Eksperci Amazon Web Services, szefowie przedsiębiorstw, małych firm i świata nauki w drugim dniu wirtualnej konferencji AWS Summit online 2021 EMEA poświęconej innowacjom technologicznym (pod hasłem „Rethink Possible”) zaprezentowali ciekawe przykłady zastosowań różnych technologii teleinformatycznych (ICT – Information Communication Technologies), w tym zwłaszcza chmurowych, IoT oraz sztucznej inteligencji (AI)/uczenia maszynowego (ML). Mają one pomóc w rozwiązywaniu współczesnych problemów (np. opracowywanie szczepionek, ograniczenia w podróżach spowodowane pandemią), a także odpowiadają na przyszłe wyzwania (jak np. miasta przyszłości czy podbój kosmosu).
Wśród prezentowanych projektów było „The Woven City”, eksperymentalne miasto przyszłości budowane przez Toyotę w pobliżu góry Fuji w Japonii. Miasto mają zamieszkiwać zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie. Projekt Woven City, Toyota zaprezentowała w styczniu 2020 roku na targach CES w Las Vegas. Obecnie rozpoczął się kolejny etap realizacji tego ambitnego planu – tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i cyfrowe technologie.
Miasto powstanie na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie je wyróżniała nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych. Układ ulic, chodników i zielonych promenad stworzy oryginalny splot nawiązujący do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna.
Projekt Woven City to znacznie więcej niż dotychczas znane koncepcje smart city. Miasto Toyoty ma być zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Domy będą wyposażone w inteligentne technologie, w tym również w roboty. Toyota zakłada, że Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym. Będzie to w pełni funkcjonalne miasto zamieszkiwane przez pracowników Toyoty, ochotników i naukowców. Mają oni sprawdzić działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.
Przykładem zastosowania przetwarzania danych z baz danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym na platformach chmurowych oraz narzędzi analitycznych, jest współpraca AWS z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej DFL (Deutsche Fußball Liga) przy stworzeniu aplikacji Match Facts. Dostarcza ona na żywo szczegółowe informacje na temat każdego meczu (m.in. funkcje, takie jak: wskazywanie stref ataków, najszybszy zawodnik czy najbardziej pilnowany zawodnik). Bundesliga korzysta ze sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML), usług analitycznych, obliczeniowych, baz danych i pamięci masowej AWS. Wykorzystywane są technologie przetwarzania w chmurze AWS, takie jak Fargate, Lambda i DynamoDB.
Inne przykłady zastosowań ICT prezentowane w ramach „Innovation Day” AWS Summit online 2021 EMEA:
- opracowywanie spersonalizowanych leków czy „biologicznego software’u”, który jest w stanie nauczyć układ immunologiczny człowieka zwalczać wirusy (tak m.in. powstały szczepionki nowej generacji na COVID-19 oparte na molekułach mRNA),
- technologia do weryfikowania danych uwierzytalniających umożliwiająca podróżowanie z kodami QR w czasach pandemii COVID; Global Developer Ecosystem przygotowała firma Affinidi z Singapuru,
- drony firmy Marut Drones zwalczające skupiska komarów roznoszących malarię w Indiach wspierane przez IoT i sztuczną inteligencję,
- podróże lotnicze przyszłości z maksymalnie zredukowaną emisją CO2 naddźwiękowymi samolotami projektowanymi w wirtualnych tunelach (Computational Fluid Dynamics) z wykorzystaniem platform chmurowych i sztucznej inteligencji przez firmę Boom Supersonic, która wykorzystuje Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) do tworzenia i zarządzania klastrami HPC, które uruchamiają setki równoczesnych symulacji, skracając czas projektowania naddźwiękowego samolotu.
- projektowanie statków kosmicznych wielokrotnego użytku (Blue Origin), poszukiwanie miejsc w przestrzeni kosmicznej nadających się do zamieszkania czy drukarki 3D napędzające produkcję w kosmosie; koszt budowy statku kosmicznego to dzisiaj 1/15 kosztu sprzed 15 lat, a jednym z filarów rozwoju gospodarki kosmicznej są właśnie technologie ICT, w tym: uczenie maszynowe, deep learning, IoT, dedykowane procesory i bazy danych.
– Kontynuujemy nasze inwestycje w regionie, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie – oprócz naszych lokalnych zespołów sprzedaży i marketingu mamy Centra Rozwoju AWS w Bukareszcie i Gdańsku oraz jedno Globalne Centrum Kompetencyjne w Warszawie, skoncentrowane na pomocy klientom we wdrażaniu uczenia maszynowego i internetu rzeczy. Ponadto w 2021 roku ogłosiliśmy otwarcie kolejnych trzech biur w Europie Środkowo-Wschodniej w Pradze, Atenach i Bukareszcie – mówi Przemysław Szuder, General Manager AWS, Central and Eastern Europe. – Rozszerzyliśmy również naszą sieć APN (AWS Partner Network), na całym obszarze mamy 1475 partnerów, którzy wspierają w migracji aplikacji lub po prostu pomagają rozpocząć przygodę z AWS. W ciągu ostatniego roku, od naszego ostatniego Summitu, zwiększyliśmy lokalnie liczbę „Advanced Tier Partners” o 58 proc.
– Jednym z klientów AWS w Europie Środkowo-Wschodniej jest polska firma Nethone, która dostarcza oparte na sztucznej inteligencji rozwiązania zapobiegające oszustwom, minimalizujące obciążenia zwrotne i błędy. Jej oprogramowanie oparte na uczeniu maszynowym chroni transakcje online przed oszustwami i przejęciem konta poprzez analizę 5500 atrybutów każdej sesji użytkownika w czasie rzeczywistym, bez wpływu na doświadczenie użytkownika. Nethone korzysta z szerokiego zakresu usług AWS, aby uruchomić swój zestaw narzędzi do zapobiegania oszustwom opartym na uczeniu maszynowym, co pomaga firmie zwiększyć szybkość i jakość rozwoju produktów – mówi Przemysław Szuder.
Pozostaw komentarz