
Infrastruktury chmurowe stanowią jedną z głównych sił napędowych cyfrowych technologii składających się na „czwartą rewolucję przemysłową” (Przemysł 4.0). Przedsiębiorstwa postrzegają chmurę jako fundament, na którym mogą budować swoje innowacyjne strategie w wielu obszarach – od robotyki po sztuczną inteligencję, wynika z najnowszego raportu Oracle. Do końca bieżącego roku wartość globalnego rynku usług chmury publicznej przekroczy próg 200 mld dolarów – szacują analitycy firmy Gartner. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na cloud computingu widać również w Polsce. Pomimo ogólnej przychylności wobec modelu chmurowego, w przedsiębiorstwach nie maleją obawy o bezpieczeństwo i utratę kontroli nad własnymi systemami i zasobami przy migracji do nowego środowiska – przestrzegają z kolei eksperci Frost&Sullivan.
Przemysł 4.0 napędzany przez chmurę
Badanie Oracle zatytułowane „Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0” pokazało, że 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA wdraża lub planuje zastosować technologie z zakresu robotyki, a 60 proc. rozwiązania sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Większość firm zdaje sobie również sprawę z tego, że do wdrażania technologii Przemysłu 4.0 potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60 proc. uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji, takich jak robotyka (w Polsce 58 proc.) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63 proc.).
Większość przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji planów zakładających wprowadzenie jednego, zintegrowanego modelu chmury w całym przedsiębiorstwie. Niewielu respondentów (średnio 8 proc.) już korzysta ze zintegrowanego modelu chmury (uwzględniającego starsze aplikacje i nowe platformy), 36 proc. wdraża go w bieżącym roku (w Polsce 35 proc.), a kolejne 40 proc. planuje go wdrożyć w 2017 r. (w Polsce 33 proc.). Tylko 5 proc. (w Polsce 6 proc.) nie planuje wprowadzenia takiego modelu. Badanie Oracle objęło 1200 osób podejmujących decyzje dotyczące kwestii technicznych w średnich i dużych przedsiębiorstwach w następujących krajach: Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Zatoki Perskiej.
– Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że na obecnym szybko ewoluującym rynku bycie pionierem przynosi większe korzyści niż kiedykolwiek. Niektóre firmy osiągające największe sukcesy — jak chociażby Uber czy Airbnb — zostały założone w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Świadczy to o tym, że okazje mogą się pojawiać w każdych warunkach. Na początku epoki zwanej Przemysł 4.0 firmy dzielą się na liderów i maruderów pod względem innowacji, jednak czas pokazał, że dzięki rozwojowi zintegrowanych infrastruktur chmurowych można łatwiej i taniej prześcignąć konkurencję – przekonuje Pascal Giraud, dyrektor ds. IaaS i PaaS w Oracle EMEA.
Rozwiązania w ramach Przemysłu 4.0 umożliwią zamawianie indywidualnie skonfigurowanych samochodów (wideo grupy VW)
–Zintegrowana platforma chmurowa – dostarczająca zarówno usługi IaaS, jak PaaS – pozwala organizacjom na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań biznesowych oraz czerpanie korzyści z najnowszych technologii cyfrowych – takich, jak sztuczna inteligencja, big data, czy internet rzeczy – podsumowuje Tim Jennings, szef działu badań w firmie Ovum.
Działająca w modelu Industry 4.0 fabryka Boscha w Blaichach na południu Niemiec
Największe zainteresowanie infrastrukturą na wynajem (IaaS)
Jeszcze w ubiegłym roku rynek chmury publicznej wyceniany był na 178 mld dolarów. Do końca tego roku ma wzrosnąć o co najmniej 30 mld dolarów. Oznacza to 17-proc. wzrost (rok do roku), który analitycy Gartnera tłumaczą tym, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP coraz chętniej inwestują w usługi chmurowe, a głównym czynnikiem napędzającym rynek jest modernizacja firmowych środowisk IT związana z cyfrową transformacją biznesu.
Nie wszystkie usługi chmurowe rosną w tym samym tempie. Najszybciej rośnie zainteresowanie modelem usługowym IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastrukturą na wynajem, oraz SaaS (Software as a Service) – aplikacjami i oprogramowaniem biznesowym dostarczanymi na żądanie. Segment IaaS ma wzrosnąć w tym roku aż o 42,8 proc., SaaS natomiast o 21,7 proc. Strategia „używamy, a nie posiadamy” także w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników w przedsiębiorstwach.
– Firmy pozbawione zastrzyku unijnych funduszy ostrożnie podchodzą do wydatków. Zamiast kupować, wolą wydzierżawić sprzęt lub oprogramowanie, zwłaszcza że wynajem infrastruktury jest jedną z najszybszych i najbardziej opłacalnych metod dostępu do technologii IT – tłumaczy Krystian Fydrych z Atmana. Z usług dzierżawy serwerów dedykowanych firma odnotowała 11-procentowy wzrost przychodów w II kwartale 2016 r. w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.
Wybór chmury ze względu na koszty
Cyfrowa transformacja biznesu i coraz większa liczba gromadzonych i przetwarzanych danych to najważniejsze argumenty skłaniające firmy do wdrażania platform chmurowych. Według analityków IDC, do 2020 r. największe firmy na świecie zwiększą wartość generowanych danych co najmniej 500-krotnie, natomiast ogólna liczba cyfrowych informacji dostępnych w sieci sięgnie nawet 96 ZB (zettabajtów) w porównaniu do obecnych 4 ZB. Jak wynika z wielu analiz (zarówno Gartnera, jak i analityków Research and Markets), przedsiębiorstwa z sektora MŚP będą coraz więcej inwestować w usługi chmurowe – do 2020 roku nakłady na cloud computing będą zwiększać średnio rocznie o 20,5 proc.
Chmurowe obawy o bezpieczeństwo i utratę kontroli
Platformy cloud zwiększają elastyczność biznesu, umożliwiają lepszą kontrolę kosztów i szybki dostęp do nowych technologii, ale największymi barierami dla adopcji tego modelu pozostają obawy związane z bezpieczeństwem i utratą kontroli nad systemami – wynika z raportu firmy analitycznej Frost&Sullivan „Navigating an Era of Global Digital Transformation – A Customer Perspective”.
Migracja do chmury została wskazana jako jedno z trzech najważniejszych wyzwań IT w 3 najbliższych latach przez 27 proc. respondentów uczestniczących w badaniu zrealizowanym przez Frost&Sullivan na grupie 1980 osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji informatycznych w firmach z całego świata. Średnie i duże firmy zdecydowanie częściej uznają chmurę za swój priorytet w porównaniu z małymi przedsiębiorstwami.
– Rynek technologii chmurowych, choć osiągnął już wysoką dojrzałość po stronie dostawców rozwiązań, wciąż wymaga dużej edukacji potencjalnych użytkowników. Większość małych firm w Polsce skupia się na najbardziej oczywistych i wydajnych z punktu widzenia sprzedaży projektach, nie zastanawiając się w ogóle nad korzyściami nowoczesnych, medialnie nagłośnionych technologii. Przebija tu kompleks niewielkiej skali: „Słyszałem o tym, ale takiej małej firmy jak moja, globalne trendy rynkowe na pewno nie dotyczą.” A to nieprawda! Chmura jest idealnym rozwiązaniem dla sektora MSP, dzięki niskiej barierze inwestycyjnej, dobrej kontroli kosztów w modelu „płać za to, z czego korzystasz”, skalowalności usługi zgodnie z popytem i możliwości szybkiego wypowiedzenia umowy dostawcy – mówi Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej, Interactive Intelligence.
Jak szacuje Frost&Sullivan, firmy przeniosły do chmury już 25 proc. lub więcej wykorzystywanych aplikacji. Generalnie są raczej zadowolone ze swojej decyzji, a jako podstawowe jej zalety wymieniają: możliwość przechowywania ogromnej ilości danych oraz elastyczność przy nagłych zmianach popytu. Natomiast głównymi czynnikami blokującymi migrację do chmury firmy są: wymóg zachowania kontroli nad własnymi systemami komunikacyjnymi i obawy związane z bezpieczeństwem usługi.
– Z krótkiej ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów wynika, że na rynku polskim dużą barierę stanowi również obawa o regulacje prawne, zabraniające wyprowadzania wrażliwych danych poza firmę. Kwestie bezpieczeństwa również stanowią poważny problem – zwraca uwagę Marcin Grygielski. Firma Interactive Intelligence wprowadziła na rynek platformę PureCloud – usługę chmurową na bazie Amazon Web Services – przeznaczoną do budowy lojalności klientów, komunikacji i współpracy, opartą na architekturze mikrousług. Jest rozliczana w modelu „płać za wykorzystanie”, w formie miesięcznych płatności z możliwością wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie.
Czytaj też:
Transformacja cyfrowa: z pomocą inteligentnych maszyn, ale człowiek najważniejszy
Dla mnie to kolejna dawka informacji jak ten świat ulega szybkim zmianom.
K.S.
Szybkość z jaką nowe technologie wchodzą na rynek jest zadziwiająca. Rzeczy, które uważaliśmy za science fiction jeszcze parę lat temu dzisiaj są już stosowane na skale globalną. Modernizacja przemysłu jakiej jesteśmy obecnie świadkami, czyli automatyzacja i cyfryzacja produkcji staja się faktem. W najbliższym czasie szykuję się wydarzenie Microsoftu o tym jak będzie wyglądać fabryka przyszłości, Fabryka Cyfrowych Przemian – https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian. Jedno z ciekawiej zapowiadających się wydarzeń z branży w roku