware.

Kolejne ważne wyzwania dla lidera wirtualizacyjnego obejmują: kształtowanie cyfrowego środowiska pracy (digital workspace), pomaganie firmom w podróży do chmury hybrydowej (ekonomicznie najlepszego rozwiązania według VMware), a następnie ułatwianie im funkcjonowania w środowisku wielochmurowym (multicould).

Największą popularnością w Polsce cieszy się wirtualizacja serwerów. W naszej ocenie, 90 proc. serwerów w Polsce jest zwirtualizowanych, co jest poziomem porównywalnym z europejską średnią. Z naszych obserwacji wynika, że przedsiębiorstwa coraz przychylniej spoglądają też na cyfryzację miejsc pracy (digital workspace). Rośnie zainteresowanie rozwiązaniami definiowanymi programowo dla sieci rozległych SD-WAN (Software Defned WAN) dostarczanymi w chmurze VeloCloud, oraz platformą do wirtualizacji sieci (NSX). Natomiast wirtualizacja pamięci masowych jest u nas na razie mało zaawansowana – mówił m.in. Bartłomiej Ślawski, Country Manager VMware Polska w Barcelonie podczas spotkania na konferencji VMworld Europe 2018.

Pełna relacja z VMworld Europe 2018 oraz rozmowa z Country Managerem VMware Polska („Namawiamy naszych partnerów: sprzedawajcie SDDC, digital workspace i chmurę”) – w najnowszym wydaniu IT Reseller.

GALERIA

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek