Globalne wydatki na rozwiązania #edgecomputing wyniosą niemal 261 mld USD w 2025 roku i będą średniorocznie rosnąć w tempie 13,8% (CAGR), osiągając poziom 380 mld USD w 2028 roku, prognozują analitycy International Data Corporation (IDC) w swoim raporcie IDC Worldwide Edge Spending Guide.

Pod względem wydatków technologicznych największe inwestycje w początkowym okresie prognozy IDC dotyczą sprzętu, w szczególności procesorów AI obsługujących systemy do akceleracji obliczeniowej (ang. accelerated computing). Wzrost ten napędzany jest rosnącym zapotrzebowaniem na przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym oraz proliferacją inteligentnych punktów brzegowych wymagających lokalnych zasobów obliczeniowych, magazynowania i sieci. Jednak do 2028 r. usługi przewyższą wartość inwestycji w sprzęt, osiągając CAGR na poziomie ponad 18%.

(źr. IDC)

Inwestycje w infrastrukturę i usługi

Raport przewiduje również wzrost inwestycji w infrastrukturę edge computing, szczególnie w zakresie usług świadczonych przez dostawców, takich jak Multi-Access Edge Computing (MEC), sieci dostarczania treści (CDN) oraz wirtualne funkcje sieciowe. Wydatki te osiągną niemal 100 miliardów dolarów do 2028 roku.

Edge computing zmienia sposób, w jaki firmy wykorzystują dane w czasie rzeczywistym, a jego przyszłość zależy od dostosowanych do branż rozwiązań spełniających unikalne wymagania operacyjne. Obserwujemy rosnące inwestycje dostawców usług w budowę sieci o niskiej latencji, rozwój analityki Edge AI oraz partnerstwa mające na celu dostarczanie skalowalnej i bezpiecznej infrastruktury. Te wysiłki są kluczowe dla wykorzystania pełnego potencjału edge computing, umożliwiając inteligentniejszą produkcję i bardziej responsywne systemy opieki zdrowotnej – uważa cytowany w komunikacie Dave McCarthy, wiceprezes ds. badań w IDC.

Sektorowa dynamika inwestycji

IDC dzieli wydatki na edge computing na segmenty według ponad 1000 zastosowań w sześciu głównych obszarach: AI, IoT, AR, VR, drony i robotyka. W prognozowanym okresie najszybciej rozwijającymi się segmentami będą rzeczywistość rozszerzona AR (augmented reality) oraz sztuczna inteligencja, co przełoży się na zwiększone inwestycje w kluczowych sektorach.

W 2025 r. sektor handlu detalicznego i usług będzie miał największy udział w inwestycjach w edge computing, stanowiąc niemal 28% całkowitych globalnych wydatków. Największe inwestycje w tym sektorze obejmują analitykę wideo, dynamiczną analizę wydajności przewoźników w czasie rzeczywistym oraz optymalizację operacji. Na drugim miejscu plasuje się sektor produkcji i zasobów, który odpowiada za ćwierć globalnych wydatków. Z kolei usługi finansowe będą najszybciej rosnącym segmentem w ciągu najbliższych pięciu lat, z CAGR przekraczającym 15%, napędzane przez inwestycje w analizę oszustw opartą na AI.

Większość branż korzysta na możliwości przetwarzania danych bliżej źródła, co prowadzi do szybszego podejmowania decyzji, poprawy bezpieczeństwa i oszczędności kosztów – komentuje Alexandra Rotaru, menedżer ds. analizy danych w IDC.

Geograficzne trendy wydatków

Pod względem regionalnym Ameryka Północna pozostanie liderem wydatków na edge computing przez cały okres prognozy, a za nią znajdą się Europa Zachodnia i Chiny. Najszybszy wzrost wydatków przewidywany jest w Europie Zachodniej, Chinach i Ameryce Łacińskiej.

Raport IDC obejmuje analizę wydatków 27 branż przemysłowych, wskazując na dynamiczny wzrost inwestycji w Edge AI na całym świecie. Uwzględniono w nim kluczowe sektory, takie jak: motoryzacja, przemysł, dobra konsumpcyjne, nauki przyrodnicze, zaawansowane technologie i elektronika oraz lotnictwo.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek