Jak pisać o innowacyjnych technologiach teleinformatycznych, gdy u naszego sąsiada trwa horror wojenny? – zastanawialiśmy się chodząc po halach Fira Barcelona podczas tegorocznego Mobile World Congress. Pomimo przysłaniającego wszystko cienia wojny, kronikarski obowiązek kazał nam podzielić się obserwacjami i refleksjami z tego najważniejszego na świecie wydarzenia w branży technologii mobilnych, odradzającego się w warunkach nadal trwającej pandemii.
Z całą pewnością operatorzy muszą przyspieszyć modernizację swoich sieci, by móc zmonetyzować inwestycje w 5G i zarabiać na nowych usługach przeznaczonych głównie dla segmentu enterprise, gdyż 5G jak na razie nie zachwyciło konsumentów. Potrzebne są innowacje w postaci nowoczesnych aplikacji telekomunikacyjnych, pełnej programowalności sieci, otwartych sieci RAN i infrastruktury brzegowej, gdzie interesy branż telko, IT i cloud mają szansę się spotkać, choć dziś nie wiadomo jeszcze, kto będzie największym beneficjentem w tym nowopowstającym ekosystemie.
MWC 2022 to pierwsza edycja kongresu technologii mobilnych powracająca po 3 latach w pełnej formule stacjonarnej, choć wciąż sporo brakuje jej jeszcze do stanu sprzed wybuchu pandemii. Przypomnijmy, w 2020 r. impreza została odwołana, a w 2021 r. została przesunięta na czerwiec i zorganizowana w modelu hybrydowym – większość firm wzięła w niej udział jedynie wirtualnie, a hale wystawowe świeciły pustkami. W tym roku hale Fira Barcelona ponownie się zapełniły. Według wstępnych szacunków, w MWC 2022 uczestniczyło ponad 1,9 tys. wystawców z niemal 200 krajów (dla porównania w 2019 r. było 2,4 tys. wystawców), a tereny targowe odwiedziło ponad 61 tys. osób (w 2019 r. frekwencja wyniosła 109 tys.). W tym roku osoby z ważnymi ceryfikatami szczepień po uprzednim zarejestrowaniu się w dedykowanej aplikacji kongresowej MWC App mogli w maskach typu FFP2 wejść na tereny targowe Fira Barcelona bez konieczności robienia testów.
Na stoiskach wystawców w halach MWC 2022 dominowała tematyka i hasła związane z wciąż dojrzewającym ekosystemem 5G, spojrzenie w przyszłość związaną z 6G, otwarte radiowe sieci dostępowe O-RAN, przetwarzanie na brzegu sieci (ang. edge computing), SASE, telco cloud, IoT, zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w telekomunikacji oraz zawsze aktualna kwestia monetyzacji usług nowej generacji. Dostrzegalne było rosnące zainteresowanie korzystaniem z infrastruktury chmurowej, co potwierdzała obecność kluczowych dostawców usług chmurowych.
W cieniu dramatu wojennego
GSMA, organizator MWC, w swoim oświadczeniu zdecydowanie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i oficjalnie wykluczył rosyjskich producentów z tegorocznych targów. W rozmowach targowych przeważało przekonanie, że dramat wojenny dzieje się gdzieś daleko i niekoniecznie nas dotyczy. Czy nie podobnie wydawało sie nam, kiedy rozpoczynała się pandemia w Chinach?
Szefowie branży mobilnej w swoich wystąpieniach podczas sesji otwierającej MWC 2022 w Barcelonie komentowali sytuację w Ukrainie. Dyrektor generalny Telefonica Jose Maria Alvarez-Pallete mówił m.in.: „Związek między postępem materialnym a postępem etycznym zatarł się. Niepokojące wydarzenia na początku XXI wieku, takie jak to, co dzieje się teraz na Ukrainie, przypomniały nam, że technologii brakuje wartości”.
Ericsson i Nokia ogłosiły wstrzymanie dostaw swego sprzętu na teren Federacji Rosyjskiej. Jak podał 28 marca „Financial Times”, Stany Zjednoczone zamierzają odciąć Rosję od globalnych dostaw chipów. Dostawy wstrzymać mają wiodący amerykańscy producenci, tacy jak Intel i Nvidia. Największy na świecie producent chipów kontraktowych, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, który kontroluje ponad połowę światowego rynku chipów, również zobowiązał się do dostosowania do kontroli eksportu. Zapowiedziane przez Waszyngton ograniczenia eksportowe dotyczące chipów mają na celu odizolowanie Rosji od światowej gospodarki technologicznej i utrudnienie jej zdolności militarnych. Odcięcie przez USA dostaw półprzewodników to kopia taktyki stosowanej przeciwko chińskiemu Huawei, zauważa „Financial Times”.
Edge – miejsce spotkań telko i IT
Jedną ze kluczowych strategii prezentowanych w tym roku w Barcelonie było kreowanie opłacalnych usług edge computing dla rozproszonego środowiska enterprise, modernizacja i monetyzacja poprzez wykorzystanie multi-cloud edge oraz budowę sieci prywatnych. Według większości ekspertów branżowych, ekosystem edge computing to obietnica nowych źródeł przychodów zarówno dla telekomów i dostawców chmury oraz wszystkich potencjalnych budowniczych sieci prywatnych dla segmentu enterprise.
Budowa i rozwój edge wymagają współpracy i symbiozy firm chcących dołączyć do tego ekosystemu, które przychodzą z różnych światów: telko, IT, chmury, wirtualizacji i software’u. To swego rodzaju kolejna odsłona toczącego się od wielu lat procesu konwergencji telekomunikacji i IT. Kto najwięcej zyska na tym polu, trudno obecnie powiedzieć.
Co trzeba zrobić, żeby udała się integracja odrębnych dotychczas obszarów? Receptą ma być m.in. dezagregacja RAN i wprowadzanie programowalności sieci. Ścieżka do dezagregacji RAN i programowalności wiedzie od fizycznych rozwiązań poprzez wirtualizację do Open RAN.
Gigant wirtualizacyjny bliżej telekomunikacji
VMware jest jedną z wielu firm, które chcą wykorzystać połączenie technologii natywnych dla chmury i telekomunikacji. Gigant wirtualizacyjny prezentował swoje rozwiązania do budowy sieci i usług nowej generacji obejmujące aplikacje, RAN, chmurę i brzeg sieci. Poinformował również o zawarciu kolejnych umów partnerskich z operatorami telekomunikacyjnymi, głównie amerykańskimi.
Dish, czwarty MNO w USA budujący od podstaw sieć 5G, na potrzeby swojej radiowej sieci dostępowej wybrał platformę VMware Telco Cloud Platform RAN. Dish przetestuje też VMware RAN Intelligent Controller (RIC) jako platformę multi-RAN i multi-cloud, na której będą działać aplikacje sieci RAN. W architekturach O-RAN RIC hostuje aplikacje, które umożliwiają korzystanie z nowych funkcji, takich jak automatyzacja, optymalizacja sieci i dostosowywanie usług. „Dish zamierza wykorzystywać network slicing, Open RAN i inne technologie 5G do świadczenia niestandardowych usług sieciowych”,powiedział Marc Rouanne, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. sieci w Dish Wireless.
“Cieszymy się, że możemy być częścią tej operacji – współpracujemy z firmą Dish i jej partnerami w celu uruchomienia pierwszej w USA sieci 5G opartej na Open RAN“, powiedział Sanjay Uppal, wiceprezes i dyrektor generalny jednostki biznesowej VMware Service Provider and Edge. Według niego, rozwiązania edge muszą odciążyć obciążenia, a to wymaga wprowadzania innowacji technologicznych przez operatorów od rdzenia sieci po jej brzeg, dezagregacji RAN, programowalności oraz modernizacji sieci poprzez multicloud edge.
Mniej konsumenckiej oferty
Zauważalna była wyraźnie mniejsza niż w latach poprzedzających pandemię liczba producentów smartfonów. W tym roku wyróżniały się stoiska Samsunga, Realme, Xiaomi, Huawei i Oppo. Było też wiele mniejszych firm, głównie azjatyckich.
Gości i wystawców na MWC22 było wprawdzie mniej niż w „najlepszych czasach”, ale można ocenić, że barcelońska wystawa się obroniła. Nie jest to już jednak miejsce, gdzie z pompą prezentuje się najnowsze smartfony, a bardzo widoczny jest zwrot ku B2B.
Pełna relacja z MWC22 w serwisie TELKO.in.
Pozostaw komentarz