Zapotrzebowanie na usługi chmurowe nieustannie rośnie. Na przykład w międzynarodowym serwisie www.indeed.com można obecnie znaleźć ponad 29 tys. ofert pracy dla inżynierów chmury obliczeniowej – więcej niż dla doradców finansowych czy specjalistów HR. Nie inaczej jest w Polsce.

indeed cloud jobsWpisanie w okno wyszukiwarki frazy „cloud computing” w jednym z najpopularniejszych krajowych serwisów z ofertami pracy, prowadzi do ponad 70 wyników. Już przed trzema laty szacowano, że cloud computing stworzy 14 mln miejsc pracy na całym świecie, w tym 2,5 mln w państwach członkowskich UE.

Chmura oznacza wygodę, większe bezpieczeństwo i niskie koszty. Nie trzeba organizować skomplikowanych szkoleń, kupować sprzętu czy oprogramowania na własność. Atutem chmury jest też duża elastyczność umożliwiająca szybkie wdrażanie zmian i wprowadzanie innowacji przy zachowaniu ciągłości działania. Rosnące zapotrzebowanie na usługi cloud computingu, czyli wirtualizacja świata informatyki, jest konsekwencją digitalizacji biznesu. Ten coraz bardziej zmierza ku wykorzystaniu analityki dużych zbiorów danych – tłumaczy Robert Zaklika, wiceprezes zarządu ATM S.A., operatora największego centrum danych w Polsce, działającego pod marką Atman.

Nowe ścieżki kariery – więcej niż informatyk

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczne kompetencje, zwłaszcza że w chmurze udostępnia się obecnie także te rozwiązania, które do niedawna były postrzegane jako stacjonarne. Przykładem mogą być choćby systemy wspierające zarządzanie firmą.

Rozwiązania IT muszą dzisiaj wchodzić w interakcje z całym ekosystemem, w którym znajdują się portale społecznościowe, platformy sprzedażowe i inne zewnętrzne aplikacje. Większość z tych narzędzi funkcjonuje już dzisiaj w środowisku chmurowym, co wymusza na dostawcach systemów takich, jak ERP czy nawet CRM, dostosowanie swoich rozwiązań do tego modelu – tłumaczy Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu firmy BPSC.

Kto potrzebuje specjalistów do platform cloud?

emc job cloudNajwiększymi pracodawcami poszukującymi specjalistów od chmury obliczeniowej są Amazon, EMC i VMWare, oferując kilka tysięcy wakatów. Profesjonalistów IT poszukują również centra danych będące podmiotem chmurowej transformacji firm. Jak wynika z analiz AT Kearney, w tym roku liczba wakatów w branży data center sięgnie 156 tys. W 2020 r. ma sięgnąć już ponad pół miliona. Ponad 300 tys. pracowników będzie potrzebnych w samej Europie.

Wirtualizacja danych nie oznacza wcale, że mogą być one pozostawione bez opieki – wręcz przeciwnie. Wdrażanie chmury wiąże się nie tylko z potrzebą pozyskania nowych kompetencji, ale też wymusza inne podejście do rozwiązywania problemów. Coraz mniej specjalistów jest dostępnych na rynku, stąd dużym wyzwaniem jest kształcenie nowych kadr nie tylko przez system szkolnictwa , ale również przez przedsiębiorstwa – zwraca uwagę Robert Zaklika z Atmana.

Jak dużo pracy przy chmurze i gdzie?

Beneficjentami chmury nie są tylko pracownicy IT. Jak wynika z raportu IDC „Cloud Computing Role in Job Creation”, dzięki wdrażaniu rozwiązań chmurowych na przestrzeni minionych kilku lat przedsiębiorstwa co roku zwiększały swoje przychody o 1,1 biliona dolarów. Efekt? Dysponując większymi budżetami, więcej inwestowały i systematycznie zwiększały zatrudnienie. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora MŚP. W 2012 r. na całym świecie chmura wygenerowała 3,1 mln miejsc pracy w dużych firmach i 3,6 mln w mniejszych. Dwa lata później liczba nowych miejsc pracy stworzonych w efekcie rozwoju cloud computingu wyniosła odpowiednio 5,1 i 6,1 mln.

skyscraper-90560_1280W ubiegłym roku w sektorze MŚP w związku z chmurową rewolucją przybyło 7,5 mln miejsc pracy, a w korporacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników nawet 6,3 mln. Najwięcej, bo blisko 2,5 mln osób znalazło pracę w sektorze mediów i komunikacji, 1,4 mln osób zostało zatrudnionych w bankowości, a 1,3 mln w produkcji dyskretnej. Chmura stworzyła też nowe miejsca pracy w administracji (ponad pół miliona), edukacji (ponad 700 tys.), handlu (ponad 600 tys.) czy służbie zdrowia (ponad 350 tys.).

W zwiększeniu zatrudnienia dużą rolę odgrywają startupy. Według analizy Deloitte, do 2023 r. mają one przynieść tylko Polsce ponad 2,2 mld złotych i zagwarantować zatrudnienie ponad 50 tys. osób. Przykładem może być warszawska spółka Cloud Technologies, specjalizująca się w big data marketingu. Stworzyła ona największą hurtownię danych w chmurze o zachowaniach i preferencjach internautów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Efekt chmury: wynagrodzenia i zastosowania

Wzrost zatrudnienia to jednak nie wszystko. Jak się okazuje, chmura poprawia także warunki pracy. W Stanach Zjednoczonych średnia wynagrodzeń oferowanych specjalistom cloud computingu oscyluje wokół kwoty 124 tys. dolarów. Dla porównania, w minionym roku ich średnie pensje kształtowały się na poziomie 90 tys. dolarów. Co ze zwolnieniami, których obawiano się ze względu na rozwój chmury? Pytani o to menadżerowie przyznali, że jedyne zmiany w zatrudnieniu pracowników polegały na oddelegowaniu ich z dotychczasowych stanowisk do pracy przy bardziej innowacyjnych projektach.

cloud jobsEfektem rozwoju cloud computingu jest również lepsze zarządzanie kapitałem ludzkim. Choć obecnie ciężko jeszcze mówić o prawdziwej rewolucji w tej materii, to według respondentów badania Global HR Transformation Survey KPMG, aż 42% specjalistów HR zamierza zamienić dotychczas wykorzystywany stacjonarny system HR, na narzędzie działające w modelu chmurowym. Tę tendencję widać także na polskim rynku. – Coraz większa liczba naszych klientów wybiera model współpracy oparty na SaaS. Należy tutaj wspomnieć choćby o jednej z największych polskich firm z branży oświetleniowej, czyli Kanlux, który wdrożył nasze rozwiązanie wspierające zarządzanie kapitałem ludzkim w modelu chmurowym. Takie decyzje podyktowane są głównie elastycznością zarówno w kwestii dostępności, jak i w kwestii możliwych sposobów rozliczeń. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również kwestia bezpieczeństwa i stabilności danych, które w takim przypadku zapewniają profesjonalne CPD – tłumaczy Błażej Migoń, dyrektor ds. rozwoju systemów HR w BPSC SA.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej, można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i zwiększyć PKB UE o 1 proc. rocznie do 2020 roku.

Chmurowe ścieżki kariery – Top 10 ofert pracy w chmurze (cloud jobs)*

  • architekt platform cloud (cloud architect)
  • inżynier oprogramowania chmurowego (cloud software engineer)
  • sprzedawca usług chmurowych (cloud sales executive, cloud sales representative, cloud sales consultant, cloud sales manager),
  • inżynier chmury (cloud engineer),
  • developer usług chmurowych (cloud services developer),
  • administrator systemów chmurowych (cloud systems administrator),
  • konsultant ds. chmury (cloud consultant),
  • inżynier systemów chmurowych (cloud systems engineer),
  • inżynier sieci chmurowych (cloud network engineer).

* wg portalu Dice.com specjalizującego się w ofertach pracy IT; dziennie można na nim znaleźć średnio 3800 ofert związanych z chmurą.

Napisane przez Stefan Kaczmarek