Analitycy IDC, podobnie jak eksperci Statista, szacują, że wydatki przedsiębiorstw i dostawców usług na sprzęt, oprogramowanie oraz usługi świadczone w ramach ekosystemu edge computing utrzymają silny wzrost do 2027 r., kiedy to łączne globalne wydatki osiągną poziom prawie 350 mld dolarów.
Jesteśmy świadkami wykładniczego wzrostu ilości danych, które są tworzone, przetwarzane, kopiowane i konsumowane. Rosnąca liczba urządzeń podłączonych do Internetu rzeczy (IoT) przyczynia się do tej eksplozji danych: przewiduje się, że liczba podłączonych urządzeń w ramach IoT osiągnie poziom 40 mld w 2033 r., co stanowi ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z 2022 r.
Stale rosnąca ilość danych i podłączonych do sieci urządzeń zwiększa zapotrzebowanie na moc obliczeniową, pojemność pamięci masowych i wydajność sieci bliżej punktów końcowych, co leży u podstaw koncepcji edge computing.
Przetwarzanie na brzegu sieci (edge computing) polega na dostarczaniu pamięci masowej, mocy obliczeniowej i funkcji sieciowych do lokalnych punktów sieci, dzięki czemu uzyskuje się mniejsze opóźnienia, niższe koszty, lepszą wydajność i większe bezpieczeństwo w punktach końcowych.
W 2024 roku wydatki na edge z 15-proc. wzrostem
Globalne wydatki na rozwiązania edge computing wyniosą 232 mld dolarów w 2024 r., co oznacza wzrost o 15,4% w porównaniu z rokiem 2023, przewidują analitycy International Data Corporation (IDC) w swoim raporcie Worldwide Edge Spending Guide.
IDC prognozuje, że łączne wydatki na sprzęt, oprogramowanie oraz usługi świadczone w ramach ekosystemu edge computing utrzymają silny wzrost w latach 2024-2027 r., kiedy to łączne wydatki osiągną poziom prawie 350 mld dolarów. Podobne szacunki mają eksperci Statista.
IDC definiuje edge computing, jako działania związane z technologiami teleinformatycznymi ICT (information and communications technology), które są realizowane poza centralnym data center, gdzie edge pełni rolę pośrednika między połączonymi punktami końcowymi a podstawowym środowiskiem IT. Rozwiązania edge computing charakteryzują się rozproszeniem, są definiowane programowo i elastyczne. Wartość modelu edge wynika z możliwości przenoszenia zasobów obliczeniowych do fizycznej lokalizacji, w której dane są tworzone, przetwarzane lub przechowywane, co zwiększa możliwości realizacji procesów biznesowych poza podstawowym środowiskiem IT.
– Edge computing odegra kluczową rolę we wdrażaniu aplikacji AI. Aby spełnić wymagania dotyczące skalowalności i wydajności, organizacje będą musiały przyjąć rozproszone podejście do architektury, jaką zapewnia edge computing. Producenci OEM, niezależni dostawcy oprogramowania i dostawcy usług wykorzystują tę szansę rynkową, wprowadzając nowe rozwiązania, aby umożliwić funkcjonowanie AI w lokalizacjach brzegowych – powiedział cytowany w komunikacie Dave McCarthy, wiceprezes ds. badań, Cloud and Edge Services w IDC.
Zastosowania edge ICT
IDC wydatki na edge ICT dzieli na ponad 500 zastosowań enterprise w ramach 19 branż. W przypadku dostawców usług inwestycje w dostarczanie usług edge wiążą się z wydatkami na infrastrukturę na potrzeby technologii MEC (multi-access edge computing), sieci CDN (content delivery networks) i wirtualnych funkcji sieciowych. IDC szacuje, że łącznie te trzy zastosowania będą stanowić prawie 22% wszystkich wydatków na rozwiązania edge w tym roku.
W przypadku sektora enterprise, w tym publicznego, duże inwestycje w edge i szybki ich wzrost do 2027 r. obejmą takie zastosowania, jak: konserwacja z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (augmented maintenance/augmented reality), zarządzanie aktywami produkcyjnymi, dostawy i logistyka rozszerzona o sztuczną inteligencję, rozszerzone systemy diagnostyki i leczenia, odporność łańcucha dostaw, zdalne monitorowanie pacjentów w domu i kontekstualizowany marketing w sklepie.
Autonomiczne operacje górnicze, projektowanie i zarządzanie terenem (budownictwo), inspekcja rurociągów (usługi komunalne), rozszerzone szkolenia (wiele branż) oraz doradcy zakupowi i rekomendacje produktów (handel detaliczny) – to wymieniane przez analityków IDC zastosowania edge, które odnotują najszybszy wzrost wydatków w latach 2022–2027.
Największe budżety nadal będą przeznaczane na sprzęt, stanowiący blisko 40% całkowitych wydatków na ICT. Inwestycje w hardware będą napędzane zakupami edge gateways, serwerów i sprzętu sieciowego. W okresie prognozy IDC gwałtownie wzrośnie skala usług świadczonych przez przedsiębiorstwa, co spowoduje, że usługi w 2026 r. po raz pierwszy będą miały w wydatkach na IT większy udział niż sprzęt. Spośród świadczonych usług łączność i IaaS (Infrastructure-as-a-Service) będą mieć największy udział i najwyższe wskaźniki wzrostu. Oprogramowanie lokalne będzie krytycznym elementem infrastruktury brzegowej, ale pozostanie najmniejszą kategorią pod względem ogólnych wydatków.
(grafika tytułowa – źr. Pixabay)
Pozostaw komentarz