Według kwietniowej prognozy analityków firmy Gartner, globalne wydatki na IT w 2024 roku wyniosą 5,06 bln dolarów, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z 2023 r. i przywrócenie prognozy z listopada ub.r., a także wzrost w porównaniu z prognozą z poprzedniego kwartału (wówczas przewidywano +6,8%). Jeżeli ta najnowsza prognoza się sprawdzi, to światowe wydatki na IT przekroczą pułap 8 bln dolarów na długo przed końcem dekady. Planowanie inicjatyw GenAI pomoże zwiększyć wydatki na IT w 2024 r. i kolejnych latach, podkreśla Gartner.

Przy wydatkach na usługi IT, które mają wzrosnąć o 9,7% i przekroczyć poziom 1,52 bln dolarów, kategoria ta ma szansę stać się największym rynkiem monitorowanym przez Gartnera – powiedział cytowany w komunikacie John-David Lovelock, wiceprezes Gartnera.

Wydatki na systemy data center odnotują znaczny wzrost w okresie od 2023 r. (4%) do 2024 r. (10%), w dużej mierze dzięki planowanym inwestycjom związanym z generatywną sztuczną inteligencją (GenAI), przewiduje Gartner.

W 2023 r. przedsiębiorstwa opowiadały historię GenAI, a w 2024 r. większość z nich planuje ostateczne wdrożenia na 2025 r. Dostawcy technologii muszą być o krok przed tym cyklem i są już w fazie realizacji. Wprowadzają możliwości GenAI do istniejących produktów i usług, a także wykorzystują zastosowania zidentyfikowane przez ich klientów korporacyjnych – powiedział Lovelock. Według niego, występuje również swoista ‘gorączka złota’ po stronie dostawców usług na rynkach wspierających projekty GenAI na dużą skalę, takich jak serwery i półprzewodniki. W 2024 r. serwery AI będą odpowiadać za blisko 60% całkowitych wydatków hiperskalerów na serwery .

Średnia żywotność telefonów komórkowych ulega skróceniu, a konsumenci i przedsiębiorstwa coraz wcześniej wymieniają telefony komórkowe. Analitycy Gartnera przewidują, że dzięki tej zmianie wydatki na urządzenia osiągną poziom 688 mld dolarów w 2024 r., w porównaniu z najniższymi wydatkami w 2023 r., wynoszącymi 664 mld dolarów, co będzie stanowić stopę wzrostu na poziomie 3,6%. Integracja funkcji GenAI w telefonach premium i podstawowych w większym stopniu podtrzymuje tę zmianę niż napędza.

Prognoza globalnych wydatków na IT (w mln USD)


2023 wydatki2023 wzrost (%)2024 wydatki2024 wzrost (%)
Systemy data center236,1794.0259,68010.0
Urządzenia664,028-9.1687,9433.6
Software914,68912.61,042,17413.9
Usługi IT1,385,1206.11,519,9289.7
Usługi komunikacyjne1,487,1613.31,551,2884.3
Razem IT4,687,1773.85,061,0138.0
Źródło: Gartner (kwiecień 2024 r.)

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek