
Według szacunków IDC globalne przychody dostawców serwerów osiągnęły rekordowy poziom 77,3 mld USD w IV kw. 2024 r. Z kolei rynek komponentów serwerowych i pamięci masowych, według danych Dell’Oro, zanotował rekordowe przychody w całym 2024 r., sięgające 244 mld USD. Rekordy te napędzało rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.
Globalny rynek serwerów osiągnął rekordowy poziom 77,3 mld USD przychodów w ostatnim kwartale 2024 roku, wynika z raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Server Tracker. Jest to drugi najwyższy wskaźnik wzrostu od 2019 r., ze wzrostem rocznym o 91% w przychodach dostawców.
Przychody z serwerów x86 wzrosły o 59,9% w IV kw. 2024 r., osiągając wartość 54,8 mld USD, podczas gdy serwery non-x86 zanotowały wzrost o 262,1% rok do roku, osiągając wartość 22,5 mld USD.
Nvidia dominuje w segmencie serwerów GPU
Przychody ze sprzedaży serwerów z wbudowanymi procesorami graficznymi (GPU) wzrosły o 192,6% rok do roku. W całym 2024 r. ponad połowa przychodów na rynku serwerów pochodziła z jednostek z wbudowanym GPU. Nvidia nadal dominuje w tej przestrzeni, odpowiadając za ponad 90% wszystkich dostaw serwerów z GPU w IV kw. 2024 r. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na serwery z GPU ze strony dostawców chmurowych oraz hiperskalowych centrów danych przyczynił się do podwojenia wartości rynku serwerów od 2020 r., osiągając poziom 235,7 mld USD w 2024 r.
– IDC przewiduje dalszy dynamiczny rozwój AI, ponieważ hiperskalowi dostawcy usług chmurowych, firmy prywatne oraz rządy na całym świecie coraz bardziej priorytetowo traktują te inwestycje. Rosnące obawy dotyczące zużycia energii przez infrastrukturę serwerową skłonią centra danych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań optymalizujących ich architekturę i minimalizujących zużycie energii – powiedziała cytowana w komunikacie Lidice Fernandez, wiceprezes ds. badań w IDC.
Region EMEA, obejmujący rynek europejski, odnotował wzrost o 28,2%.
Ranking dostawców serwerów
Dell Technologies i Supermicro zakończyły IV kw. 2024 r. na pierwszym miejscu z odpowiednio 7,2% i 6,5% udziału w przychodach. Obaj dostawcy odnotowały dwucyfrowy wzrost, przy czym przychody Dell Technologies wzrosły o 20,6% r/r, a Supermicro o 55%. Kolejne trzy firmy – Hewlett Packard Enterprise, IEIT Systems i Lenovo – zajmują wspólnie drugie miejsce na rynku, z udziałami w przedziale od 5,5% do 4,9%.
Grupa dostawców ODM Direct stanowiła 47,3% łącznych przychodów w IV kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 155,5% r/r do poziomu 36,57 mld USD.
Zapotrzebowanie na AI napędza przychody z komponentów serwerowych i pamięci masowych
Według raportu Dell’Oro Group, przychody z komponentów serwerowych i pamięci masowej osiągnęły rekordowy poziom 244 mld USD w 2024 r., napędzane przez rosnące zapotrzebowanie na AI. Kluczowymi czynnikami wzrostu były procesory graficzne (GPU), niestandardowe akceleratory, pamięci HBM (High Bandwidth Memory) oraz rozwiązania storage’owe zoptymalizowane pod kątem obciążeń AI. Ponadto zapotrzebowanie na pamięci masowe w tradycyjnym segmencie serwerów ogólnego przeznaczenia znacznie wzrosło, a poprawa cen wspierała odbicie rynku przez cały rok.
– Chociaż systemy GPU Nvidia, przede wszystkim oparte na platformie Hopper i Blackwell, napędzały wzrost, na rynku pojawia się coraz większa liczba systemów do akceleracji obliczeniowej (accelerated systems). AMD zyskuje na popularności wśród największych dostawców chmurowych, zwłaszcza dzięki platformie Instinct. Ponadto czterej najwięksi dostawcy chmurowi w USA – Google, Amazon i Microsoft – znacząco zwiększyli adopcję serwerów do akceleracji obliczeniowej (accelerated servers) z niestandardowymi akceleratorami zoptymalizowanymi pod kątem trenowania i wnioskowania AI w 2024 r. – powiedział Baron Fung, dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.
Dell’Oro prognozuje dalszy wzrost o ponad 40% rynku komponentów do systemów serwerowych i pamięci masowych w 2025 r.
Nvidia zdominowała rynek komponentów centrów danych, osiągając niemal połowę całkowitych przychodów. Za nią uplasowały się Samsung i SK Hynix. Przychody z inteligentnych kart sieciowych (Smart NIC) i jednostek przetwarzania danych DPU (data processing unit) wzrosły o 77%, napędzane przez intensywną adopcję adapterów Ethernet w klastrach AI. Prognozy na 2025 r. wskazują na wzrost przychodów z procesorów o 45%.
(grafika tytułowa – źr. Nvidia)
Pozostaw komentarz